Gdańscy pracodawcy wykształcą kadry na swoje potrzeby

Autor: źródło-UM Gdańsk 2015-06-21 10:12:27
W Roku Zawodowca gdańskie szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans. Tylko w tym tygodniu dwie szkoły podpisały umowy z firmami, które zagwarantują uczniom profesjonalne praktyki, a co się za tym kryje możliwość zdobywania pracy w zawodzie. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podpisało porozumienie ze Stocznią Gdańsk SA, a Zespół Szkół Morskich z DCT.

Cieszę się, że Rok Zawodowca obfituje w Gdańsku w tak ważne inicjatywy, które sprawiają, ze nauczanie i praktyki zawodowe realizowane są na wysokim poziomie, w oparciu o konkretne potrzeby pracodawców, którzy deklarują, że najlepsi uczniowie znajdą u nich pracę – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Na mocy porozumienia podpisanego przez CKZiU nr 1 przy ul. Hallera 16/18 Grupa Stoczni Gdańsk powraca do budynku szkoły. Umowa dotyczy objęcia patronatem klas kształcących w zawodzie monter kadłubów okrętowych.

- Jest to przykład dostosowania oferty szkoły do aktualnych potrzeb rynku pracy – dodaje Piotr Kowalczuk. - Podpisanie umowy oznacza dla uczniów możliwość odbywania zajęć praktycznych w rzeczywistym zakładzie pracy i w realnych warunkach produkcji okrętowej.

Umowę w CKZiU nr 1 podpisali dyrektor szkoły Dariusz Różycki oraz Prezes Zarządu GSG Akademii Rozwoju Maciej Mierzwiński. Dotyczy ona także sytemu stypendialnego, który motywować ma uczniów do podnoszenia poziomu zdobywanej wiedzy. Najlepsi uczniowie mają też otrzymać gwarancje zatrudnienia w spółkach Stoczni Gdańskiej SA.

- Dziękuję za wsparcie pomysłu Przewodniczącemu Rady Miasta Bogdanowi Oleszkowi, który osobiście był zaangażowany w podpisanie tego porozumienia – zaznacza Piotr Kowalczuk.

Podobne porozumienie podpisał w piątek Zespół Szkół Morskich z Nowego Portu. Pracodawca, który zobowiązał zaangażować się w kształcenie praktyczne uczniów jest DCT. Umowę podpisali dyrektor ZSM Hanna Szkodo oraz dyrektor DCT Maciej Kwiatkowski. DCT objęło patronatem klasę kształcącą w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali. Na mocy podpisanego porozumienia najzdolniejsi uczniowie będą mogli w DCT odbyć roczny, płatny staż.

W Gdańsku w 14 zespołach szkół zawodowych w tym w dwóch Centrach Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego kształci się blisko 7400 uczniów. W ofercie gdańskich placówek jest blisko sto zawodów! W nowym roku szkolnym 2015/2016 oferta szkół zawodowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańsk ma poszerzyć się o kolejne zawody: technika turystyki wiejskiej, mechanika motocyklowego, technika gazownictwa, technika cyfrowych procesów graficznych, technika procesów introligatorskich oraz montera izolacji przemysłowych i montera izolacji budowlanych. A miejsc, które przygotowano dla gimnazjalistów jest ponad tysiąc.

W marcu br. odbył się w Gdańsku Tydzień Zawodowca zorganizowany przy współpracy ze wszystkimi placówkami oświatowymi zajmującym się kształceniem na tym poziomie. Inicjatywy związane z jego obchodami odbywały się w Gdańsku w dniach 16-21 marca. Tydzień Zawodowca był niebywałą okazją, by przyjrzeć się jak funkcjonują szkoły zawodowe, w jakich profesjach kształcą uczniów, jacy pracodawcy współpracują z gdańskimi zawodowcami, jak wygląda możliwość znalezienia pracy w konkretnym zawodzie. W ramach „Tygodnia Zawodowca” odbyło w Gdańsku wiele wydarzeń: spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, targi pracodawców szkolnictwa zawodowego, a także galę, podczas której specjalną nagrodę „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej” otrzymały te firmy, które w ramach swojej działalności szczególny nacisk kładą na współpracę ze szkołami zawodowymi. „Tydzień Zawodowca” zakończył się 21 marca Dniami Otwartymi wszystkich piętnastu szkół biorących udział w przedsięwzięciu.

Obchodom w Gdańsku towarzyszyło specjalnej broszury, którą udostępniano gimnazjalistom. Informator powstał w ramach praktyk zawodowych w Pomorskich Szkołach Rzemiosł (przygotowanie do druku) i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 (druk).

- Mamy świadomość, że szkoły zawodowe wypuszczają na rynek osoby mające zawód i mogące podjąć zatrudnienie. Dlatego staramy się w Gdańsku angażować w nauczanie praktyczne lokalne firmy. I ten kierunek współpracy zamierzamy rozwijać - dodał Piotr Kowalczuk.

W ramach Tygodnia Zawodowca CKZiU nr 2 podpisała porozumienie z Grupą Lotos. Dzięki niemu, szkoła przygotuje wykwalifikowaną kadrę dla jednego z największych pracodawców Pomorza. Więcej informacji: https://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,36046.html

Więcej o szkolnictwie zawodowym w Gdańsku: https://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,37547.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u