Miasto Opole wspiera Diecezjalną Poradnię Rodzinną

Autor: źródło-www.opole.pl 2015-06-12 09:24:50
Pięć gabinetów terapeutycznych i sześciu wykwalifikowanych specjalistów – taką bazą dysponuje rozpoczynający swoją działalność przy Placu Katedralnym 4 w Opolu Ośrodek Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin. Osoby potrzebujące fachowego wsparcia nie muszą już wyczekiwać miesiącami w długich kolejkach, ani tym bardziej wydawać ogromnych sum pieniędzy w prywatnych gabinetach psychoterapeutycznych. Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłaszać się do Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w celu uzyskania specjalistycznych porad. Zadanie jest w całości finansowane przez Miasto Opole ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Powstanie ośrodka jest odpowiedzią na zatrważające statystyki związane z coraz trudniejszą sytuacją podstawowej komórki społecznej. Ze stu zawieranych obecnie małżeństw, aż 30 nie jest w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju problemami i kończy się rozwodem. Na Opolszczyźnie sytuacja również się pogarsza, w 2010 na 10 tysięcy osób przypadało 11,1 rozwodów, a w 2013 roku już 16,8. Wśród powodów kryzysu instytucji małżeństwa wymienia się zmianę modelu rodziny, zwiększony poziom ubóstwa, przemoc czy uzależnienia. Władze miasta pozostają otwarte na potrzeby rodzin i tym bardziej rozumieją konieczność ulepszania i rozszerzania systemowego wsparcia psychoedukacyjnego i terapeutycznego dla mieszkańców Opola. Pamiętając o tym, że rodzina jest pierwszym środowiskiem, w którym wychowują się nowi obywatele, należy stwarzać warunki dla poprawnego rozwoju dzieci. Wszelkie starania w tym kierunku ze strony władz miasta przyczynią się do polepszonych relacji w rodzinach i wzrostu jakości życia nowych pokoleń.

Pierwszym i podstawowym krokiem do przezwyciężenia trudności jest zgłoszenie się do właściwego ośrodka. W 2013 roku do Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Opolu zgłosiły się 62 rodziny (131 osób), które uczestniczyły w 174 sesjach terapeutycznych prowadzonych przez 2 pary terapeutów, natomiast z konsultacji i terapii indywidualnych skorzystało 448 osób podczas 1523 sesji. Przy odpowiednio szybkiej reakcji i dobrze dobranej terapii większości rodzin udaje się pokonać sytuację kryzysową. Celem działań podejmowanych przez specjalistów w Ośrodku Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin nie jest jedynie usuwanie symptomów, a wprowadzenie kompleksowych zmian w stylu życia, takich jak osiągnięcie dojrzałości psychicznej, poczucie odpowiedzialności za własne czyny, umiejętność wyrażania uczuć i radzenia sobie z emocjami.

Prawo uzależnionych od alkoholu, współuzależnionych, wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem mieszkańców Opola i ich rodzin do systemowego wsparcia jest szczególnie istotne dla władz miasta i znajduje swoje odzwierciedlenie w realizowaniu takich inicjatyw jak powstanie Ośrodka Promocji, Edukacji i Terapii dla Rodzin. Wprowadzenie w życie koncepcji nie ma na celu maskowania problemów poprzez doraźne działania, a niesienie realnej pomocy, skutkującej długoterminową poprawą sytuacji opolskich rodzin.

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia na realizację projektu uzyskała środki finansowe w wysokości 44.200 zł w ramach rozstrzygniętego konkursu ofert na realizację zadań Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2015.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u