„Węgiel ze Śląska, chleb z Wielkopolski”

Autor: źródło-www.solidarnosc.org.pl 2015-02-05 08:35:11
Budowa kopalni bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, to przejaw arogancji władz wojewódzkich i centralnych. To obawa tysięcy mieszkańców przed zniszczeniem domostw w wyniku szkód górniczych. To dramat wysiedleń dla 22 wsi - czytamy w Stanowisku ws. budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiecie gostyńskim i rawickim przyjętym przez Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Planowana budowa kopalni węgla brunatnego w tym rejonie była jednym z tematów lutowych obrad ZR.
Determinacja środowiska rolniczego w obronie ojcowizny grozi poważnym wybuchem - mówił Karol Pabisiak, szef oddziału leszczyńskiego. Przypomniał, że przed kilkunastoma dniami rolnicy protestowali przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, a w ostatnich dniach stycznia przez wiele godzin blokowali drogę krajową nr 5 między Lesznem a Rawiczem. Organizatorem protestu było Stowarzyszenie „Nasz Dom".

Powstanie kopalni oznacza likwidację nawet kilkunastu tysięcy miejsc pracy.

Związkowcy piszą, że: Budowa kopalni wymaga odwodnienia złoża, a studnie do planowanych odwodnień mają głębokość 280 m. Właśnie te działania doprowadzą do upadku rolnictwa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Przemysł rolno-spożywczy Wielkopolski - dorobek pokoleń mieszkańców Krobi, Ponieca, Miejskiej Górki, Rawicza, Gostynia, Krzemieniewa - to przemysł odnotowujący stałą i wysoką dynamikę wzrostu exportu. Budowa kopalni w tym rejonie stanowi na wielką skalę zagrożenie dla środowiska naturalnego, życia i zdrowia ludzi oraz doprowadzi do utraty tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u