Pierwszy taki... Międzynarodowy Dzień Romów

Autor: Ewelina Chruścińska-Jackowiak 2015-04-30 09:41:40
23 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu odbył się koncert gorzowskiego Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Występ zespołu uświetnił obchody związane z Międzynarodowym Dniem Romów. Pomysłodawcą i patronem uroczystości był wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Współorganizatorem - Stowarzyszenie Romów w Polsce. Święto miało być okazją do pokazania barwnej, romskiej kultury, historii i ich współczesności. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na sytuację Romów i ich potrzeby, na konieczność gwarancji równego startu życiowego dla wszystkich dzieci, w tym dzieci mniejszości narodowych i etnicznych.
Rozpoczynając uroczystość Jerzy Wenderlich mówił o wyjątkowości tego Święta – Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy być razem z Romami dzisiaj w polskim Sejmie. Wicemarszałek zwrócił również uwagę na skomplikowane losy Romów – To nie tylko kultura, rozmach, różnorodność powinny być nam bliskie, ale również historia, martyrologia, wielkie cierpienia, ale i wielki heroizm…

Uczczenie Dnia Romów w miejscu tak szczególnym jak Sala Kolumnowa Sejmu jest wydarzeniem bez precedensu. To pierwszy raz w historii obchodów tego święta, kiedy polska grupa etniczna dostąpiła zaszczytu zaprezentowania swej kultury w polskim Parlamencie. Cały koncert zawarł w sobie emocjonalną esencję tego wszystkiego co wiąże się z kulturą romską. Było barwnie, radośnie, swobodnie, ale również bardzo przejmująco, z momentami dotykającymi wrażliwych nut. Aktor Daniel Olbrychski, który podczas uroczystości recytował wiersze Edwarda Dębickiego po jednym z utworów wzruszony powiedział – Piękne! To było takie piękne! Wiersze romskich poetów: Papuszy, Izoldy Kwiek i Edwarda Dębickiego czytane były ponadto przez członków Prezydium Sejmu, między innymi przez Marszałka Radosława Sikorskiego oraz dzieci romskie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie Edwarda Dębickiego i jego zespół wyróżniono zaproszeniem na tę uroczystość. To wybitny przedstawiciel narodu romskiego, odznaczony dla najwybitniejszych ludzi kultury i sztuki w Polsce Złotym Medalem Gloria Artis, który obchodzi w tym roku 60 – lecie pracy twórczej i artystycznej.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Romowie. Stan duszy czy kultura równoległa”. Ekspozycja przedstawia dzieje Romów z perspektywy losów przedstawicieli narodowości romskiej w kontekście przemian cywilizacyjnych ostatnich 500 latach w Europie i na świecie. Ponadto zaproszeni goście obejrzeli film dokumentalny o Papuszy.

Wyjazd Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno do Sejmu wsparł finansowo Zarząd Województwa Lubuskiego. Pomoc logistyczną zespół otrzymał również od wojewody lubuskiego oraz prezydenta Gorzowa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u