4 czerwca 1989 roku w wyborach Polacy odrzucili ustalenia okrągłego stołu-wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem

Autor: Andrzej Ficek 2015-10-22 13:11:58
Dzisiaj musimy naprawić szkody wyrządzone przez rządy PO-PSL w ciągu ostatnich 8 lat a jest to niemal okres 1/3 transformacji i niewątpliwie nie jest to „złoty okres” w rozwoju Polski jakby chciał były Prezydent Komorowski - z kandydatem do Sejmu z ramienia PiS rozmawiał Andrzej Ficek

AF-Panie Grzegorzu- Działalność polityczną zaczynał Pan jeszcze w Komitetach Obywatelskich. Jak Pan ocenia to co nastąpiło potem. Przecież w efekcie mamy 8 lat rządów PO.

GS- Mało się o tym mówi ale 4 czerwca 1989 roku w wyborach Polacy odrzucili ustalenia okrągłego stołu. Ówczesna dominująca klasa polityczna, za wyjątkiem Porozumienia Centrum, zignorowała wolę Suwerena. Rozpoczęto budowę III RP opartej na fałszu i w kontrze do części społeczeństwa. Od tamtych, wcale nie wolnych, wyborów budowano system ograniczonej demokracji. Koncesjonowana prywatyzacja majątku narodowego polegająca często na uwłaszczeniu PRL-owskiej nomenklatury, sprzedaż zakładów przemysłowych, banków podmiotom zagranicznym to największe błędy jakie popełniono w tamtych czasach. W wyniku tych działań dzisiaj jesteśmy podwykonawcą w najlepszym przypadku montownią Europy bez własnego przemysłu. Media głównego nurtu sączyły i sączą przekaz: polityka jest czymś złym, nieczystym, partie polityczne są źródłem patologii, jeśli nie można ukryć afer z udziałem rządzących to słyszymy, że cała klasa polityczna jest za to odpowiedzialna. W konsekwencji wyrugowano z przestrzeni publicznej odpowiedzialność za czyny karygodne poszczególnych osób czy organizacji politycznych. W latach 2005-2007 próbowano zmienić tą patologiczną sytuację co wywołało reakcję obronną środowisk osiągających profity z dotychczasowego chorego systemu. W konsekwencji w 2007 wybrano PO uwodzącą „fajnopolaków” grillem i ciepłą wodą w kranie. Dzisiaj musimy naprawić szkody wyrządzone przez rządy PO-PSL w ciągu ostatnich 8 lat a jest to niemal okres 1/3 transformacji i niewątpliwie nie jest to „złoty okres” w rozwoju Polski jakby chciał były Prezydent Komorowski.

AF-Ma Pan doświadczenia i w gospodarce i samorządach i polityce. Które z nich chciałby Pan wykorzystać gdyby Pana wybrano do Sejmu?

GS- Pracę zawodową rozpoczynałem w latach 80 ubiegłego wieku w Morski Porcie Handlowym Gdańsk od 90 roku podjąłem pracę w PTK-SGS Supervice Ltd firma z kapitałem Szwajcarskim od 97 w 100% własność szwajcarskiego SGS, w tej firmie przeszedłem wszystkie szczeble kariery od inspektora kontroli do Dyrektora Operacyjnego firmy i wreszcie Dyrektora Oil, Gas & Chemicals największego działu firmy w Polsce. Następnie pełniłem funkcję Wiceprezesa i Dyrektora ds Restrukturyzacji i Rozwoju w Petrobaltic S.A. następnie Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego w prywatnej spółce Superfish S.A. Tak więc mam doświadczenie w kierowaniu firmami z kapitałem prywatnym, Skarbu Państwa i zagranicznym. Trzecia kadencję jestem Radnym Miasta Gdańska. Z 30 lat pracy zawodowe blisko 20 pracowałem na rzecz lub w sektorze naftowym chciałbym to doświadczenie wykorzystać w komisji skarbu lub komisji gospodarki. Doświadczenie samorządowe będzie mi przydatne do zapobiegania delegowaniu zadań administracji centralnej do samorządu bez zabezpieczenia środków finansowych na realizację tych zadań.

