Prof. Norbert Hosten laureatem „Pomerania Nostra”

Autor: UM Szczecin 2015-09-13 10:09:45
Poznaliśmy laureata tegorocznej nagrody „Pomerania Nostra”. Został nim Prof. dr hab. n. med. Norbert Hosten.

Profesor Hosten urodził się w 1957 roku w Düsseldorfie. Jest Dyrektorem Instytutu Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii na Uniwersytetecie w Greifswaldzie.

Po maturze i zakończeniu studiów medycznych na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim oraz po zamknięciu przewodu doktorskiego w roku 1987 rozpoczął pracę jako lekarz, następnie został naczelnym ordynatorem działu radiologii w Klinice Rudolfa Virchowa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. W roku 1994 uzyskał habilitację i uprawnienia venia legendi w zakresie radiologii. W roku 1999 uzyskał stanowisko profesora kontraktowego na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w roku 2001 otrzymał powołanie do Katedry Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii na Uniwersytecie im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie.

Od roku 2008 jest prezesem zarządu stowarzyszenia "Telemedizin in der Euroregion POMERANIA e. V." (Telemedycyna w Euroregionie POMERANIA stowarzyszenie zarejestrowane). W latach 2013 do 2015 był przewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Rentgenowskiego.

Profesor Hosten jest autorem kilku specjalistycznych książek z zakresu radiologii, m.in. z dziedziny diagnostyki radiologicznej nowotworów oka. Jest współautorem ponad 250 publikacji naukowych, był wielokrotnie zapraszany do wygłoszenia wykładów, m.in. z zakresu telemedycyny, diagnostyki radiologicznej oka i RM.

Profesor Hosten jest małżonkiem dr. med. Kathariny Hosten (psychiatry), z którą ma córkę.

NAGRODA „POMERANIA NOSTRA”

Polsko-Niemiecka Nagroda „Pomerania Nostra” utworzona została, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego w jednej z dziedzin: sztuce, nauce, polityce, gospodarce. Fundatorami Nagrody były początkowo dwa uniwersytety pomorskie: najstarszy - Greifswaldzki, powołany w 1456 r., i najmłodszy - Szczeciński, powołany w 1985 r. oraz dwie redakcje gazet codziennych - „Kuriera Szczecińskiego” (Szczecin) i „Nordkuriera” (Neubrandenburg). Dwa lata temu do grona fundatorów dołączyły dwa miasta: Greifswald i Szczecin.

Nagroda jest wręczana od 2004 roku co dwa lata (dwie pierwsze wręczono w odstępie rocznym), na przemian w Greifswaldzie i Szczecinie. Laureatów wybiera Kapituła Nagrody.

Finansowy wymiar Nagrody to 3000 euro. Na sumę tę składają się w równym stopniu wszyscy fundatorzy. Laureaci otrzymują również statuetkę Nagrody, której autorem jest artysta plastyk Marian Preiss.

Dotychczasowi Laureaci

Pierwszym Laureatem Nagrody „Pomerania Nostra” był prof. Berthold Beitz, wówczas szef zarządu Fundacji Kruppa, mecenas Uniwersytetu Greifswaldzkiego, fundator stypendiów dla studentów polskich i niemieckich, kawaler medalu „Sprawiedliwi wśród narodów świata”, wymieniany razem z Oskarem Schindlerem i Raoulem Wallenbergiem.

Drugim Laureatem Nagrody był prof. Krzysztof Skubiszewski, specjalista prawa międzynarodowego, polityk, minister spraw zagranicznych RP w latach 1989-1993, negocjator układów, jakie Polska zawarła ze zjednoczonymi Niemcami.

W 2007 roku Laureatami Nagrody zostali prof. Janina Jasnowska ze Szczecina i prof. Michael Succow z Greifswaldu. Oboje są botanikami, a ich wspólnym dziełem jest Park Doliny Dolnej Odry, którego koncepcję tworzyli razem z prof. Mieczysławem Janowskim (1920-1993).

W 2009 roku Nagroda wręczona została w Greifswaldzie. Jej Laureatem został prof. Władysław Filipowiak, wybitny szczeciński archeolog, badacz pradziejów Pomorza, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, inicjator licznych polsko-niemieckich przedsięwzięć naukowych i popularno-naukowych, związanych z prehistorią i historią Pomorza.

W 2011 roku Nagroda została wręczona 28 października na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a laureatem została po raz pierwszy nie pojedyncza osoba, lecz stowarzyszenie polenmARkT, organizujące co roku jesienią festiwal kultury polskiej pod tą samą nazwą. W jego imieniu nagrodę odebrali pierwszy przewodniczący stowarzyszenia prof. Christian Lübke oraz aktualny przewodniczący, prof. Alexander Wöll.

Laureatem w roku 2013 został prof. Eugeniusz Kus, dyrygent, były dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, propagator współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie kultury. Wręczenie nagrody miało miejsce w Krajowym Muzeum Pomorskim 22 listopada 2013 r.

W 2015 roku Kapituła przyznała nagrodę prof. Norbertowi Hostenowi z Uniwersytetu Greifswaldzkiego, kierującemu projektem telemedycyna. W tym roku fundatorami nagrody są: miasta Szczecin i Greifswald, Uniwersytet Greifswaldzki, Uniwersytet Szczeciński i Kurier Szczeciński.

Kapituła

Fundatorzy „Pomerania Nostra” powołują sześcioosobową Kapitułę Nagrody, do której należą: Prezydent Miasta Szczecin, Nadburmistrz Uniwersyteckiego i Hanzeatyckiego Miasta Greifswald, JM Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, JM Rektor Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie, redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego” i redaktor naczelny „Nordkuriera”. Członkostwo w Kapitule jest honorowe.

Kryteria

Laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody „Pomerania Nostra” może być autor pracy dotyczącej Pomorza - naukowej, literackiej, artystycznej lub też przedsięwzięcia (projektu) politycznego, naukowego, kulturalnego, gospodarczego. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w wymienionych dziedzinach lub za szczególnie wybitną, konkretną pracę (projekt). Nagroda może być indywidualna lub zbiorowa.

Zgłaszanie Kandydatów do Nagrody

Kandydatów do Nagrody zgłaszają członkowie Kapituły na spotkaniu, organizowanym najpóźniej na trzy miesiące przed jej wręczeniem. Po dyskusji wybierają Laureata.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u