KUL - jak pokazać sztukę niewidomym. 28-29 maja

Autor: Katarzyna Bojko/KUL 2015-05-27 08:58:49
Jak pokazać sztukę niewidomym i słabowidzącym to główny cel konferencji naukowo-warsztatowej „Sztuka dla wszystkich. Zanim niewidome dziecko zostanie dorosłym odbiorcą sztuk”, która odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 28-29 maja
Większość działań służących zapobieganiu wykluczeniu społecznemu osób niewidomych i słabowidzących koncentruje się na dostępie do informacji i edukacji. O ile podręczniki, książki, czy możliwość korzystania z Internetu, stały się dostępne, o tyle dziedziną, która nadal pozostaje na uboczu w edukacji osób niewidomych, jest sztuka.

Chociaż od kilku lat można zaobserwować pojawianie się interesujących inicjatyw takich jak audiodeskrypcja filmów i sztuk teatralnych oraz brajlowskie lub dźwiękowe opisy eksponatów muzealnych, wciąż zbyt mało uwagi poświęca się edukacji artystycznej.

Dotykowe, tworzone z różnych materiałów ilustracje w książkach, grafika dotykowa, zajęcia ułatwiające zrozumienie relacji między przedmiotem i rysunkiem, dostęp do rzeźb i modeli pomników architektury, to tylko część niezbędnych elementów edukacji wyposażającej niewidome osoby w narzędzia poznawcze pozwalające na dający satysfakcję odbiór wytworów sztuki.

Wykłady wygłoszą specjaliści w dziedzinie percepcji dotykowej i udostępniania sztuki osobom niewidomym. Chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach dających praktyczne umiejętności:
- tworzenie książek z dotykowymi ilustracjami dla najmłodszych,
- projektowane i wykonanie grafiki dotykowej z wykorzystaniem różnych technik,
- nauczanie odczytywania i tworzenia wyczuwalnych dotykiem rysunków,
- tworzenie udźwiękowionej grafiki dotykowej na potrzeby edukacji szkolnej,
- najnowsze środki techniczne udostępniające niewidomym osobom muzea i galerie sztuki,
- praktyczne zajęcia z historii sztuki.

W Atrium Collegium Norwidianum będzie można obejrzeć wystawę książek dotykowych przygotowaną przez Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych KUL, Studentów Wydziału Artystycznego UMCS i Fundację Jasne strony oraz sztuki (ekspozycja dostępna będzie 28 maja w godz. 10:00 – 16:00).

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych proponowaną tematyką, szczególnie osoby, które są zainteresowane i aktywne w działaniach na rzecz osób z dysfunkcją wzroku, a także nauczycieli plastyki, szkół i uczelni artystycznych oraz pracowników muzeów i galerii sztuki. Konferencja odbędzie się w auli Stefana kard. Wyszyńskiego (I piętro gmach główny KUL), początek o godz. 10.00.

Dodatkowe informacje: Katedra Tyflodydaktyki Języka Angielskiego i Komunikacji Alternatywnej, tel: 81 445 43 32, kom. 502 124 397, e-mail: bmarek@kul.pl lub konferencja.niewidomi@gmail.com.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u