22 lutego minęła 93. rocznica śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Autor: L J 2015-02-23 09:27:19
Z tej okazji W Kościele Akademickim KUL została odprawiona msza pod przewodnictwem Rektor KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego w intencji założyciela Uniwersytetu oraz Społeczności Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Rektor KUL w homilii zwrócił uwagę na obraz drogi. Powiedział miedzy innymi, że „Wśród wielu obrazów, które pojawiają się w liturgii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, aby pomóc nam wejść w okres pokuty i odnowy duchowej, jednym z ważniejszych jest obraz drogi”. Dodał, że „psalmista ukazuje Boga wytyczającego człowiekowi drogę życia, którą powinien on poznać i nauczyć się nią chodzić”. Ks. prof. Antoni Dębiński nawiązał także do 93 rocznicy śmierci założyciela i pierwszego rektora KUL. Przypomniał, że „Społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wchodzi tej niedzieli – wraz z całym Kościołem, którego jest częścią – na drogę wielkopostnej pokuty i odnowy. Ale dla nas – mówił Rektor KUL – ten dzień jest ważny jeszcze z jednego powodu.

Obchodzimy dzisiaj dziewięćdziesiątą trzecią rocznicę śmierci księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora naszej Uczelni. Jest uderzające, że ówczesny biskup lubelski Marian Leon Fulman w mowie pogrzebowej na cześć księdza Radziszewskiego przedstawił życiową misję fundatora Uniwersytetu właśnie za pomocą obrazu drogi. Ksiądz Radziszewski przeszedł bowiem przez seminarium duchowne we Włocławku, Akademię Duchowną w Petersburgu oraz Instytut Filozoficzny w Louvain w Belgii, by przenieść swoje doświadczenia duchowe, intelektualne, naukowe i organizacyjne do Lublina. Założenie uniwersytetu katolickiego w naszym mieście było owocem jego długiej i trudnej drogi zarówno w sensie duchowym, jak i fizycznym” – mówił ks. Dębiński. Przypomniał, że „celem istnienia tej Uczelni była idea, żeby naród polski po odzyskaniu niepodległości pewniej kroczył drogą przez pustynię, z niewoli do wolności, z Egiptu do Ziemi Obiecanej, z kraju grzechu i nieporządku do królestwa Bożego”. Ks. Dębiński podkreślił, że „Przywołując postać księdza Radziszewskiego i jego inicjatywę utworzenia uniwersytetu katolickiego (…) uświadamiamy sobie, że już niespełna cztery lata dzielą nas od jubileuszu stulecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zarówno historia, jak i dzień dzisiejszy naszej Uczelni to też droga” – dodał Rektor KUL. Powiedział także, że „Wspominając (…) założyciela z wdzięcznością i dumą, jako wspólnota akademicka musimy zadawać sobie wielkopostne pytanie o cel i kierunek naszej wędrówki (…) o wierność drodze, na którą wprowadził nas ksiądz Radziszewski. Jest to przede wszystkim obowiązek pracowników i studentów tego jedynego polskiego uniwersytetu katolickiego – dodał Rektor KUL. Zauważył jednak, że Uniwersytet w tej wędrówce liczy także na modlitwę, przyjazne zainteresowanie i pomoc swoich absolwentów i wszystkich przyjaciół. „Droga została wytyczona – zakończył Rektor KUL - Niezawodny Przewodnik, Chrystus, czeka, aby Cię poprowadzić. Czeka na wszystkich w wielkanocnym misterium, do którego prowadzi wielkopostna podróż”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u