"Strategia Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku"

Autor: źródło-UM Gdańsk 2015-04-21 14:39:55
W siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się 21 kwietnia publiczna prezentacja „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” – dokumentu przygotowanego przez holenderskich ekspertów, przy współpracy m.in. Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W prezentacji udział wzięli reprezentanci Urzędu Miejskiego w Gdańsku: zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Grzegorz Sulikowski oraz członkowie warsztatów projektowych z Holandii: Hugo de Vries z Ministerstwa do Spraw Ekonomicznych Holandii, Wouter Vos i Mark Niesten oraz Edyta Wiśniewska z KuiperCompagnons (doradcy w sprawach strategicznych), Magdalena Pramfelt – Konsul Honorowy Królestwa Holandii oraz Marius Kiers i Jahan Kaubot z firmy hydrologicznej Arcadis.

Główne rekomendacje: historyczne centrum i Nowy Port W trakcie spotkań stworzono propozycję zintegrowanej strategii rozwoju terenów nadwodnych, wiążących obszary nadmorskie, nadrzeczne, położone nad strumieniami i potokami z szeroko pojętym podejściem z zakresu planowania przestrzennego, czy też ekonomii i zagrożeń powodziowych (np. związanych z ociepleniem klimatu).

Pierwszą rekomendacją zawartą w „Strategii…” jest zdefiniowanie OBSZARU PRIORYTETOWEGO, którym jest historyczne centrum miasta wraz z przylegającymi terenami przemysłowymi położonymi nad wodą. Stanowi on obszar o najwyższym potencjale rozwoju społeczno-gospodarczego, jednak jednocześnie jest pod wpływem ryzyka powodziowego od strony morza i ewentualnych zmian klimatycznych. Autorzy raportu podkreślają potrzebę skupienia działań na dwóch głównych strefach w obszarze priorytetowym: Historycznym Centrum Miasta oraz Nowym Porcie.

Drugą rekomendacją jest przyjęcie podejścia programowego dla zapewnienia bezpieczeństwa wodnego, a także postrzegania wody jako podstawy do atrakcyjnego i silnego rozwoju miasta na obszarze priorytetowym.

Zarekomendowano również utworzenie zespołu zadaniowego, który zarządzałby procesem i dbał o publiczne i prywatne interesy w granicach całego obszaru priorytetowego. – Powstanie takiego zespołu polecił już prezydent Paweł Adamowicz – mówi zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków Grzegorz Sulikowski. – Będzie to „komitet sterujący”, którego skład, nazwa i kompetencje zostaną w tym roku określone. Rekomendacje z całego raportu będą też rozważane w kontekście powstawania „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdańska”, który to dokument będzie powstawał przez najbliższych kilkanaście miesięcy.

W „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” zarekomendowano także zdefiniowanie kolejnych skutecznych kroków do zagospodarowania terenu priorytetowego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u