Znamy Ośmiu Wspaniałych z Olsztyna

Autor: źródło-UM Olsztyn 2015-04-10 08:13:06
W ratuszu odbyła się 9 kwietnia Gala Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył nagrody laureatom lokalnego etapu konkursu. Na arenie ogólnopolskiej, Olsztyn będzie reprezentowała Wioletta Chlubicka, uczennica klasy II w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Organizatorem XXI edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest Fundacja „Świat na Tak”. Udział w nim mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy promują pozytywne postawy i działają na rzecz rówieśników, sąsiadów, osiedla, szkoły czy klasy
Celem Konkursu jest wyłanianie i promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży, przeciwdziałanie przemocy i agresji oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. „Wspaniali” to młodzi ludzie, którzy budują lepszy, bardziej humanitarny świat, a przez pomoc innym stają się wzorem do naśladowania. Konkurs przebiega w dwóch etapach: lokalnym i ogólnopolskim.

„Ósemeczka” (szkoła podstawowa: 10-13 lat)

Maja Lewicka – uczennica 6 klasy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, a także Gospodarz klasy. Aktywnie i konsekwentnie uczestniczy w akcjach organizowanych w szkole takich jak: udział w programie „Jadę nie tankuję”, jasełka przygotowane dla emerytów czy konkurs eko-mody w szkole dla dzieci niesłyszących a także tych o zasięgu ogólnopolskim: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Słodka Paczka, Góra Grosza, zbiórka środków czystości dla misjonarzy, zbiórka nakrętek (dla chorego dziecka), zbiórka zabawek dla Świetlicy Terapeutycznej, zbiórka książek i płyt dla rówieśników na Litwie czy zbiórka karmy na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Wolontariusz Fundacji „Nasz Dom”, a ponadto od 3 lat jako najmłodsza z wolontariuszy działa na rzecz Fundacji „Dziewczynka z Zapałkami”. Maja to bardzo dobra uczennica, która z chęcią dzieli się wiedzą i pomaga swoim rówieśnikom.

Złota ósemka:

Joanna Wasilewska: uczennica Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Skromna dziewczyna, która swoją przygodę z wolontariatem zaczęła pomagając sąsiadom w drobnych czynnościach np. robieniu zakupów. Wolontariuszka Banku Żywności organizująca wolontariuszy na terenie szkoły, biorąca udział w zbiórkach żywności i kwestach ulicznych. Od 3 lat wolontariuszka Szkolnego Koła Wolontariatu z którym przeprowadziła akcję adopcji na odległość Oliviera- chłopca z Madagaskaru, który dzięki temu może uczęszczać do szkoły. Wraz z innymi uczennicami, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy włączyła się w zbiórkę odzieży, kosmetyków i zabawek na terenie szkoły, a także co roku organizuje zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt. Uczestniczyła w projekcie naukowym Mleko Żyje, a ponadto reprezentowała szkołę w konkursach o zdrowym żywieniu i zdrowym trybie życia.

Adrianna Nietubyć: uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olsztynie. Od 4 lat wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instruktor Związku Harcerstwa Polskiego przy Hufcu Rodło, a także przyboczna- zastępca drużynowego. W ZHP odpowiedzialna m. in. za współorganizację zimowisk, obozów i biwaków, koordynowanie pionu młodszoharcerskiego, prowadzenie turnieju zastępów o złotą strzałę w drużynie, uczestnictwo w zbiórkach drużyny, zastępstwo drużynowej w razie jej nieobecności. Wolontariuszka Szkolnego Kola Caritas biorącego m. in. udział w akcjach: „Podaruj Kroplę Miłości” propagującą honorowe krwiodawstwo i oddawanie krwi, „Św. Mikołaj w Hospicjum Domowym w Olsztynie”, „Choinka dla Seniora”, zbiórki żywności wspólnie z Caritas Metropolii Warmińskiej czy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2014 pod hasłem „ Dziecko sercem rodziny. Ponadto udział w programach: „Hospicjum To Też Życie”, „Pola Nadziei”, „Podaruj Dzieciom Skrzydła”, „Zero alkoholu w ciąży”, czy „Razem ku Przyszłości”.

Emilia Szymańska: uczennica klasy III Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Wzorowa uczennica z najwyższą średnią ocen w szkole. Biorąca udział m.in. w akcjach charytatywnych: „ Walentynkowe serce dla Marty, Piotrusia i Seweryna”, „Zdrowo i kolorowo na talerzu”, „Bieg na sześć łap”, „Dzień Zdrowego Odżywiania na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, czy „Pluszak za zastrzyk” akcję polegającą na zbiórce i przekazaniu nieużywanych zabawek dzieciom z Oddziału Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Ponadto brała udział w organizacji uroczystości Dnia Weterana, szkolnej akcji porządkowania cmentarza przy ul. Sielskiej, a także zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności. Dodatkowo Emilia jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii zorganizowanego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, zajęła I miejsce w ogólnopolskim Konkursie Orgiami, I miejsce w szkolnym konkursie Bezpieczna Szkoła, bezpieczny uczeń”, II miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla klas pierwszych gimnazjów olsztyńskich, wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”.

