Budżet Obywatelski Katowice 2016: Przyjdź, zagłosuj i zmieniaj Katowice!

Autor: www.katowice.eu 2015-09-20 09:34:41
Od 18 do 21 września odbywać się będzie głosowanie na projekty zgłoszone do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Przed jego rozpoczęciem podpowiadamy gdzie zagłosować i jak zrobić to prawidłowo.

Jakie zadania zgłoszono?

Do 15 maja 2015 roku mieszkańcy mogli składać projekty zadań publicznych o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim. W sumie do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 335 wniosków. Najwięcej spośród nich, bo aż 107, dotyczyło sportu, rekreacji i turystyki. W toku weryfikacji wyłoniono projekty, które zostaną poddane pod głosowanie. Ich pełna lista została opublikowana 26 sierpnia na stronie www.BO.Katowice.eu. Wykaz zadań pozytywnie zweryfikowanych wraz z opisem jest także dostępny w postaci katalogów w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych. Głosowanie poprzedziły dzielnicowe prezentacje projektów, zaplanowane w terminie 2–15 września. Wnioskodawcy zaprezentowali tam swoje zadania lokalne, przedstawili główne założenia i korzyści wynikające z ich realizacji. Spotkania te były doskonałą okazją, aby przed oddaniem głosu zapoznać się z projektami dla dzielnicy i wziąć udział w dyskusji. O zadaniach ogólnomiejskich można było dowiedzieć się więcej 12 września na „Pikniku z Budżetem Obywatelskim" zorganizowanym podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Wnioskodawcy na specjalnie przygotowanych stanowiskach zachęcali tam do zagłosowania na swoje projekty.

Gdzie zagłosować?

Nowa procedura Budżetu Obywatelskiego obejmuje szereg zmian, takich jak podział zadań na ogólnomiejskie i lokalne, możliwość zagłosowania na kilka projektów, wprowadzenie progów minimalnego poparcia. Chociaż głosowanie potrwa o jeden dzień krócej niż w roku ubiegłym, wzrosła liczba punktów do głosowania – aż do 57. Dodatkowo po Katowicach będzie się przemieszczać mobilny punkt do głosowania (Nyska w wersji cabrio), który pojawi się w każdej dzielnicy. Wykaz punktów do głosowania znajduje się na stronie www.BO.Katowice.eu. Punkty zlokalizowane w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskich i Młodzieżowych Domów Kultury, Muzeum Historii Katowic i MOSiR czynne będą 18 (piątek) i 21 (poniedziałek) września w godzinach od 8:00 do 19:00, a 19 i 20 (sobota i niedziela) września w godzinach od 9:00 do 17:00. Punkty w szkołach oraz Centrum na Mariackiej czynne będą 19 i 20 września w godzinach od 9:00 do 17:00.

Jak zagłosować?

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, na projekty lokalne głosować mogą tylko osoby zameldowane w jednostce, której te zadania dotyczą. Natomiast na zadania ogólnomiejskie mogą oddać głos wszyscy mieszkańcy zameldowani w Katowicach. Każdy głosujący będzie dysponował 3 punktami na projekty lokalne i 3 na ogólnomiejskie, które może rozdzielić na jeden (3 punkty), dwa (2 i 1 punkt) lub trzy wybrane przez siebie projekty (po 1 punkcie na każdy). Wprowadzony został także próg minimalnego poparcia, jakie musi zdobyć w głosowaniu dany projekt, żeby mógł zostać zrealizowany. W przypadku projektów lokalnych będzie on wynosił 45 punktów, a dla ogólnomiejskich 135 punktów. Ten zabieg ma zapobiec rekomendowaniu do realizacji tych zadań, które na etapie głosowania uzyskały nikłe poparcie społeczności. Głosować mogą osoby zameldowane w Katowicach na pobyt stały lub czasowy, które mają ukończone 16 lat i wylegitymują się dokumentem ze zdjęciem i numerem PESEL. Każdy uprawniony może zagłosować jeden raz na projekty z wykazu pozytywnie zweryfikowanych wniosków, wypełniając osobiście kartę do głosowania i wrzucając ją do urny, znajdującej się w punkcie do głosowania. Tym razem mieszkańcy mogą głosować we wszystkich wyznaczonych punktach. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku zadań lokalnych oddać głos można tylko na projekty zgłoszone dla jednostki pomocniczej właściwej dla miejsca zameldowania (np. mieszkaniec Koszutki może zagłosować w punkcie na Załężu, ale na projekty lokalne tylko dla Koszutki). Przed przystąpieniem do głosowania trzeba się upewnić, do której jednostki pomocniczej jest przypisany nasz adres. Wykaz 22 jednostek z podziałem na ulice znajduje się na stronie www.BO.Katowice.eu, w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych oraz w punktach do głosowania. Aby głos był ważny, należy na karcie czytelnie wpisać imię, nazwisko, adres zameldowania, nr PESEL oraz podpisać oświadczenie znajdujące się na karcie. Żeby prawidłowo zagłosować trzeba także wpisać numery ID projektów, które wybieramy oraz ilość przyznanych im punktów! Warto zanotować je wcześniej i zabrać na głosowanie, albo sprawdzić przed odebraniem karty w katalogu zadań dostępnym w punkcie do głosowania.

Projekty wyłonione do realizacji poznamy do 30 września. Zrealizowane zostaną te zadania, które otrzymały najwięcej głosów i osiągnęły próg minimalnego poparcia, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla danej jednostki pomocniczej. Oznacza to, że jeśli zwycięski projekt nie wykorzystuje całej puli, realizowane będą kolejne projekty, które zdobyły najwięcej głosów i mieszczą się w kwocie pozostałej do dyspozycji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u