Tradycyjnie, w niedzielę (19/04) w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert z okazji 669. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich.

Autor: źródło-www.bydgoszcz.pl 2015-04-20 22:59:35
19 kwietnia w Brześciu Kujawskim Król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Podczas niedzielnego koncertu przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Sobociński nagrodził laureatów Konkursu Prezydenta Miasta na prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie i doktorskie poświęcone Bydgoszczy. Trzecie miejsce w konkursie zajęła Pani Małgorzata Wawer, która poświęciła swoją pracę inżynierską nowatorskiemu narzędziu badania i analizy solarnego potencjału miejskiej przestrzeni – na przykładzie Bydgoszczy. Drugie miejsce i praca magisterska Pana Daniela Białki to niezwykle ciekawa prezentacja tak zwanego „forum wodnego” – domów na wodzie. Realizacja tej nowoczesnej koncepcji inżynieryjno-architektonicznej podkreślałaby nadrzeczny charakter naszego miasta. Konkurs na prace naukowe zwyciężył Pan Konrad Garbowski. Praca Magisterska Pana Konrada Garbowskiego to interesujące, dojrzałe połączenie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej dla istotnego fragmentu miejskiej przestrzeni.
Podczas koncertu poznaliśmy także bydgoskich studentów, którzy zasłużyli na szczególne wyróżnienie w formie Stypendium Prezydenta Miasta.Stypendium otrzymała Pani Angela Andrzejewska - studentka inżynierii biomedycznej i inżynierii telemedycznej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, koncentruje swe zainteresowania w obszarze biomechaniki ciała człowieka. Kolejnym stypendystą jest Pan Maciej Gawroński - student kierunku zdrowie publiczne na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zajmuje się przede wszystkim terapią tlenową oraz immunoterapią nowotworów, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zdobyczy biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców otrzymali: Pani dr n. med. Marta Pokrywczyńska za osiągnięcia w badaniach naukowych z zakresu inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej. Celem prowadzonych badań jest opracowanie i wprowadzenie do praktyki klinicznej nowych metod leczenia pacjentów z nowotworami. Współuczestniczy w licznych projektach badawczych. Pani doktor związana jest z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Stypendium otrzymał Pan mgr inż. Dariusz Kulus. Pan Dariusz poświęca się zarówno naukowej, jak i organizacyjnej pracy na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Aktywnością naukową obejmuje zagadnienia eksperymentalnej hodowli chryzantemy wielokwiatowej. Angażuje się także w upowszechnianie osiągnięć nauki poprzez publikacje i aktywny udział w konferencjach, kursach i warsztatach. Stypendium dla wybitnego twórcy kultury trafiło na ręce Pani Justyny Jułgi. Stypendystka zajmuje się malarstwem, fotografią, instalacją oraz edukacją artystyczną. Ma za sobą ponad 30 wystaw indywidualnych. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych, konkursach plastycznych i plenerach, również w prezentacjach sztuki polskiej. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach krajowych oraz zagranicznych, m.in. w Anglii i Niemczech. Na stypendium zasłużyły także muzyczne osiągnięcia Pani Magdaleny Filipskiej. Stypendystka jest absolwentką Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego. Laureatka wielu konkursów i uczestniczka prestiżowych warsztatów. W 2012 roku założyła i objęła kierownictwem artystycznym Żeński Zespół Wokalny SIGMA, z którym odnosi kolejne, znaczące sukcesy.

Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta odebrał Pan prof. dr hab Yuriy Zorenko. Miejscem pracy profesora jest Instytut Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Nagroda podkreśla wybitny dorobek organizacyjny i dydaktyczny w latach 2013-2014, obejmujący organizację Laboratorium Materiałów Luminescencyjnych UKW. Jest to drugie takie laboratorium w Polsce (obok Instytutu Materiałów Elektronicznych w Warszawie). Profesor Zorenko jest ponadto autorem i współautorem licznych publikacji naukowych. Aktywnie uczestniczy w konferencjach i sympozjach krajowych i zagranicznych. Jako autorytet w swej dziedzinie, jest członkiem Komitetu Redaktorskiego czasopisma „Functional materials”.

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta otrzymał Pan Jarosław Jakubowski. Poeta, dziennikarz, prozaik i dramatopisarz. Od kilku lat sztuki Jarosława Jakubowskiego są regularnie wystawiane w teatrach całego kraju. W bydgoskim Teatrze Polskim w 2013 roku miała miejsce premiera niezwykle uznanej sztuki „Wszyscy święci”. Słuchowiska nagrodzonego są realizowane przez Polskie Radio. Potwierdzeniem wysokiej pozycji autora w środowisku teatralnym są liczne nagrody na prestiżowych konkursach, między innymi Festiwalu Raport w „Gdyni” czy Metamorfoz Rzeczywistości.

Laur Andrzeja Szwalbego – to wyjątkowa nagroda – upamiętniająca osobę, która stworzyła „muzyczną Bydgoszcz”, która – jak głosi legenda – skazała Bydgoszcz na sukces. Laurem Andrzeja Szwalbego – głosami kapituły autorytetów i specjalistów wielu dziedzin życia – nagradzamy każdego roku tylko jedną osobę – której postawa jest wzorem dla innych. Laur Andrzeja Szwalbego przyznany został w tym roku Pani Ewie Stąporek-Pospiech. Pani Ewa Stąporek-Pospiech od dwudziestu pięciu już lat kieruje Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina. W minionym ćwierćwieczu – mury szkoły opuściło wielu znamienitych artystów. Szkoła przeszła wiele przemian – nie tylko dostosowując się do nowych realiów społecznych, ale także wyznaczając własne, najlepsze i najwyższe standardy artystycznej edukacji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u