Aleksandra Piłat: uczennica klasy III Gimnazjum nr 5 w Olsztynie. Swoją działalność na terenie szkoły rozpoczęła od organizacji zbiórki na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Była uczestniczką Psotowiady czyli I Olsztyńskiego Dnia Psa podczas którego wolontariusze uczestniczyli w rajdzie pieszym z psami ze Schroniska. Ola jest wolontariuszką Banku Żywności – bierze udział w zbiórkach żywności, kwestach ulicznych, a także organizuje wolontariuszy na terenie szkoły. Wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu przeprowadziła akcję adopcji na odległość Oliviera- chłopca z Madagaskaru. Dzięki tej inicjatywie chłopiec może się kształcić. Wraz z innymi uczennicami, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy włączyła się w zbiórkę odzieży, kosmetyków i zabawek na terenie szkoły. Na co dzień Ola pomaga mieszkającej obok starszej Pani - robi zakupy, wyrzuca śmieci, pomaga w świątecznych porządkach.

Agata Mieczkowska: uczennica klasy III Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie. Swoją przygodę z wolontariatem zaczęła w młodszych klasach szkoły podstawowej. Były to akcje związane z Caritasem oraz z Hospicjum Domowym Caritas, np. Pola Nadziei, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy zbieranie funduszy do puszek dla potrzebujących. Wolontariuszka Banku Żywności. Zbierała produkty spożywcze podczas akcji Świątecznych oraz uczestniczyła w akcji „Podziel się posiłkiem” organizowanej na początku każdego roku szkolnego. Ponadto wspierała akcje organizowane przez Fundację „Okaż Serce Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym” pomagając przy pakowaniu zakupów klientów na terenie supermarketu Real. Pomagała przygotować i przekazać paczki świąteczne dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Olsztynie, systematycznie uczestniczy w zbiórce nakrętek i w licznych zbiórkach organizowanych na terenie szkoły: makulatury, gier planszowych i komputerowych, baterii, elektro śmieci, „góry grosza”, telefonów komórkowych czy okularów i piórników dla Afrykańczyków. Z wielkim zaangażowaniem kwestowała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponadto okresie wakacji Agata wraz z grupą rówieśników prowadziła w każdy wtorek zajęcia integracyjne, sportowe oraz gry i zabawy dla dzieci do lat 6 w Domu Małego Dziecka.

Marcelina Zuzanna Brewka: uczennica klasy III Gimnazjum nr 2 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przegląda i wspiera akcje Amnesty International, podpisuje petycje w sprawach dla niej ważnych. Brała udział w akcji społecznej: „ Czas na transplantacje-Uchwycić to co ulotne…” zajęła III miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach tej akcji. Jest wolontariuszką Olsztyńskiego Oddziału Fundacji Mam Marzenie. Odwiedza chore dzieci w szpitalu i w domu, rozmawia z nimi, próbuje spełnić marzenie, a czasami po prostu zwyczajnie jest. Pasją Marceliny jest fotografia i malowanie i dlatego od jakiegoś czasu myśli o zorganizowaniu wystawy swoich prac, z której dochód przeznaczony byłby na chore dzieci.

Natalia Zaremba: uczennica klasy I Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, wolontariuszka od podstawówki. Pomysłodawczyni i organizatorka akcji w szkole: „Szlachetna Paczka” w którą zaangażowała nawet swoich rodziców. Była także pomysłodawczynią wyjścia do Hospicjum gdzie z grupą rówieśników śpiewała kolędy, robiła i zawieszała ozdoby świąteczne, a przede wszystkim prowadziła konferansjerkę. Wraz z rówieśnikami przygotowała bajkę „O czerwonym Kapturku”, która była wystawiana w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie podczas spotkania ze Świętym Mikołajem. Ponadto pomagała w akcji „Okaż Serce-Podaruj Gwiazdkę” zbierając dary dla wielodzietnej rodziny jednej z uczennic szkoły, która jest w bardzo trudnej sytuacji materialnej i dla Świetlicy Środowiskowej Arka. Jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współorganizatorką zbiórki produktów dla Banku Żywności. Bierze udział w zbiórce nakrętek oraz zużytych baterii. Od kilku lat uczestniczy w akcjach organizowanych przez Polski Czerwony Krzyż, działając również w grupie Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK.

