Kraków-Akcja Koppe – ostatnia akcja elitarnej jednostki AK

Autor: www.krakow.pl 2015-07-13 08:58:47
W sobotę, 11 lipca minęła 71 rocznica przeprowadzenia akcji „Koppe". Z tej okazji przy pomniku Żołnierzy Czynu Zbrojnego Polski Walczącej przy ul. Powiśle odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00. Wcześniej, o godzinie 10:30 w Kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej odbyła się msza święta.

W tym roku na uroczystość zapraszał Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Chorągiew Śląska, Stowarzyszenie Szarych Szeregów oddział w Krakowie Prezydent Miasta Krakowa przy współpracy Małopolskiej Chorągwi Harcerzy.

Przypomnijmy, że batalion Parasol, elitarna jednostka Armii Krajowej odpowiedzialna m. in. za wykonanie wyroku na słynnym Franzu Kutscherze swą ostatnią akcję przeprowadził w Krakowie. W akcji, po stronie polskiej, brało udział 28 osób, wg szacunków w przygotowania mogło być zaangażowanych nawet 200 ludzi. Kulminacyjny moment nastąpił 11 lipca 1944 roku o godzinie 9.20 na ulicy Powiśle. Koppe, wieziony czarnym Mercedesem, przejeżdżał od strony Wawelu. Drogę zajechał mu ciężarowy Chevrolet wyładowany kamieniami. Podczas gdy żołnierze AK rozpoczęli ostrzał samochodu, SS-man, kryjąc się, padł na podłogę, zaś jego kierowca ominął blokującą go ciężarówkę i uciekł trawnikiem. Adiutant Koppego oddawał strzały do chwili, gdy tuż za placem Kossaka Polacy go zastrzelili. W pogoń za Mercedesem ruszył drugi Chevrolet, z którego nie przestawali strzelać AK-owcy. Jednak samochód wiozący Koppego okazał się szybszy i bezpiecznie uciekł. Podczas ewakuacji z Krakowa uczestnicy akcji dwukrotnie starli się z niemieckimi patrolami. Podczas tych starć aresztowano trzy osoby, które zostały wzięte do niewoli a później zamordowane.

Wilhelm Koppe, wyższy dowódca SS i policji, sekretarz stanu do Spraw Bezpieczeństwa po wojnie pracował w jako dyrektor w fabryce czekolady w Bonn, ukrywając się pod nazwiskiem Lohmann. Aresztowano go w 1960 roku, dwa lata później zwolniono go z aresztu, a proces umorzono w 1964 roku. Zmarł w wielu 79 lat w roku 1975.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u