Znamy pierwszy artystów 7. edycji festiwalu Narracje!

Autor: Marta Bednarska/Instytut Kultury Miejskiej 2015-04-26 09:38:25
Klara Hobza, Olga Jitlina, Lisa Torell, Jon Irigoyen i Hans Rosenström – to pierwsi z artystów zaproszonych przez Annę Smolak, kuratorkę Narracji, do przygotowania instalacji, obiektów, prac dźwiękowych i wideo na 7. edycję festiwalu Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej. Efekty ich przygotowań zobaczymy w listopadowy weekend, 20-21 listopada, w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Wcześniej artyści będą odkrywać i poznawać Nowy Port podczas wizyt studyjnych. Pierwszy (w dniach 20-25 kwietnia) do Gdańska przyjeżdża Hans Rosenström - pochodzący z Finlandii artysta tworzący instalacje dźwiękowe
Prace, które zobaczymy podczas tegorocznej edycji Narracji będą w większości nowymi realizacjami, które powstaną z inspiracji lokalnym kontekstem Nowego Portu. Zaproszeni do udziału artyści odwiedzą Gdańsk, aby poznać specyfikę dzielnicy, jej historię, mieszkańców, legendy. Efektem tych wizyt będą złożone przez artystów propozycję nowych projektów osadzone w konkretnych już lokalizacjach, które odwołując się do idei zawartych w koncepcji tej edycji Festiwalu przeniosą to, co lokalne i wyobrażone na język sztuki – mówi kuratorka Narracji, Anna Smolak, autorka koncepcji kuratorskiej „Przemytnicy”.

Pobyt Hansa Rosenströma w Gdańsku to pierwsza z cyklu zaplanowanych wizyt artystów, którzy będą poznawać Nowy Port przed festiwalem Narracje organizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańską Galerię Miejską.

Artysta pochodzi z Finlandii (ur. 1978 r. w Lohja), gdzie ukończył Fińską Akademię Sztuk Pięknych w Helsinkach, a obecnie mieszka w Londynie. Tworzy głównie kameralne instalacje dźwiękowe. Artystę zajmują kwestie relacji społecznych, wykluczenia i integralności, indywidualnego i zbiorowego doświadczania. Podczas swojej wizyty m.in. zwiedzi Nowy Port z Lokalną Przewodniczką – Katarzyną Werner. Więcej o twórczości Hansa: http://hansrosenstrom.net/.

Kolejnymi artystami, którzy odwiedzą Gdańsk w maju i w czerwcu są Klara Hobza (Berlin), Olga Jitlina (Sankt Petersburg), Lisa Torell (Sztokholm/Tromso), Jon Irigoyen (Helsinki).

Klara Hobza (ur. 1975 w Pilźnie), obecnie mieszkająca w Berlinie, wcześniej (w latach 2002 – 2009) w Nowym Jorku, stypendystka DAAD (Niemieckiej Wymiany Akademickiej). Zajmuje się rzeźbą, wideo, fotografią, rysunkiem, a także performance’em i sztuką konceptualną. W swoich wieloletnich projektach („Diving through Europe”, „2010-2040”) artystka konfrontuje się z zadaniami, które z jednej strony wydają się absurdalne i obsesyjne, lecz które realizuje z ogromną precyzją i determinacją. Zajmuje się kwestią komunikacji, bliskości i alienacji, balansuje pomiędzy sferą marzeń i porażki. Jej projekt „Morse Code Communication” jest próbą nawiązania komunikacji z otoczeniem za pomocą sygnałów świetlnych alfabetu Morse’a. Brała również udział w wystawie „Who makes Europe”, którą w styczniu 2015 roku zorganizowała Gdańska Galeria Miejska. http://klarahobza.com/.

Olga Jitlina (ur. 1982 w Leningradzie (Petersburg)). Studiowała teorię i historię sztuki w Rosyjskiej Akademii Sztuki oraz filologię w Uniwersytecie Judaistyki. W swoich praktykach artystycznych odnosi się do legalnych i nielegalnych sposobów przetrwania grup marginalizowanych, zwłaszcza w kontekście rzeczywistości postsowieckiej. Razem z działającym na rzecz praw obywatelskich Andreyem Yakimovem stworzyła grę planszową „The Land of Opportunit” (2012), która projektuje losy milionów emigrantów przybywających do Rosji z byłych Republik Radzieckich. http://www.olgajitlina.info/samplepage/.

Lisa Torell (ur. 1972) mieszka w Sztokholmie i Tromso. Studiowała w Umei i Sztokholmie. Zajmuje się przestrzenią publiczną, kulturalnymi manifestami, kwestią indywidualnej i narodowej tożsamości i ich reprezentacjami. Pracuje w wielu mediach, publikuje teksty. Zrealizowała m.in. pracę „Kamuflaż – terrory codzienności”, w którym uwidacznia problemy osób pełniących funkcje społeczne tradycyjnie pojmowane jako podrzędne. http://www.lisatorell.com/.

Jon Irigoyen kurator, animator. Mieszka w Helsinkach. Zajmuje się badaniem przenikających się relacji pomiędzy przestrzenią publiczną a przestrzenią miejską. Operuje wieloma językami tworząc między innymi instalacje świetlne, projekty społecznościowe o miejscach i ich twórczym potencjale, działania oparte na idei miejskiej mobilności. http://www.jonirigoyen.com/.

Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej „Przemytnicy”

Gdańsk Nowy – Port, 20 - 21 listopada 2015

Kuratorka: Anna Smolak

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

© 2018 Super-Polska.pl stat4u