MURAL NA 90-LECIE ZWIK ŁÓDŹ

Autor: ZWIK 2015-12-09 08:45:19
Łodzi przybył kolejny mural, który odnosi się do historii miasta. Przedstawia łódzkich robotników z początku XX wieku. Można go oglądać na ścianie budynku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Wierzbowej 52. Malowidło jest ostatnim akcentem tegorocznych obchodów 90-lecia ZWIK.

25-metrowy fresk (malowany farbami akrylowymi) powstał w oparciu o archiwalne zdjęcie z 1927 roku wybrane spośród kilkuset archiwalnych fotografii ZWIK. Przedstawia 24. budowniczych kanału przy ulicy Pienistej. W Łodzi jest coraz więcej murali, które odnoszą się do historii i tradycji miasta. Jeden z nich upamiętnia wydarzenia z 1905 roku, inny dedykowany jest Arturowi Rubinsteinowi. Mural na Wierzbowej poświęcony jest robotnikom, którzy ciężką pracą wznosili to miasto.

Mural wykonali łódzcy artyści. Pracami zespołu kierował Piotr Chrzanowski - ilustrator i grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Malowaniem zajęli się Piotr Chrzanowski, Marek Chrzanowski i Katarzyna Zielińska. Artystów w pracach techniczno-budowlanych wspierał Wojciech Żyznowski. Farby przekazała firma „Dekoral”.

Jubileusz, to dobry moment na podsumowanie działalności ZWIK. Spółka znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, osiąga zyski i wysoką dywidendą zasila samorządową kasę. Z silnej pozycji spółki korzystają pracownicy w formie wysokich wynagrodzeń, nagród z zysku i premii. Restrukturyzacja ZWIK przynosi wymierne korzyści: ograniczono zbędne wydatki, spada zatrudnienie, wycofano stare, kilkunastoletnie pojazdy. W ich miejsce zakupiono 21 nowoczesnych, ekonomicznych samochodów, ciągników i koparko-ładowarek.

Tegoroczny jubileusz był również  okazją do przypomnienia postaci projektanta łódzkich kanałów i wodociągów Sir Williama Heerleina Lindleya. To on zaproponował budowę na najwyższym wzniesieniu w mieście zbiorników na pitną wodę. Zabytkowe zbiorniki na Stokach wizytował, zaproszony przez zarząd ZWIK potomek inżyniera Lindleya -William V Lindley. W roku jubileuszu udało się przekonać łódzkich radnych do zmiany patrona ulicy Lindleya. Williama Lindleya, który nie miał żadnych związków z naszym miastem zastąpił jego syn – projektant łódzkich kanałów i systemu zaopatrywania miasta w wodę William Heerlein Lindley. Z okazji swego 90-lecia ZWIK postanowił przypomnieć łodzianom o tym, że nasze miasto powstało dzięki licznie występującym tu rzekom. W Parku Śledzia, w najstarszej części miasta zainstalowano szklany wizjer przez który, w podświetlonym kanale można oglądać płynącą pod ziemią rzekę Łódkę. Łodzianie po 100 latach znów mogą obserwować w centrum miasta nurt tej rzeki. Na 90-lecie ZWIK powstał też specjalny komiks. Był on wyświetlany na ekranach w tramwajach i autobusach. Można oglądać go też w sieci. Komiks przypomina o tym w jak dramatycznych warunkach sanitarnych żyli łodzianie na początku XX wieku. Ówczesna Łódź była niechlubnym wyjątkiem w Europie. 500 - tysięczne miasto nie miało kanalizacji i wodociągów! W Łodzi wszechobecny był widok płynących ulicami i rzekami ścieków. Panował nieznośny fetor. Łodzianie masowo umierali od picia skażonej wody.

Z okazji jubileuszu w zabytkowych zbiornikach wody pitnej na Stokach strażacy - płetwonurkowie nagrali unikalny film. Dzięki niemu po raz pierwszy w historii można zobaczyć jak wygląda wypełniona wodą „Katedra na Stokach”. Łódź, 8 grudnia 2015 roku

© 2018 Super-Polska.pl stat4u