Muzyczne podsumowanie działalności ICE Kraków

Autor: www.krakow.pl 2016-01-13 08:43:11
Powszechnie mówi się, że gdy coś jest "do wszystkiego", to jest "do niczego". Analizując jednak pierwszy rok funkcjonowania Centrum Kongresowego ICE Kraków pod względem muzycznym można odnieść z goła odmienne wrażenie. Tylko w 2015 obiekt odwiedziło blisko 230 000 osób podczas ponad 200 wydarzeń (od inauguracji działalności 16 października 2014 r. niemal 290 000 gości podczas 240 imprez). Około połowę z nich stanowiły wydarzenia kulturalne. Były to zarówno spektakularne widowiska multimedialno-muzyczne, jak i kameralne koncerty dla niewielkiej publiczności. Czy zatem inwestycja, na którą Kraków czekał od lat 70. XX wieku jest popularnie zwanym "strzałem w dziesiątkę"? Czy już stała się integralną częścią miasta? Czy tak jak zapowiadano jest biznesową i kulturalną wizytówką Krakowa?

Na te pytania nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jednak rok 2015 dla Centrum Kongresowego to wielkie nazwiska i znane zespoły. To również rok odbywających się tutaj jubileuszy. To w końcu czas prezentowania na scenach Sali Audytoryjnej i Sali Teatralnej krakowskich artystów oraz miejskich orkiestr zarówno społeczności lokalnej, a także turystom biznesowym i kulturalnym z całego świata. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że w ICE Kraków każdy może znaleźć coś dla siebie. Zauważyli to także dziennikarze "Dziennika Polskiego", którzy w materiale o wdzięcznej nazwie TOPY i WTOPY 2015 do sukcesów zaliczyli szereg koncertów, a także ogólną działalność muzyczną Centrum. W podsumowaniu roku 2015 według tygodnika "Polityka", również znalazło się miejsce dla wydarzeń organizowanych w ICE Kraków.

Wielofunkcyjność obiektu oraz warunki techniczne i technologiczne, a także doskonała akustyka o zmiennych parametrach - rozwiązania były projektowane przez specjalistów odpowiedzialnych za takie realizacje jak Disney Theatre w Stanach Zjednoczonych czy Opera w Oslo - stanowią o sile tego miejsca. Dzięki ICE Kraków wiele zespołów i artystów pojawiło się w stolicy Małopolski po raz pierwszy. Wielu do Krakowa powróciło, a co jeszcze ważniejsze - kolejni już zapowiedzieli występy w naszym mieście w nadchodzących miesiącach i latach!

Analizując kalendarz imprez, które w mijającym roku odbyły się w ICE Kraków, można znaleźć w nim m.in. koncerty muzyki klasycznej - prawykonanie koncertu na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovią, prapremierę oratorium H.M. Góreckiego Sanctus Adalbertus z okazji 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, kolejny koncert uznanego w Europie cyklu prezentującego muzykę dawną Opera Rara. Miłośnicy jazzu usłyszeli zdobywców Grammy - Herbiego Hancocka, Włodka Pawlika, Dianne Reeves, Chrisa Bottiego. W Sali Audytoryjnej grali także cenieni na świecie Leszek Możdżer oraz Nigel Kennedy. Kraków odwiedziły też gwiazdy scen operowych z Aleksandrą Kurzak na czele, która zainaugurowała nowy cykl muzycznych wykonań ICE Classic.

Tutaj także wystąpili artyści popularni - premierowy koncert najnowszej trasy koncertowej Justyny Steczkowskiej, COMA Symfonicznie, zespół Camel czy Steven Wilson. Swoje jubileusze świętowali zespół Skaldowie, Krystyna Prońko oraz PWM.

ICE Kraków pełniło rolę gospodarza krakowskich festiwali - Misteria Paschalia (Accademia Bizantina wraz z Chórem Kameralnym Cappelli Cracoviensis oraz Akademie für Alte Musik Berlin z towarzyszeniem RIAS Kammerchor), Festiwalu Muzyki Filmowej (koncerty Scoring4Wajda, Szekspir Symfonicznie) oraz aż osiem koncertów Festiwalu Sacrum Profanum (These New Puritans, Bryce Dessner, Richard Reed Parry, Ólafur Arnalds i Alice Sara Ott, Sō Percussion wraz z Martinem Schmidtem, Jóhann Jóhannsson, Kate Moore i Czarodziejska Góra Pawła Mykietyna).

W końcu największa sala koncertowa w południowej Polsce – Sala Audytoryjna z widownią do 2000 gości – to także nowa lokacja dla Światowych Mistrzostw DJ-ów IDA 2015 oraz miejsce jedynego w Polsce koncertu legendarnego już zespołu Kraftwerk.

Jak widać, oferta kulturalno – rozrywkowa ICE Kraków jest niezwykle zróżnicowana. Już sama nazwa obiektu ICE – ang. International Conferences and Entertainment – zdradza, że animowanie życia rozrywkowego miasta, obok organizacji kongresów i konferencji, jest jedną z jego podstawowych funkcji. Tylko czekać, co przyniosą kolejne lata. Już teraz wiadomo, że w 2016 roku do Krakowa przyjadą Brian May i Kerry Ellis, kwintet Canadian Brass, portugalska wokalistka fado Mariza Mundo, Les Concert des Nations i Jordi Savall, Les Musiciens du Louvre Grenoble z Marcem Minkowskim, czy Accademia Bizantina. Kolejne wydarzenia zostaną ogłoszone już wkrótce. Pozostaje mieć nadzieję, że Kraków - kulturalna stolica Polski - nadal będzie przyciągać nadzwyczajnymi wydarzeniami. Do tej pory udaje się to doskonale!

© 2018 Super-Polska.pl stat4u