Ukraina: tak blisko i tak daleko w Rzeszowie

Autor: www.rzeszow.pl 2015-07-29 09:54:15
Ukraina widziana oczami polskich fotografików to główny temat wystawy fotograficznej „Ukraina: tak blisko i tak daleko”. Wernisaż wystawy odbędzie się 31 lipca 2015 r. w Galerii Nierzeczywistej przy ul. Matejki 10 w Rzeszowie. Fotografie będzie można oglądać do 14 sierpnia.

Prace wystawione w Galerii Nierzeczywistej powstały podczas siedmiodniowego pleneru, który został zorganizowany w ramach projektu „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” dofinansowanego przez Unię Europejską. Sześciu fotografików z Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotografików odwiedziło Tarnopol, Krzemieniec, Zbaraż oraz Łuck. Podczas wyjazdu dołączył do nich ukraiński fotograf Antatolij Juchtowskyj. Celem pleneru było artystyczne uchwycenie na fotografiach miejsc ważnych dla Polski i Ukrainy, krajów, które łączą wielowiekowe związki kulturowe i historyczne.

Tytuł wystawy „Ukraina: tak blisko i tak daleko” ma odzwierciedlać fakt, że z jednej strony Ukraina to nasz bliski sąsiad, związany z nami wspólną historią. Z drugiej strony, pozostaje daleki, bo dla wielu Polaków to kraj dziś nieznany. Wystawa potrwa od 31 lipca do 14 sierpnia 2015 r.

Autorzy wystawianych prac: Piotr Krupa, Rafał Orłowski, Patrycja Pitra, Jerzy Skiba, Katarzyna Warańska, Artur Wysocki, Antatolij Juchtowskyj, Wiktor Czuchraj.

O Projekcie
„Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza" to projekt unijny, w którym Partnerem Wiodącym jest miasto Rzeszów, a miastami partnerskimi Iwano-Frankiwsk oraz Łuck. Głównym celem projektu jest stworzenie sieci współpracy w zakresie kultury i opieki społecznej zaangażowanych miast. Pozwoli to zwiększyć aktywność kulturową terenów przygranicznych, poprawić jakość życia, wpłynąć na umocnienie więzi społecznych.

Projekt angażuje różnorodne instytucje społeczne i samorządowe w międzynarodową współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą. Jej efektem będą niesamowite wydarzenia, ekscytujące feerią folkowych barw, łączące nowoczesność z tradycją polsko-ukraińskiego pogranicza. Spektakle teatralne, wystawy, szkolenia i warsztaty artystyczne, festiwal „Barwy Pogranicza” – to tylko wycinek z bogatego planu, który będzie realizowany na przestrzeni 2 lat. Na tym nie koniec, gdyż przedsięwzięcie zakłada również podniesienie kompetencji pracowników samorządowych, którzy wezmą udział w szkoleniach i zdobędą umiejętności istotne dla prowadzenia wspólnych, polsko-ukraińskich działań. Przyszłą współpracę transgraniczną ułatwi także wymiana informacji i doświadczeń między partnerami.

Biuro Projektu "Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza" Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa Rynek 11, 35-064 Rzeszów, tel. +48 17 875 47 71

Rozpoczęty w 2013 roku projekt z zakresu kultury i opieki społecznej powoli dobiega końca. „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza", bo tak brzmi nazwa tego przedsięwzięcia, wzmocniła relacje pomiędzy Rzeszowem a partnerami na Ukrainie: Łuckiem oraz Iwano-Frankiwskiem. W ramach projektu zrealizowano kilkanaście wydarzeń kulturalnych i społecznych, wymieniono się doświadczeniami, wytyczono nowe ścieżki potencjalnej współpracy.

Dynamiczna współpraca między miastami partnerskimi w zakresie kultury została odzwierciedlona w szeregu ciekawych inicjatyw, których celem była promocja i rozwój kultury polsko – ukraińskiej, m. in: spektakl teatralny „Siostra Siostrze”, wyprodukowany przez rzeszowski Teatr „Maska” przy współpracy z artystami z Ukrainy; plenery fotograficzne na Ukrainie; wystawa prac fotograficznych; pięciodniowy festiwal „Barwy Pogranicza”, prezentujący różnorodne oblicza ukraińskiej kultury, Festiwal Chleba w Iwano-Frankiwsku, festiwal sztuki współczesnej „Art Territory” w Łucku, cykl międzynarodowych spotkań „Wolontariat ponad granicami”. Różnorodne wydarzenia umożliwiły współpracę polskich i ukraińskich artystów, animatorów kultury oraz menadżerów i pracowników instytucji działających w tej sferze.

Wymianę doświadczeń w zakresie działań skierowanych do opiekunów i podopiecznych opieki społecznej realizowano dzięki warsztatom i seminariom. Były one doskonałą sposobnością do poznania specyfiki funkcjonowania instytucji trzech miastach, problemów i ich potencjalnych rozwiązań. Warsztaty pozwoliły na międzynarodową integrację podopiecznych poprzez wspólne zajęcia z malarstwa, fotografii i ceramiki.

Szereg działań skierowano również do pracowników samorządowych. Zorganizowane szkolenia i kursy językowe miały na celu podniesienie ich kompetencji i ułatwienie współpracy polsko - ukraińskiej. Ponadto, grupa pracowników samorządowych wraz z radnymi z Rzeszowa, Łucka i Iwano-Frankiwska wzięła udział w cyklu spotkań na temat przyszłej współpracy transgranicznej, opierających się głównie na wymianie doświadczeń oraz poszukiwaniu inspiracji do wdrożenia nowych inicjatyw. Projekt zaangażował instytucje kulturalne, społeczne i samorządowe w wielowymiarową współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą. W jego ramach powstał dokument wyznaczający kierunku przyszłej współpracy na lata 2014-2020 pomiędzy miastami partnerskimi.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w 90%. Dofinansowanie przyznano w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Program wspiera transgraniczne procesy rozwojowe, a projekty realizowane w jego ramach mają charakter niekomercyjny. Całkowita wartość projektu „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza” to 387 402,54 euro brutto.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u