Rusza druga edycja budżetu partycypacyjnego w Warszawie

Autor: źródło-UM Warszawa 2015-01-18 10:24:21
Warszawiacy w drugiej edycji budżetu partycypacyjnego mają ponad 51 mln zł - to prawie dwa razy więcej niż rok temu. Uczestnicząc w budżecie partycypacyjnym mogą bezpośrednio decydować o publicznych wydatkach, zmienić miasto, swoją dzielnicę, najbliższą okolicę.
W drugiej edycji stołecznego budżetu partycypacyjnego środków do dyspozycji mieszkańców będzie więcej. Tym razem każda z dzielnic wyznaczyła od 1 do 2% ze swojego budżetu. – Już teraz Warszawa ma największy budżet partycypacyjny w Polsce, a zgodnie z decyzją Pani Prezydent pula pieniędzy na to przedsięwzięcie będzie rosła z roku na rok, tak aby za dwa lata wyniosła 100 milionów złotych - powiedział podczas konferencji w siedzibie Narodowego Banku Polskiego, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy, Jarosław Jóźwiak. - Wczorajradni m.st. Warszawy przyjęli budżet m.st. Warszawy co oznacza, że projekty pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego zostały wpisane do budżetów poszczególnych dzielnic i miejskie jednostki, biura, dzielnice mogą już je realizować. Dzisiaj rusza druga edycja przedsięwzięcia i zachęcam wszystkich do włączenie się w jej jego realizację.

Ułatwieniem dla mieszkańców w drugiej edycji budżetu partycypacyjnego będzie możliwość zgłaszania projektów poprzez formularz internetowy. To rozwiązanie pozwoli na szybki i pełny dostęp do opisów projektów, a także na łatwiejszy kontakt pomiędzy autorami projektów i mieszkańcami. Ponadto, wprowadzona została zmiana sposobu głosowania – z wyboru konkretnej liczby projektów na wybór projektów do wyczerpania określonej kwoty na dany obszar. W tej edycji budżetu stolica stawia na jeszcze większy dialog wszystkich stron – zarówno Urzędu z mieszkańcami i autorami projektów, jak i samych mieszkańców, którzy będą wybierali projekty po to, żeby były one jeszcze lepsze i lepiej odpowiadały na potrzeby warszawiaków. Bardzo ważną innowacją w drugiej edycji jest dyskusja o priorytetach rozwojowych dzielnicy i o jej potrzebach, którą zainicjowały zarządy dzielnic podczas spotkań z mieszkańcami. Inną istotną zmianą jest również przeprowadzenie weryfikacji projektów dwustopniowo. Najpierw wszystkie zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem podstawowych kryteriów, takich jak np. prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Zanim odbędzie się weryfikacja szczegółowa projekty zostaną przedstawione wszystkim mieszkańcom. Na podstawie przeprowadzonych dyskusji każdy projektodawca będzie mógł udoskonalić złożony przez siebie projekt jeszcze zanim zostanie on poddane weryfikacji szczegółowej. Do weryfikacji szczegółowej zostanie skierowanych 50 projektów z danego obszaru terytorialnego, wybranych przez samych projektodawców (etap preselekcji). W odróżnieniu od ubiegłej edycji budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie ewentualne braki stwierdzone podczas weryfikacji szczegółowej nie będą stanowiły bezpośredniej podstawy do odrzucenia projektu. Będą one natomiast mogły zostać usunięte przez pracowników Urzędu m.st. Warszawy w uzgodnieniu z projektodawcą. Pozostałe zmiany w stosunku do poprzedniej edycji budżetu w załączonej prezentacji.

W ramach budżetu partycypacyjnego można już od jutra 17 stycznia aż do 17 lutego zgłosić projekty o charakterze lokalnym, czyli takie, które dotyczą potrzeb mieszkańców jednego z wyznaczonych obszarów terytorialnych dzielnicy oraz projekty o charakterze ogólnodzielnicowym, czyli takie, które dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednego z obszarów terytorialnych dzielnicy, ale nie więcej niż mieszkańców wszystkich obszarów dzielnicy. Projekty mogą dotyczyć wielu sfer: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej, przestrzeni publicznej, zieleni miejskiej itd. Mogą być to zarówno projekty o charakterze inwestycyjnym, czyli np. budowa ścieżki rowerowej, placu zabaw, postawienie latarni oraz o charakterze pozainwestycyjnym, czyli np. zajęcia pozalekcyjne, święto ulicy itd.

Podczas konferencji która odbyła się 15 stycznia, swoimi doświadczeniami z pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego podzieliła się jedna z mieszkanek Woli, która złożyła projekt w zeszłym roku. Dotyczył on remontu sali gimnastycznej w jednej ze szkół oraz organizacji nieodpłatnych zajęć fitness dla mieszkańców. – Zachęcam wszystkich do składnia projektów, ponieważ sama procedura jest przyjazna dla użytkowników, można na każdym etapie liczyć na wsparcie urzędników, a satysfakcja, że to właśnie mój projekt został wybrany i mogę wpływać na to jak będzie wyglądało miasto, jest ogromna.

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą „budżet partycypacyjny na 2016 rok, czyli krok po kroku” przygotowaną przez Centrum Komunikacji Społecznej, która wyjaśnia w bardzo przejrzysty sposób co to jest budżet partycypacyjny i jak możesz się włączyć w jego realizację. Broszura dostępna jest na stronie.

Więcej informacji na temat budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie na rok 2016, na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na stronach poszczególnych urzędów dzielnic.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u