Moc atrakcji podczas „Białej Nocy” w Kielcach

Autor: źródło-www.um.kielce.pl 2015-06-28 10:40:31
Pierwszy dzień wyjątkowego weekendu, jakim jest Święto Kielc, rozpoczęła tradycyjnie już „Biała Noc”. Jak co roku kieleckie instytucje kultury zaprosiły do swoich siedzib na późnowieczorne koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe, spektakle i wystawy. W Muzeum Historii Kielc wręczono nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w 2014 roku.

Oto lista nagrodzonych:

Nagrody I stopnia:
Marian Rumin, Marzena Smolińska, Janina Myronova

Nagrody II stopnia:
Paweł Wawrzeńczyk, Stanisław Nyczaj, Mateusz Stradomski, Jerzy Daniel

Nagrody III stopnia:
Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Teatr Plastyczny SEN.

Uroczystej gali towarzyszyło otwarcie niezwykłej wystawy przypominającej dzieje Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, tegorocznego koordynatora Święta Kielc, który w 2015 roku obchodzi swoje 60-lecie. Wystawa przedstawia prace scenografów tworzących dla teatru na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, m.in. takich wybitnych twórców jak: Adam Kilian, Ali Bunsch, Jerzy Zitzman, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Zygmunt Smandzik czy Joanna Braun. Archiwum teatru zgromadziło w tym czasie ogromne zbiory projektów lalek i dekoracji. Szczęśliwie udało się zachować wszystkie rodzaje lalek teatralnych w bardzo dobrym stanie.

Do Biura Wystaw Artystycznych zawitała wystawa lalki artystycznej, niekoniecznie dla dzieci. Oprócz lalek można było zobaczyć pokonkursową wystawę Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego Przedwiośnie 38. Tegoroczna edycja zgromadziła 87 artystów, którzy w sumie poddali weryfikacji i ocenie jury 247 swoich prac, wykonanych w różnych technikach: od klasycznej rzeźby, rysunku, poprzez grafikę, malarstwo, kolaż, fotografię, po – coraz częściej pokazywane – dzieła w technice wideo. Przyznano 12 nagród, oraz – aż 13 wyróżnień honorowych.

Wiele atrakcji czekało też na milusińskich. W Aptece Wyobraźni Ci najmłodsi mogli wysłuchać pięknych, klasycznych bajek, natomiast w Muzeum Zabawek i Zabawy jak co roku nie zabrakło zabawy na świeżym powietrzu.

Dla wszystkich wielbicieli dobrego humoru Dom Kultury Zameczek przygotował Zameczkową Noc Kabaretową. W programie wystąpili m.in. kabaret „Z Konopi”, „NaŻarty”, „Weźrzesz” czy gość specjalny kabaret „Noc” z Rybnika.

Wyjątkowo było również na Wzgórzu Zamkowym. Na dziedzińcu stanął plenerowy piec ceramiczny wykonany z brązowych i zielonych szklanych butelek po piwie. W rozpalonym piecu wypał naczyń trwał aż do późnych godzin wieczornych. Na wielbicieli historii czekały natomiast stare mury kieleckiego więzienia, w których mieści się obecnie Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Kieleckie instytucje kultury tętniły życiem aż do późnych godzin nocnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u