Od poniedziałku składamy wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2016 w Gdańsku

Autor: źródło-UM Gdańsk 2015-05-30 09:40:58
Przed nami trzecia edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego i szansa na zmiany w każdej dzielnicy naszego miasta. Już od 1 czerwca przyjmowane będą propozycje projektów. Wnioski do Budżetu Obywatelskiego składać należy on-line poprzez stronę internetową www.gdansk.pl. Termin ich składania upływa 22 czerwca. Budżet obywatelski to część budżetu Miasta Gdańska przeznaczona do dyspozycji mieszkańców. To coraz powszechniejszy sposób wydatkowania publicznych pieniędzy, który w wielu miastach Polski z powodzeniem jest stosowany. W Gdańsku przeprowadzone zostały już dwie edycje budżetu obywatelskiego, dzięki którym zrealizowanych zostało 28 projektów w 2014 roku, a kolejnych 21 jest w trakcie realizacji. Zgłaszając swoje pomysły gdańszczanie mają realny wpływ na poprawienie jakości życia w mieście i w swojej okolicy.
W roku 2014 realizowane były inwestycje, które zostały wybrane przez gdańszczan podczas głosowania nad projektami zgłoszonymi w pierwszej, pilotażowej edycji budżetu obywatelskiego. Wśród projektów wygranych były m.in. rewitalizacja jaru przy ul. Wilanowskiej i Rogalińskiej, budowa boiska piłkarskiego na terenie osiedla Zaspa Młyniec, infrastruktura rekreacyjna dla osiedli rejonu Piecki-Migowo, Park Wolności - zagospodarowanie terenu przy ZSO 5 w Nowym Porcie, przywrócenie stanu świetności Teatrowi Leśnemu w Jaśkowej Dolinie, Aktiv Park Przymorze, Skatepark Osowa, remont nawierzchni ul. Startowej i ul. Siennej.

Kolejne inwestycje realizowane będą w 2015 roku.

Zasady budżetu obywatelskiego na 2016 rok

Kwota - 11 milionów zł

W tym 8 800 000 zł na projekty dzielnicowe i 2 200 000 zł na projekty ogólnomiejskie

Uwzględnione zostały postulaty mieszkańców i środki zostały podzielone na dzielnice, a nie okręgi konsultacyjne. Tym samym każda dzielnica ma odrębną kwotę, która w 70% uzależniona jest od ilości mieszkańców, 30% to kwota stała dla każdej dzielnicy. Drugi ważny głos mieszkańców, to wyłącznie inwestycji związanych z budynkami placówek oświatowych. Wszystkie zasady trzeciej edycji budżetu obywatelskiego znaleźć można na stronie ww.gdansk.gda.pl/budzet-obywatelski

Jak złożyć wniosek i głosować?

Składać wnioski mogą osoby, które dnia 01.06.2015 r., ukończyły 16 rok życia i są zameldowane na pobyt stały lub czasowy w Gdańsku lub wpisane do stałego rejestru wyborców.

Wnioski będą składane elektronicznie poprzez stronę www.gdansk.pl Wydrukowany formularz wraz z listą osób popierających projekt (15 osób) wnioskodawca przekazuje do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Mieszkańcy mogą skorzystać bezpłatnie komputerów i drukarek w filiach bibliotek miejskich, w których będą także krótkie instrukcje składania wniosków.

Kolejnym krokiem jest głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi projektami. Głosowanie będzie wyłącznie elektroniczne, jednak dla mieszkańców nieposługujących się komputerem przygotowane będą punkty konsultacyjne w różnych częściach miasta, gdzie będą mogli oddać swój głos.

Każdemu głosującemu przypada maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Zrealizowane zostaną te inicjatywy, które uzyskają największą ilość głosów. Realizacja projektów to rok 2016.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u