Nowy neon dla warszawskiego Zieleniaka

Autor: źródło-UM Warszawa 2015-02-08 11:24:43
Są cztery propozycje nowego neonu dla zmodernizowanego targowiska na Ochocie. To mieszkańcy wybiorą, który z nich zawiśnie na reprezentacyjnej elewacji Zieleniaka od ul. Grójeckiej. Do wtorku 10 lutego można głosować na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Ochota.
Wszystkie projekty nowego neonu Zieleniaka są w kolorze zielonym, jeden przedstawiony jest pismem drukowanym, trzy pisanym. Głosy można oddawać do wtorku 10 lutego, do północy na stronie internetowej Dzielnicy Ochota. Projekty przygotowała pracownia JEMS Architekci, na zlecenie Zarządu Mienia m.st. Warszawy.

Pod koniec 2014 r. przeprowadzony został sondaż „Jaka nazwa dla nowego targowiska przy ul. Grójeckiej?”. Przebadanych zostało 120 osób, wśród których znaleźli się zarówno sprzedający, kupujący oraz przechodnie. Najwięcej, bo 41% osób biorących udział w sondażu, proponowało nazwę „Zieleniak” lub wariacje związane z tą nazwą (Zieleniak na Banacha, Nowy Zieleniak). Nazwa cieszy się dużą rozpoznawalnością. Wiele osób odwoływało się w swoich uzasadnieniach do historii podkreślając, że to miejsce na Ochocie zostało utworzone dla sprzedaży warzyw i owoców jeszcze przed wojną.

Targowisko przy ul. Grójeckiej powstało w 1917 roku i było nowoczesnym, jak na owe czasy, miejscem. Z dostępem do bieżącej wody i sanitariatu. Na tym ogrodzonym murem i porządnie wybrukowanym placu handlowano płodami pól, warzywniaków i sadów. Od tych warzyw i owoców targowisko nazwano „Zieleniakiem”.

Z czasem, targowisko przy ul. Grójeckiej znacznie się rozrosło, a istniejące warunki wymagały znacznej poprawy. Dlatego zarząd miasta zdecydował o wybudowaniu w tym miejscu obszernej jednokondygnacyjnej hali o powierzchni przekraczającej 2000 m², z podwyższoną o jedną kondygnację częścią wzdłuż ul. Grójeckiej. Nad halą zabłyśnie neon z nową nazwą „Zieleniak” Obok hali powstaje częściowo zadaszony plac targowy o powierzchni blisko 2000 m² .

Modernizacja Zieleniaka przeprowadzona została przy współpracy z przedstawicielami kupców, Krajowego Porozumienia Samorządowego Ochota, Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Ochota, radnymi Ochoty oraz zarządem dzielnicy Ochota. Projekt końcowy hali i placu targowego jest rozsądnym kompromisem pomiędzy postulatami kupców – zwłaszcza w kwestii powiększenia powierzchni i kształtu stanowisk w hali, a jej całkowitą i niezmienną powierzchnią.

Wiele wskazuje na to, że po otwarciu hali i placu spotkamy w nich większość dzisiejszych kupców, nadających bazarowi specyficzny charakter, lubianych przez mieszkańców. Zieleniak znów zatętni życiem, odmienionym i nowoczesnym. Tak jak to miało miejsce w 1917 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u