Rozgrywki szachowe w Warszawie – rozpoczęte

Autor: źródło - www.um.warszawa.pl 2015-03-22 09:11:10
W piątek, 20 marca, rozpoczął się dzielnicowy etap rozrywek w ramach warszawskiego, międzyszkolnego turnieju szachowego. Organizatorami turnieju dla ponad 400 uczniów uczących się w stołecznych szkołach podstawowych są m.st. Warszawa i Polski Związek Szachowy.
Jest to przygotowanie do finału największego w kraju, systemowo prowadzonego programu nauki gry w szachy obejmującego blisko połowę warszawskich szkół podstawowych (z ok. 300 szkół w Polsce, 88 to szkoły warszawskie). Od września 2013 r. szkoły te uczestniczą w ogólnopolskim projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

W piątek, w pierwszej grupie zmierzyło się ze sobą 54 uczniów z Mokotowa i Śródmieścia. Dzielnicowy etap rozgrywek w pozostałych sześciu grupach turniejowych potrwa do 23 kwietnia.

Zarówno etap dzielnicowy, jak i miejski obejmuje po 5 rund rozgrywanych systemem szwajcarskim, z tempem 15 minut na zawodnika na rozegranie partii.

Do miejskiego etapu turnieju awansuje 17 drużyn szkolnych, które uzyskają największą liczbę punktów na etapie dzielnicowym, sumowanych w skali wszystkich siedmiu grup turniejowych. Opiekę merytoryczną nad prawidłowym przebiegiem turnieju sprawuje Polski Związek Szachowy.

FINAŁ MIEJSKI turnieju odbędzie się 30 maja 2015 r. w Pałacu Młodzieży w Warszawie.

Zwycięskie drużyny, oprócz indywidualnych nagród, wygrają dla swoich klas zegary szachowe oraz wycieczki. Są to:

pierwsze miejsce: trzydniowa wycieczka dydaktyczna
drugie miejsce: karnety do Centrum Nauki Kopernik
trzecie miejsce: karnety do Oceanarium 3D na Stadionie Narodowym
Celem programu jest wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów, poszerzanie kompetencji zawodowych nauczycieli oraz upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych w procesie edukacji formalnej i pozaformalnej.

W ramach programu realizuje się równolegle kilka działań. Jednym z nich jest pilotaż ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” realizowany wspólnie z Polskim Związkiem Szachowym. Jest to największy w kraju, systemowo prowadzony program obejmujący blisko połowę warszawskich szkół podstawowych (z ok. 300 szkół w Polsce, 88 to szkoły warszawskie). Założenia pilotażu opierają się na tezie, że gra w szachy rozwija zarówno uzdolnienia dzieci, jaki i jest elementem terapii dla uczniów z różnymi dysfunkcjami. Najzdolniejsi uczniowie otoczeni są opieką Polskiego Związku Szachowego, co daje im możliwość rozwoju talentu pod okiem profesjonalistów.

Projekt finansowany jest ze środków samorządowych, przy współudziale Polskiego Związku Szachowego, który zapewnia wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy oraz upowszechnia informacje o prowadzonych wspólnie działaniach. Do współpracy zaproszono również Akademię Leona Koźmińskiego, której pracownicy naukowi prowadzą ewaluację dydaktyczną efektów pilotażu.

Do tego celu opracowano narzędzia diagnostyczne i przeszkolono nauczycieli z ich stosowania. Wyniki badań zostaną opublikowane w raporcie końcowym. Kurs doskonalący z metodyki nauczania gry w szachy dla nauczycieli zorganizowała samorządowa placówka doskonalenia nauczycieli - Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).

Pilotaż polega na wprowadzeniu od września 2013 r. dwuletniej nauki gry w szachy do wytypowanej klasy w szkole podstawowej (pierwszej lub drugiej), w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Nauka, prowadzona jest przez przeszkolonego na kursie metodycznym nauczyciela, w ramach dodatkowych godzin, przeznaczonych na realizację zajęć zwiększających szanse edukacyjne uczniów. Szkoły zostały wyposażone w szachy, nauczyciele w przewodnik metodyczny do podręczników dla dzieci. Nauczyciele mają zapewnione konsultacje z koordynatorem merytorycznym oraz mogą korzystać z tematycznej platformy internetowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u