OPOZYCJONIŚCI w TORUNIU Z MEDALAMI

Autor: www.torun.pl 2015-12-31 09:45:56
Na Jordankach odbyła się 30 grudnia 2015 r. ostania w tym roku, uroczysta sesja Rady Miasta Torunia. Co roku spotkanie wieńczące rok pracy Rady Miasta Torunia odbywa się w jeden z dni sąsiadujących z rocznicą nadania Toruniowi praw miejskich, w tym roku już 782.

Jak zawsze zaproszono na ostatnią sesję wielu dostojnych gości, przedstawicieli różnych środowisk: parlamentarzystów ziemi toruńskiej, honorowych obywateli Torunia, wojewodę, marszałka województwa, władze powiatu, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta, rektorów wyższych uczelni, władze gmin skupione w związku ZIT, duchownych, przedstawicieli służb mundurowych, a także świata biznesu, sztuki, kultury i sportu. Tegoroczna sesja odbyła się w nowo oddanym do użytku budynku Centrum Kulturalno Kongresowego Jordanki.

Gospodarz sesji, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski za jeden z największych sukcesów minionego roku uznał zdolność różnych toruńskich środowisk politycznych, także klubów radnych, do osiągania kompromisu i zgodnej współpracy dla dobra miasta. Najważniejsze wydarzenia roku, dokonania miasta i jego mieszkańców oraz zrealizowane w tym roku inwestycje przypomniał w swoim wystąpieniu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas uroczystej sesji Medalami „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze odznaczeni zostali Jan Wyrowiński oraz prof. Wojciech Polak. Decyzję o nadaniu działaczom opozycyjnym Medali „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze podjęli radni podczas sesji, 17 grudnia 2015 r. Laudację na cześć Jana Wyrowińskiego, posła i senatora z Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej, wygłosił radny Michał Jakubaszek z PiS, a na cześć prof. Polaka, związanego z Porozumieniem Centrum i Prawem i Sprawiedliwością, radny Łukasz Walkusz z PO.

Jan Wyrowiński aktywnie działał w wielu strukturach opozycji demokratycznej. Inicjował działania zmierzające do szerzenia znajomości historii antyhitlerowskiego ruchu oporu na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem historii Armii Krajowej i TOW „Gryf Pomorski” oraz do utrwalenia tradycji i wartości walki podziemnej toczonej na Pomorzu z hitlerowskim okupantem. Przez wiele lat pracował w strukturach parlamentarnych, w tym jako wicemarszałek Senatu RP i zabiegał o sprawy Torunia i regionu. Otrzymywał wysokie rangą odznaczenia za zasługi dla Polski i Torunia (Zasłużony Działacz Kultury, „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”, Krzyż Wolności i Solidarności).

Wojciech Polak przez wiele lat, aktywnie działał w wielu różnych strukturach opozycji demokratycznej, zarówno legalnej jak i podziemnej. Działał również naukowo i społecznie w celu upamiętnienia historii narodu polskiego w latach 1939-1989. Jest autorem wielu książek, artykułów i redaktorem prac zbiorowych. Wygłaszał też liczne prelekcje, konsultował przedsięwzięcia artystyczne i okolicznościowe o tematyce dotyczącej oporu społecznego przeciwko komunizmowi w czasach PRL, historii „Solidarności” i Kościoła katolickiego w Polsce. Jest współorganizatorem imprez, obchodów rocznic, wystaw, konkursów dla młodzieży i całej społeczności Torunia o charakterze patriotycznym, upamiętniającym historyczne zdarzenia. To znawca i propagator wiedzy o dziejach Polski i walce narodu polskiego o jej wolność i niezależność w XX wieku. Jan Polak otrzymał również wysokie rangą odznaczenia za zasługi dla Polski i Torunia Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i medal „Pro Memoria”.

Natomiast Czesław Nosewicz, działacz Automobilklubu Toruńskiego otrzymał tytuł Ambasadora Toruńskiej Turystyki. Urodzony w Wilnie, w 1946 roku wraz z rodziną przeniósł się w ramach repatriacji do Inowrocławia. Kilkanaście lat później, podczas studiów na stałe związał się z Toruniem. Z zawodu jest nauczycielem. Zanim zaraził się miłością do motoryzacji, stawiał na podniebne podboje. Miał licencję pilota, był również skoczkiem spadochronowym. Do toruńskiej delegatury Automobilklubu Bydgoskiego wstąpił jeszcze w latach 60., czyli w zaledwie kilka lat po jej powstaniu. Jest jednym z inicjatorów reaktywacji wyścigów samochodowych w Polsce oraz dyrektorem licznych imprez motorowych odbywających się w Toruniu i innych miastach. Swoją pasję realizował też jako zawodnik i sędzia. Należy do grona współzałożycieli Automobilklubu Toruńskiego i przez wiele lat piastował w nim kierownicze funkcje. Odznaczony Krzyżem Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u