CHIŃSKI NOWY ROK NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM – ROK KOZY

Autor: dr Beata Czechowska-Derkacz rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego 2015-02-10 14:52:36
Quiz Konfucjusza z nagrodami, pokaz mody, chińskiej kaligrafii oraz sztuki walki wushu, a także degustacja potraw chińskich, koncert i promocja książki Edwarda Kajdańskiego – to atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy Chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Gdańskim. Spokój i harmonię przyniesie Rok drewnianej Kozy, który zgodnie z chińskim kalendarzem, nastąpi z pod koniec lutego 2015 roku. przepowiedni na Rok Kozy. Nie zabraknie zatem także przepowiedni na Rok Kozy. Zapraszamy!
Czas – 24 lutego 2015 roku, początek spotkania o godzinie 15.00

Miejsce – Wydział Prawa i Administracji UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6 (Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie)

Organizatorzy – Sinologia UG, Instytut Konfucjusza UG oraz Centrum Studiów Azji Wschodniej UG

Organizatorzy, jak co roku, przygotowali wiele niespodzianek. Oprócz przepowiedni na Rok Kozy, w programie przewidziano m.in. Quiz Konfucjusza z nagrodami, pokazy mody, kaligrafii oraz sztuki walki wushu przygotowany przez dr Krzysztofa Brzozowskiego z Wydziału Chemii i jego podopiecznych.

Ponadto podczas spotkania będzie miała miejsce promocja najnowszej książki Edwarda Kajdańskiego – Polacy na Dalekim Wschodzie. Inżynier Kazimierz Grochowski, Czyngis-chan i złoto barona Ungerna.

Oprawę muzyczną zapewnią występy chórów m.in. Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów zarządzania i sinologii UG. Tradycyjnie obchody chińskiego nowego roku zakończy degustacja potraw kuchni chińskiej przygotowana przez restaurację Yang Guang.

Uniwersytet Gdański z racji prowadzonych badań naukowych, współpracy w zakresie kształcenia i realizacji wielu projektów kulturalnych związanych z Chinami jest najważniejszym ośrodkiem badawczo-naukowym w tym zakresie w północnej Polsce.

W 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim powołany został Instytut Konfucjusza, który jest prowadzony wspólnie z Chińskim Uniwersytetem Nauk Politycznych Młodzieży Chińskiej (China Youth Univeristy of Political Studies). W zakresie prowadzenia Instytutu uczelnia zyskała pomoc Kwatery Głównej Instytutu Konfucjusza w Hanbanie. Głównym celem Instytutu jest propagowanie języka i kultury chińskiej poprzez ofertę dydaktyczną, prowadzenie badań naukowych i publikowanie ich wyników, organizację kursów językowych oraz imprez kulturalnych. Aktywne działania w zakresie popularyzacji chińskiej kultury oraz wymiany naukowej prowadzi także Centrum Studiów Azji Wschodniej Uniwersytetu Gdańskiego.

W roku akademickim 2014/2015 na UG studiuje 28 studentów z Chin (w większości na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na specjalności International Business), a na kierunku sinologia – 65 studentów. To kierunek unikatowy w skali kraju. Studenci nie tylko uczą się praktycznego języka chińskiego, poznają historię i kulturę Chin. Studiują także zagadnienia z zakresu chińskich uwarunkowań politycznych, prawnych i ekonomicznych. Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego). Uniwersytet Gdański uzyskał pomoc w postaci finansowania lektorów języka chińskiego a także materiały dydaktyczne, w tym także audiowizualne, do nauki języka chińskiego.

Uniwersytet Gdański prowadzi także filologię polską dla chińskich studentów na Uniwersytecie w Harbinie. Prowadzane są starania UG o powołanie filologii polskiej na Szanghajskim Uniwersytecie Języków Obcych. W ramach umów i osobistych kontaktów rozwija się współpraca z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych oraz Uniwersytetem Nauk Politycznych w Pekinie, chińskimi przedsiębiorstwami w Polsce i instytucjami.

Współpracę Uniwersytetu Gdańskiego z uczelniami i instytucjami chińskimi koordynuje prof. UG dr hab. Józef Arno Włodarski, Prorektor ds. Studenckich UG.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u