Wioletta Chlubicka (będzie reprezentowała Olsztyn na arenie ogólnopolskiej): uczennica klasy II w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Aktywnie uczestniczy w „Polach Nadziei”, akcjach organizowanych przez Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Od roku 2010 brała udział we wszystkich akcjach, kwestach oraz w przygotowaniu paczek dla dzieci z chorobą nowotworową. Pomagała przy organizowaniu imprez karnawałowych oraz Turnieju o „Złotą Barkę” w Domu Środowiskowym „Barka”. Wcieliła się w rolę klowna którego zadaniem było rozweselić zgromadzone towarzystwo. Od lipca 2014 roku współpracuje z Radiem UWM FM przygotowując audycję młodzieżową „Młodszy Punkt Widzenia” Każdego miesiąca bierze udział w warsztatach w Domu Środowiskowym „Barka” gdzie pomaga przy organizowaniu różnych turniejów, czy festynów. Zaangażowała się w pomoc przy organizacji projektu „Ku Chwale Wyklętych”. Współpracowała z Wojewódzką Biblioteką Publiczną dostarczając książki dla osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych. Opiekowała się osobą niewidomą, której przynosiła zamówione audiobooki i płyty z muzyką. Brała udział w porządkowaniu cmentarza przy ul. Poprzecznej, w rozprowadzaniu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, włączała się w finansowanie obiadów uczniom swojej szkoły, w zbiórkę odzieży dla osób niepełnosprawnych z Domu Środowiskowego Barka, kwestowała na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti oraz na rzecz powodzian. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaangażowana w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”, współorganizatorka wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna, dwukrotnie współorganizowała wykłady z historykiem IPN dot. historii Polski. Prowadziła zbiórkę na rzecz Hospicjum Domowego Caritas, Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego czy Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Pomagała przy obsłudze imprez: Wojewódzki Turniej Brydżowy, Ogólnopolski Dziecięcy Turniej Szachowy czy zbiórka publiczna na rzecz Marka Włodarczyka. Wioletta to osoba skromna i uczynna, a ponadto bardzo zaangażowana w działalność swojej Parafii.

KOŁA WOLONTARIATU:

Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 5 w Olsztynie – opiekunem Koła jest Pani Katarzyna Potrapeluk. Pod Jej skrzydłami młodzież zorganizowała Bożonarodzeniową akcję pod hasłem „Książka dla Seniora” polegającą na zbiórce książek i gier planszowych na rzecz Domu Pomocy i Opieki Społecznej „Dom nad Doliną w Rożnowie”, zbiórkę pieniędzy dla 17-letniego Kamila, który od urodzenia cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce czy akcję „Góra Grosza”. Młodzież również uczestniczyła w zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności.

Szkolne Koło Wolontariatu przy Gimnazjum nr 14 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – opiekunem Koła jest Pani Maria Barcikowska. Wolontariusze z wielkim zaangażowaniem działają na rzecz dzieci z Fundacji Mam Marzenie. Brali udział w akcji informacyjnej „Dar szpiku kostnego darem życia”, „Dzień zdrowego odżywiania”, „Zdrowo i kolorowo na talerzu”. Ponadto brali udział w akcji „Pluszak za zastrzyk” polegający na zbiórce zabawek na rzecz Oddziału Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Szkolne Koło Caritas przy Gimnazjum nr 8 im. Cypriana Kamila Norwida – opiekunem Koła jest Pan Sebastian Polakowski. Uczniowie Koła systematycznie biorą udział w zbiórce żywności, kwestują na rzecz hospicjum domowego w Olsztynie, byli również Świętymi Mikołajami dla tych dzieci i ich rodzin, propagowali akcję honorowego krwiodawstwa i oddawania krwi, uczestniczą w szkolnym programie „Podaruj Dzieciom Skrzydła”. Wolontariusze współpracowali także z Urzędem Miasta Olsztyna przy realizacji kampanii społecznej „Zero alkoholu w ciąży”.

Szczególne wyróżnienia

Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych – opiekunem koła jest Pani Ewa Piórkowska. Wolontariusze koła przygotowywali dary w ramach akcji : ”Okaż Serce – Podaruj Gwiazdkę” dla wielodzietnej rodziny jednej z uczennic szkoły, której rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej, a także Świetlicy Środowiskowej „Arka”. Biorą udział w zbiórce funduszy na stypendia papieskie, w zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności, kwestują ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizują w szkole akcję „Szlachetna Paczka”. A przede wszystkim zawsze chętnie wspierają akcje organizowane w Olsztynie jak np. Międzynarodowe zawody Warmia Mazury Senior Games.

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olsztynie – opiekunem koła jest Pani Irena Solis. Koło co roku bierze udział w uroczystej inauguracji akcji „Pola Nadziei” i w 18 zbiórkach pieniężnych do puszek w olsztyńskich sklepach, w akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, w zbiórkach żywności organizowanych przez Caritas, w zbiórkach pieniędzy na pomoc powodzianom, w zbiórkach na rzecz Schroniska dla Zwierząt. Ponadto koło zorganizowało kiermasz ciastek z którego dochód przeznaczono na adopcję dziewczynki z Afryki

Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu – opiekunem koła jest Pani Jolanta Kowalska. Wolontariusze koła aktywnie i systematycznie współpracują z Caritas Olsztyn, z Hospicjum Domowym w Olsztynie, z Parafią Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej w Olsztynie, a także z Bankiem Żywności. Przeprowadzili zbiórkę kredek i kolorowanek dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, wykonali kartki świąteczne dla rodzin ubogich ze szkoły, obdarowali dzieci z Domu Dziecka zebranymi zabawkami i przyborami szkolnymi, przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”, obdarowali Szpital Dziecięcy maskotkami, a także zorganizowali akcję w ramach której ubogie dzieci ze szkoły otrzymały pomoc w postaci wyjazdu na wycieczkę szkolną.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u