35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa

Autor: www.solidarnosc.org.pl 2015-07-08 21:02:10
4 lipca w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się obchody 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa. Wybór miejsca i daty nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie w Ostrowie Wielkopolskim pierwsze zakłady podjęły strajk już w lipcu 1980 r.

Obchody 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa rozpoczęły się już wcześniej. W maju w wybranych gimnazjach odbyły się tzw. żywe lekcje historii „Spotkanie ze świadkami historii – robotnicze strajki A.D. 1980 w Ostrowie Wielkopolskim i Regionie” podczas których uczestnicy strajków wraz z pracownikami IPN w Łodzi opowiadali o wydarzeniach sprzed lat. Jednak główne uroczystości odbyły się 4 lipca w Ostrowie Wielkopolskim.

Obchody rozpoczęły się od mszy św. w Kościele pw. Świętego Antoniego Padewskiego. W swojej homilii ks. kanonik Witold Szala nawiązał do wizyty Jana Pawła II w 1979 r., kiedy to padły historyczne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! " - Słowa te stały się zaczynem wielkiego ruchu społecznego. „Solidarność” zrodziła się z siły i odrzucenia systemu opartego na manipulacji, kłamstwie i wykorzystywaniu innych. Z niezgody na dalsze rządy partii, która nazywała się robotniczą, a ze słowem „robotnicza” nie miała nic wspólnego. Wystarczy wspomnieć czerwiec 1956, grudzień 1970, czerwiec 1976, nie mówiąc już o stanie wojennym. Wtedy działacze „Solidarności byli nazywani wichrzycielami, ekstremą, jednak ludzie spostrzegli, że nie są sami, że jest ich wielu, a protestu tłumu nie można zatrzymać i stłamsić – mówił ks. kanonik. W swoim kazaniu ks. Szala bardzo trafnie przedstawił sytuację panującą w kraju, rozdźwięk pomiędzy ideałami, na których zbudowano NSZZ „Solidarność”, a tym co obecnie prezentują niektóre środowiska polityczne. – Ci, którzy wywodzą się z „Solidarność”, walczyli o realizację postulatów sierpniowych podnoszą dziś rękę na pracownika, głosując za przedłużeniem wieku emerytalnego. Łamane są podstawowe prawa człowieka, zbyt niska pensja nie zapewnia ludziom utrzymania, dlatego ponad 2 mln ludzi zmuszonych było emigrować za chlebem. A przecież praca powinna być dla człowieka, powinna ubogacać i pozwolić na godne życie - mówił ks. Szala. Na koniec homilii celebrans ponownie nawiązał do słów św. Jana Pawła II, przestrzegając, żeby ludzie „Solidarności” nie zapominali skąd się wywodzą, co stoi u podstaw ruchu solidarnościowego, o miłości do bliźniego. - Solidarność to jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu, nie ma Solidarności bez miłości.

W bardziej refleksyjny klimat wprowadzili nas artyści z kaliskiej sceny muzyczno-teatralnej. W Ostrowskim Centrum Kultury odbył się spektakl słowno-muzyczny „Nasze drogi do wolności” wyreżyserowany przez aktorów Katarzynę Strojną-Bigorę oraz Piotra Bigorę. W świat wspomnień wprowadził związkowców Lech Wierzbowski – narrator spektaklu. W widowisku wykorzystano m.in. poezję ks. Twardowskiego, Lecha Dymarskiego. Zbigniewa Herberta Jonasza Kofty, Anny Kamieńskiej, a także autentyczne archiwalne raporty z przesłuchań prowadzonych przez SB. Interpretacja tych testów w wykonaniu Katarzyny i Piotra Bigorów dostarczyła zebranym na sali związkowcom wielu wzruszeń i wspomnień, zaś pokaz slajdów towarzyszący widowisku dodatkowo podkreślał wzniosłość wydarzeń sprzed lat. O oprawę muzyczną zadbali Marzena Ugorna oraz Adam Michalak, którzy brawurowo wykonali utwory Republiki, Jana Pietrzaka i Jacka Kaczmarskiego. Spektakl zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Żeby Polska była Polską”.

Obchody 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w Regionie Wielkopolska Południowa będą miały kontynuację w innych miastach Regionu, będą także dalej prowadzone żywe lekcje historii.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u