Ucz się programowania, nie języków - wykład na Uniwersytecie Opolskim

Autor: Marta Wirecka/Marcin Miga 2015-02-28 09:42:27
Umiejętność rozwiązywania problemów odróżnia programistę od technika – twierdzi Grzegorz Kurdziel, programista z Future Processing. Udowodnił tę tezę studentom Uniwersytetu Opolskiego 26 lutego 2015 r., podczas wykładu o dobrych praktykach wytwarzania oprogramowania. Wykład odbył się w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki i miał charakter otwarty. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Tematem przewodnim wydarzenia było „Projektowanie obiektowe oprogramowania”. Jak podkreśla Grzegorz Kurdziel, w trakcie wystąpienia skupił się przede wszystkim na uświadomieniu studentom, jak ważna jest znajomość podstawowych zasad programowania:
„Gdy ktoś mnie pyta, których języków programowania warto się nauczyć, odpowiadam: nie ucz się entego języka, ucz się programowania. Kreatywność, zdolność logicznego myślenia, umiejętność zrozumienia złożonego problemu – to te cechy są najważniejsze. Oczywiście, znajomość swojego narzędzia pracy jest czymś niezbędnym. Bez podstaw teoretycznych, fachowego słownictwa i wzorców projektowych niemożliwa jest komunikacja z innymi programistami i praca zespołowa. Czasem jednak zdarza się problem, którego nie da się rozwiązać w danej technologii i trzeba skorzystać z innej. „Klepacz kodu”, przywiązany do jednej technologii oraz jednego sposobu myślenia będzie w takiej sytuacji zagubiony. Natomiast programista świadomy zasad programowania z łatwością nauczy się czegoś nowego.” – tłumaczy. „Poszerzaj swoje horyzonty. Gdy poznasz jeden język obiektowy, jako drugi do nauki wybierz język funkcjonalny. Jeśli znasz już C# nie ucz się więc Javy, lecz np. Haskella.” – dodaje.

Podczas wykładu, Grzegorz Kurdziel przedstawił zasady tworzenia wysokiej jakości aplikacji obiektowych. Wśród nich znajdą się m.in. zasada SOLID, wzorce projektowe z tzw. „gangu czwórki” oraz metody stosowania polimorfizmu w praktyce. Zaprezentował źle napisany program, a następnie – włączając do dyskusji przyszłych inżynierów – omówił jego główne wady i pokazał metody projektowania pozwalające na ich eliminację. Udowodnił tym samym, że bez względu na to w jakim języku pisze się kod, zawsze należy stosować dobre praktyki wytwarzania oprogramowania. Tylko wtedy możliwe będzie uzyskanie pożądanych cech kodu – jego czytelności, wydajności, modularności, łatwości rozszerzania, testowania i ponownego użycia oraz wielu innych.

Grzegorz Kurdziel na co dzień realizuje międzynarodowe projekty IT w opolskim oddziale firmy informatycznej Future Processing, współtworzył m.in. system do zarządzania statkami towarowymi. Ukończył z wyróżnieniem Informatykę na Uniwersytecie Opolskim; specjalizuje się w technologii NET.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u