Superścieżka w Krakowie – czas decyzji

Autor: www.krakow.pl 2015-08-19 09:54:57
Projekt Superścieżka wkracza w decydującą fazę – mieszkańcy Krakowa sami wybiorą, jaki kształt przyjmie półkilometrowy odcinek wzdłuż alei Powstania Warszawskiego.

Otwarta debata z udziałem pracowni GehlArchitects połączona z głosowaniem odbędzie się w sobotę 5 września w Teatrze Variété. W trakcie spotkania mieszkańcy Krakowa wybiorą jedną z ośmiu propozycji zagospodarowania, zaprojektowanych przez krakowian w maju, podczas czterotygodniowych warsztatów.

W pracach warsztatowych wspieranych przez doświadczonych opiekunów: architektów, projektantów krajobrazu oraz artystów uczestniczyło ponad dwieście osób zainteresowanych przyszłością tego terenu. Wynikiem warsztatów było kilkadziesiąt pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni po wschodniej stronie alei Powstania Warszawskiego. O tym, które z pomysłów zostaną zrealizowane między rondami, zadecydują sami krakowianie – to podstawowa zasada projektowania partycypacyjnego.

Superścieżka jest pierwszym tak dużym projektem w Krakowie i jednym z pierwszych w Polsce, który wciela w życie ideę placemakingu - przekształcania wymagających przestrzeni w zgodzie z potrzebami mieszkańców i użytkowników. Z pomysłami krakowian można zapoznać się na wystawie plenerowej „Superścieżka oczami krakowian", która do końca sierpnia prezentowana jest przy Rondzie Mogilskim. Równolegle prowadzone są uzgodnienia międzywydziałowe w urzędzie miasta i dzielnicy oraz z inwestorami, tak aby zbadać każdy pomysł z warsztatów pod kątem możliwości jego zrealizowania.

Inicjatywę Superścieżki od początku wspierają eksperci z biura duńskiego urbanisty Jana Gehla, którzy doradzają ponad dwustu miastom na całym świecie, jak dbać o zrównoważony rozwój i tworzyć miejsca przyjazne ich mieszkańcom. Na wrześniowej debacie w Krakowie proponowane rozwiązania w szerszym kontekście przestrzennym i społecznym omówi Ewa Westermark – architekt o wieloletnim doświadczeniu w prowadzeniu warsztatów na całym świecie. Projektantka z GehlArchitects w swojej pracy promuje rozwiązania przestrzeni dla rowerzystów i pieszych, tak aby jak najbardziej stymulowały one rozwój życia społecznego oraz podnosiły funkcjonalność konkretnych miejsc: dzielnic, mniejszych miast i ośrodków podmiejskich. Uczestniczyła między innymi w projekcie transformacji Broadwayu w miejsce przyjazne ludziom.

Kulminacyjnym momentem wrześniowej debaty będzie jednak głosowanie: każdy z mieszkańców otrzyma wówczas odpowiednią kartę, na której będzie mógł poprzeć wybraną przez siebie propozycję. Wyniki będą znane jeszcze tego samego dnia, zaś zwycięski pomysł niezwłocznie wkroczy w fazę projektowania – przełożenie pomysłów mieszkańców na „język architektoniczny" jest niezbędne do spełnienia wszystkich formalności administracyjnych. Realizacja pierwszego etapu projektu rozpocznie się wiosną 2016 roku.

Superścieżka - otwarta debata z udziałem mieszkańców, tutorów i zaproszonych gości (m.in. Ewa Westermark z GehlArchitects) – 5.09.2015., godz. 10.30, Teatr Variété (ul. Grzegórzecka 71).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u