CZternasty opolski Maraton Czytania

Autor: źródło-www.opole.pl 2015-06-13 10:43:31
Już po raz czternasty Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wzięła udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. W ramach wydarzenia przygotowywane są zróżnicowane imprezy – spotkania autorskie, piknik literacki, zajęcia kulturalno – edukacyjne.

Ideą obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest stworzenie jak najszerszej platformy propagującej ideę głośnego czytania. „Zależy nam na skupianiu wokół książki ludzi zewsząd, chcemy wskazywać jak istotne jest wyrabianie nawyku czytania od najmłodszych lat. Chcemy spowodować, by książka była pierwszym, istotnym i naturalnym elementem kontaktu z kulturą” – podkreślała Elżbieta Kampa dyrektor MBP.

Bardzo ważnym i cieszącym się popularnością elementem programu Tygodnia Czytania jest Opolski Maraton Czytania, który w tym roku odbył się już po raz siódmy.

Od dwóch lat Maraton organizowany jest w plenerze, na skwerze przed Filą nr 7, przy ul. Rodziewiczówny 13. Plenerowy pomysł okazał się trafiony, czytający byli pod wrażeniem atmosfery, a dzieci, leżąc na kolorowych kocach, oddawały się słuchaniu wśród zieleni.

Literacką bohaterką tegorocznego Maratonu była Pippi – postać z książki A. Lindgren Pippi Pończoszanka, która ukazała się po raz pierwszy w 1945 r. , stąd tytuł imprezy, a zarazem zdziwienie, że Pippi Pończoszanka kończy 70 lat? Książka ta w Polsce znana jest także pod tytułem Fizia Pończoszanka. Pełna humoru, pozbawiona moralizatorstwa, stała się pretekstem do zabawy.

Do wspólnego czytania przygód Pippi zaproszeni zostali uczniowie i nauczyciele opolskich szkół, dziennikarze oraz zaprzyjaźnieni czytelnicy. Już po raz drugi w Maratonie wziął udział Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski. O przygodach Pippi czytali także: Anna Święcicka z TVP Opole, Magdalena Szybińska z Radia Opole, Dawid Rejwa z Radia Doxa, instruktor judo Lesław Litzner i aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Tadeusz Rudnicki. W wydarzeniu wzięły udział starszaki z Publicznych Przedszkoli nr 6, 14, 21 i 42 oraz klasy I-III z PSP nr 2, 10 i NSP „Nasza Szkoła”.

Warto pamiętać, że codzienne czytanie dzieciom w domach, bibliotekach, przedszkolach i szkołach uczy myślenia, rozwija umiejętności językowe, doskonali pamięć i wyobraźnię, poszerza wiedzę, lepiej rozwija psychicznie, umysłowo i społecznie. Głośne czytanie dzieciom to znakomita metoda wychowawcza i najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u