Lublin-Pociągiem po demokrację

Autor: Agnieszka Kosierb 2015-07-21 09:07:02
Uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny oraz bohaterów lipcowych strajków kolejarze uczcili 35. rocznicę Lubelskiego Lipca 1980. Protest w lubelskiej PKP miał kluczowe znaczenie dla wszystkich strajków na Lubelszczyźnie – to kolejarze rozwozili informację o wydarzeniach w naszym regionie po całej Polsce

Obecny na uroczystościach przewodniczący KK, Piotr Duda podkreślał, że w lipcu 1980 r. robotnicy na Lubelszczyźnie zastrajkowali przeciwko "bucie i arogancji tamtej władzy". - Chcieliście żyć w kraju, w którym praca przynosi korzyści, a nie deprecjonuje człowieka i wtedy wasza determinacja, upór i odwaga przelały się na cały kraj – powiedział przewodniczący. Przypomniał, że wszystkie protesty w Polsce w ciągu minionych kilkudziesięciu lat miały podłoże socjalne i pracownicze, a dopiero później pojawiały się postulaty ustrojowe. Zwracał także uwagę, że dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, ale niepozbawionym patologii, a "niektórzy zniewalają pracowników", "traktują ich w sposób przedmiotowy", pracownik "jest tylko wyliczanką w słupkach ekonomicznych". - Dlatego tak bardzo potrzebna jest solidarność, nie tylko ta międzyludzka, ale przede wszystkim związek zawodowy Solidarność – powiedział Piotr Duda.

Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych i miejskich oraz liczne grono związkowców. Jak co roku nie zabrakło delegacji kolejarzy z całego kraju, z przewodniczącym Sekcji Krajowej, Henrykiem Grymelem na czele. Zasłużeni zostali odznaczeni medalami Bene Meritus, przyznawanymi przez Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz „Zasłużony dla Lublina”, które wręczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Zebrani złożyli także kwiaty pod pomnikiem Doli Kolejarskiej oraz tablicą upamiętniającą lipcowe strajki, umieszoną przed wejściem na Dworzec Główny w Lublinie.

Po oficjalnej części obchodów w Ogrodzie Saskim odbył się festyn rodzinny, w którym wzięli udział najmłodsi wraz z rodzicami. Były liczne zabawy i konkursy, a już w najbliższy wtorek i środę spotkanie z grami planszowymi w Lubelskim Centrum Gier Historycznych i nauka m.in. gry "W Zakładzie. Lubelski Lipiec '80".

Wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 były fenomenem w skali kraju. Po raz pierwszy protestujący robotnicy pozostali w swoich zakładach, a ich determinacja doprowadziła do podpisania historycznych porozumień z władzą PRL-u

© 2018 Super-Polska.pl stat4u