AF- Jakie Pana zdaniem są najpilniejsze problemy do załatwienia i dla Gdańska i dla regionu? GS- W Gdańsku w ostatnich latach powstaje wiele miejsc pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze usług biurowych świadczonych globalnym koncernom i to bardzo dobrze. Sektor ten jest wrażliwy na koszty pracy wykwalifikowanej kadry i nie wymaga istotnych inwestycji. W przypadku zmian na rynku pracy stosunkowo łatwo przenieść taka działalność w dowolny rejon świata w którym jest tańsza wykwalifikowana siła robocza. Na tym sektorze nie można budować długofalowej polityki zatrudnienia. Dlatego też niezwykle istotne są inwestycje w sektor przemysłowy np. rozwój Grupy Lotos i sektor logistyki w oparciu o Port Gdański w tym budowa zaplecza przemysłu naftowego opartego o rafinerię Lotosu i bazę PERN.

Te ostatnie inwestycje w logistykę paliwową dodatkowo zwiększyłyby bezpieczeństwo energetyczne Polski i tej części Europy. Innym problemem jest wykorzystanie drugiej perspektywy finansowej UE, mniej środków na twardą infrastrukturę (za wyjątkiem rozwoju kolei) a więcej na sektor R&D rozwój i badania w gospodarkę innowacyjna.

Grzegorz Strzelczyk - lat 53, żonaty, córka Dorota

Wykształcenie:
1992-1997 studia Uniwersytet Gdański na Wydziale Ekonomicznym kierunek Handel Zagraniczny, specjalność – Międzynarodowe Stosunki Ekonomiczne,
2007-2009 Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni Wydział Zarządzania i Marketingu kierunek Zarządzanie Gospodarcze,
1992 – 2015 liczne kursy i szkolenia specjalistyczne w kraju i zagranicą.

Doświadczenie Społeczno-Polityczne:
1990 Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego na gdańskim Przymorzu.
1990 Członek Porozumienia Centrum.
>1998 Prezes Zarządu Wojewódzkiego PC w Gdańsku.
1999 Vice Prezes Porozumienia Centrum, do zakończenia działalności PC.
2001 Członek założyciel Prawo i Sprawiedliwość.
2001 Członek Rady Naczelnej PiS, oraz członek Zarządu Głównego PiS.
2004 Prezes Zarządu Wojewódzkiego Pis w Gdańsku.
2012 Przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS w Gdańsku.

Radny Miasta Gdańska w kadencji:
2002-2004 – Przewodniczący komisji Rewizyjnej RMG; członek Komisji Polityki gospodarczej i Morskiej.
2010-2014 - Przewodniczący komisji Rewizyjnej RMG; członek Komisji Polityki gospodarczej i Morskiej.
2014 – Wice Przewodniczący Komisji Polityki gospodarczej i Morskiej; członek Komisji Turystyki i Promocji.

Doświadczenie zawodowe:
1990-2006 Dyrektor Oil, Gas & Chemicals / SGS Polska Sp. z o.o.
2006-2008 Przewodniczący Rady Nadzorczej / Polskie Linie Oceaniczne
2006-2008 Vice Prezes Zarządu / PPiEZRiG Petrobaltic S.A.
2006-2008 Dyrektor ds. Restrukturyzacji i Rozwoju PPiEZRiG Petrobaltic S.A.
2009-2010 Prezes Zarządu / Superfish S.A.
2009-2011 Działalność Gospodarcza / „Grzegorz Strzelczyk Konsulting – GSK”
2010- Radny Miasta Gdańska

Hobby ; książka, muzyka, jazda na rowerze, tenis ziemny.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u