Gdańsk w ochronie dzieci krzywdzonych!

Autor: źródło-UM Gdańsk 2015-04-28 09:13:38
Prezydent Gdańska podpisał zarządzanie w sprawie przyjęcia „Procedury interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka”. Na jego mocy wszystkie jednostki i podmioty miejskie zobowiązane zostały do wdrożenia działań zapobiegających takim sytuacjom. Każda z nich musi opracować wewnętrzną politykę postępowania w sytuacji, gdy istnieje podejrzenia krzywdzenia najmłodszych. Jednostki miejskie mają na to czas do 30 września 2015 roku. Wsparcia merytorycznego w przygotowaniu dokumentów udzielają Zespół Interdyscyplinarny i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Prezydent Miasta Gdańska postanowił o sposobie wdrażania i realizowania „Procedury” w drodze ustanowienia tzw. polityk wewnętrznych placówek. Polityki są dokumentami tworzonymi w każdej placówce realizującej zadania w części lub w całości adresowane do dzieci. Można przyjąć, że są dokumentem mówiącym o zasadach ochrony dzieci i deklaracji woli chronienia dzieci przez każdą realizującą je placówkę. Wynika z tego, że nie ma jednego, uniwersalnego wzoru polityki wewnętrznej - mówi Krzysztof Sarzała, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdańsku.

W oparciu o obowiązujące zarządzenie Zespół Interdyscyplinarny wypracował tzw. „Ramowe założenia Polityk Wewnętrznych”, które są materiałem pomocniczym w procesie budowania wewnętrznych polityk ochrony dziecka przed krzywdzeniem. Zawarto tam schematy postępowania interwencyjnego służb i podmiotów miejskich, odpowiedzialnych za ochronę bezpieczeństwa dziecka, które współdziałają w ramach interwencji. Dołączono też poradniki, kwestionariusz diagnostyczny, wzory formularzy, informator o gdańskich placówkach wspierających rodzinę, biblioteczkę wiedzy oraz podstawy prawne. Materiał obrazuje jak należy postąpić w stwierdzonej sytuacji, jednak podejmując działanie należy pamiętać o wyjątkowości każdej sytuacji i konieczności dostosowania się do niej.

- Wszyscy mamy obowiązek chronić dzieci przed przemocą w rodzinie i wspierać je, gdy są krzywdzone. Obowiązek ten spoczywa na dorosłych, a w szczególności na rodzinie, środowisku sąsiedzkim, pracownikach pomocy społecznej, żłobkach, systemie edukacji i ochrony zdrowia, funkcjonariuszach policji i straży miejskiej, prokuratury i sądownictwa. System przeciwdziałania krzywdzeniu dziecka jest bowiem skuteczny, gdy razem działają wszystkie służby w ramach swoich kompetencji – dodaje Krzysztof Sarzała. - Aby włączyć się w ten system wszystkie placówki gdańskie, w których odbywa się praca z dziećmi powinny opracować wewnętrzną politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Polityka ta, z jednej strony uszczegółowi działania pracowników w oparciu o „Procedurę interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka”, z drugiej zaś określi sposób postępowania w przypadku podejrzenia lub zaistnienia sytuacji skrzywdzenia dziecka na terenie placówki.

Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego apeluje także, by do współpracy włączyły się wszystkie środowiska.

- Zapraszamy osoby zarządzające jednostkami miejskimi, publicznymi i podmiotami niepublicznymi, działającymi w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3, ochrony zdrowia oraz życia mieszkańców Gdańska, wsparcia dziennego i pieczy zastępczej, edukacji i profilaktyki, a także w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego - zaznacza Sarzała. – Wierzę, że razem przyczynimy się do zmniejszenia liczby dramatów z udziałem najmłodszych, których w ostatnich miesiącach nie szczędził nam los.

Przemoc w rodzinie w ujęciu prawnym oznacza jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny m.in. dzieci (ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeks Karny).

- Członkowie rodziny, a w szczególności dzieci doświadczające przemocy narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Przemoc narusza ich wolność, godność i nietykalność cielesną. W ujęciu psychologicznym, krzywdzeniem dziecka jest każde zamierzone lub niezamierzone działanie oraz zaniechanie działań ze strony rodzica/opiekuna, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka (na podstawie Harvard University Press, Cambridge)- informuje Magdalena Szerszyńska, główny specjalista ds. interwencji kryzysowej w Gdańsku.

4 maja rozpoczną się konsultacje dla przedstawicieli różnych podmiotów działających w Gdańsku na rzecz dzieci. Konsultacje odbywać się będą trzy razy w tygodniu: w poniedziałki w godzinach 12.00-15.30 oraz w środy i piątki w godzinach 8.00-11.00 w Centrum Niebieskich Kart przy ul. Konrada Leczkowa 1A (I piętro, pokój 222). Zakończenie konsultacji zaplanowano na dzień 30 września 2015 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u