Przyjaciele Karty Dużej Rodziny w Krakowie

Autor: www.krakow.pl 2015-10-13 09:24:29
Duże rodziny, przedstawiciele administracji publicznej, samorządy, biznes, związki branżowe w poniedziałek (12 października) spotkali się w Krakowie. W trakcie spotkania Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta Małgorzata Marcińska otrzymali z rąk Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka – Kamysza odznaki Primus in Agendo za zasługi na rzecz wsparcia dużych rodzin w Krakowie. To kolejne wyróżnienie dla naszego miasta. Podczas ubiegłorocznego kongresu nagrodę Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w kategorii „Samorząd” otrzymał Kraków jako Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom.

Kilkaset osób rozmawiało w Operze Krakowskiej o wyzwaniach i perspektywach Karty Dużej Rodziny. Poza udziałem w panelach dyskusyjnych uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą przygotowaną przez Partnerów Karty, atrakcjami dla dzieci i rodziców.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta Małgorzata Marcińska, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Prezes Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska, Zastępca Prezydenta Lublina Monika Lipińska.

- Krakowska Karta Rodzinna i ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, znakomicie się uzupełniają – uważa Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Odkąd Kraków uruchomił program Krakowska Karta Rodzinna z systemu skorzystało 90% rodzin w naszym mieście. Projekt cieszy się dużą popularnością, objął także wsparciem rodziny mające minimum troje dzieci. Dzieci te mogą m.in. skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Podkreśla także, że karta nie miałaby wartości gdyby nie partnerzy, którzy ją wspierają. - Sądzę że obie karty - rządowa i gminna - są kompatybilne i dają rodzinom duże możliwości - dodał Prezydent.

- Karta Dużej Rodziny to projekt, który łączy wiele środowisk w jednym celu – wsparcia rodzin wielodzietnych w Polsce. Dzięki współpracy samorządów, biznesu oraz samych rodzin udało nam się stworzyć jedyną w swoim rodzaju platformę realnej pomocy dla rodzin w ich codziennym życiu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej. - Robimy pierwsze podsumowania, ale to nie jest koniec naszej drogi, to jest dopiero połowa. Karta musi być bogatsza w swojej ofercie. Musi być coraz szerzej dostępna – dodał minister Kosiniak-Kamysz.

W programie uczestniczy już ponad 1000 firm i instytucji, które udzielają zniżek w ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce. Swoją kartę odebrało już ponad 1,2 mln osób, a wnioski złożyło prawie 1,4 mln.

Najwięcej kart zamówiono: na Mazowszu – ponad 210 tys., w Małopolsce – 173 tys. oraz na Śląsku – 135 tys. i w Wielkopolsce – 131 tys. W Małopolsce w programie uczestniczy 120 partnerów Karty Dużej Rodziny, którzy udzielają zniżki w 887 placówkach. W Krakowie jest 53 partnerów udzielających zniżki w 246 miejscach.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

Na początku 2015 roku weszła w życie ustawa, która rozszerzyła ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe dla dorosłych członków rodzin, wprowadziła zniżki w opłacie paszportowej, zniosła opłaty za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego potrzebnych do wydania KDR oraz zapewniła darmowe wejścia do parków narodowych.

Kongres Karty Dużej Rodziny podsumowuje cykl regionalnych konferencji „Karta Dużej Rodziny 2.0”. Realizowane są one we współpracy z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w ramach projektu: „System ulg i bonifikat skierowanych do rodzin wielodzietnych, certyfikowany spersonalizowaną, bezpieczną Kartą Dużej Rodziny”. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kończy również prace nad wdrożeniem Systemu Informatycznego Karty Dużej Rodziny. Narzędzie to ułatwi składanie wniosku o przyznanie Karty członkom rodzin 3+ i przyspieszy podejmowanie współpracy z nowymi partnerami handlowymi.

Przypomnijmy; Program dedykowany wielodzietnym rodzinom funkcjonuje w Krakowie od 2012 roku. Najpierw była to Karta Rodzinna 4+, a od 2014 r. Krakowska Karta Rodzinna 3+. Zainteresowanie programem jest ogromne. Wg danych GUS z 2011 r. w Krakowie zamieszkuje 5139 rodzin z trójką dzieci oraz 1070 rodzin z co najmniej 4 dzieci. Razem rodzin 3+ jest więc ok. 6 200. Od 1 sierpnia 2014 r. do programu przystąpiło ponad 5350 rodzin z około 6,2 tys. uprawnionych. Ok. 27 000 kart zostało spersonalizowanych. Szacuje się, że Krakowską Kartą Rodzinną będzie posługiwało się ponad 90 % uprawnionych rodzin. Świadczy to o tym, że Program został w pełni zaakceptowany przez krakowskie rodziny wielodzietne i jest dla nich bardzo atrakcyjny. Przy realizacji Karty współpracę z Miastem podjęło ok. 130 podmiotów publicznych i komercyjnych, oferujących zniżki i rabaty w blisko 200 miejscach. Korzyści są wielorakie, od bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży, poprzez możliwość odpracowania zadłużenia z tytułu korzystania z mieszkań komunalnych, preorientację zawodową po dodatkowe punkty przyznawane przy naborze do przedszkoli, a także zwolnienie z opłat za pobyt dzieci w samorządowych żłobkach. Najbardziej popularną kategorią zniżek wśród beneficjentów programu jest „Gastronomia i sklepy”. Rodziny chętnie korzystają także z oferty instytucji kultury.

Z kolei Karty Dużej Rodziny odebrało w Urzędzie Miasta Krakowa 4 409 rodzin. Wydano 22 542 indywidualnych kart.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u