Pierwszy w Polsce międzysektorowy zespół ds. modelu integracji imigrantów

Autor: źródło-UM Gdańsk 2015-05-09 08:05:30
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zainaugurował pracę pierwszego w Polsce międzysektorowego zespołu ds. modelu integracji imigrantów. Pracę na rzecz kompleksowego rozwiązania spraw dotyczących migrantów zadeklarowało już 100 osób (!). Wypracowany model, ma być odpowiedzią na pytania jak najlepiej wpisać migrantów w naszą społeczność, jak budować pokojowe współżycie, korzystne dla obu stron – tak, by Gdańsk jako miasto wolności, był miejscem, w którym potrzeby migrantów są właściwie rozumiane i realizowane.
Zaproszenie do udziału w pracach Zespołu przyjęło ponad 50 podmiotów – tj. 100 przedstawicieli środowisk imigrantów, administracji publicznej, służb miejskich, jednostek edukacyjnych, sektora pozarządowego oraz ekspertów, którzy w ramach swej działalności zajmują się różnymi kontekstami imigracji: społecznym, edukacyjnym, ekonomicznym i kulturowym.

- Nie ulega wątpliwości, że warto zarządzać migracjami i stwarzać warunki dla jak najpełniejszego wykorzystania potencjału wykształconych, aktywnych i przedsiębiorczych imigrantów, którzy przeważają wśród przyjezdnych – podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - W dobie wyzwań: demograficznych i ekonomicznych – przyczyniać się oni będą, i już przyczyniają, do rozwoju Gdańska i wzmacniania jego międzynarodowego, metropolitalnego charakteru. Są też oczywiście tacy imigranci, którzy potrzebują naszej pomocy i my powinniśmy umieć im tej pomocy udzielać.

Zespół powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska jest organem konsultacyjnym, inicjującym i doradczym Prezydenta Miasta Gdańska, powołanym w celu usprawnienia prowadzenia polityki społecznej w zakresie imigracji w Gdańsku.

- Miasto Gdańsk widzi potrzeby imigrantów i pragnie je odpowiednio zaadresować – mówi Piotr Olech, który kierować ma pracami zespołu. – Powołany zespół gwarantować ma realizację potrzeb, które mają wobec naszego miasta obcokrajowcy wybierający Gdańsk na miejsce swojego życia.

Zadania Zespołu obejmować będą przede wszystkim identyfikację potrzeb, wyzwań, zadań oraz możliwości działań związanych z wzrastającą liczbą imigrantów wybierających Gdańsk jako miejsce swojego pobytu. Efektem tych prac ma być wzmocnienie koordynacji i współdziałania instytucji i podmiotów społecznych oraz podniesienie jakości świadczonych przez nie usług. Międzysektorowy charakter zespołu ma gwarantować uwzględnienie wszelkich istotnych aspektów możliwości wsparcia dla imigrantów w Gdańsku.

- Od momentu kiedy pracujemy na rzecz imigrantów zrozumieliśmy że imigrantów jest bardzo wielu. Musimy się na nich otworzyć, poznać, zdiagnozować ich potrzeby. Temu właśnie będą służyć prace zespołu – podkreśla Marta Siciarek, centrum wsparcia Imigrantów i Imigrantów. – Musimy współpracować, by działać lepiej i efektywniej. Musimy się wsłuchać w głos samych imigrantów, by usłyszeć o ich realnych potrzebach, a zespół zbuduje model uszyty na miarę ich oczekiwań.

W ramach Zespołu powołane zostały robocze grupy tematyczne, tj: edukacja, zdrowie, kultura, mieszkalnictwo, przemoc/dyskryminacja, wykluczenie społeczne, praca, komunikacja społeczna. Zespół zakłada rozszerzanie swojego składu o osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie spraw imigrantów. Model, który zostanie wypracowany do końca grudnia 2015 r. pozwoli na podejmowanie szybkich i precyzyjnych działań w głównych obszarach polityki migracyjnej.

Pracami Zespołu kierować będą: Piotr Olech z Wydziału Rozwoju Społecznego, Wiesława Wiktorska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

- Dziękuje, że zajmujecie się tym tematem – podkreślała Carol Lopez z Kolumbii. - To dla nas naprawdę ważna sprawa

Prace zespołu zostały zaplanowane do końca grudnia 2015 r. Jego członkowie mają się spotykac raz w miesiącu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u