Lublin podpisał umowę współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą

Autor: źródło -UM Lublin 2014-02-11 15:40:16
Wzmocnienie współpracy gospodarczej oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju przedsiębiorczości regionu - to główne założenia zawartej umowy intencyjnej. Porozumienie podpisał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego, Jacek Piechota Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Paweł Prokop Prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich.
Umowa zakłada realizację elementów strategii rozwoju Lublina i Lubelszczyzny. Jej sygnatariusze zobowiązali się do podejmowania inicjatyw, które będą wspierały lubelskich przedsiębiorców, przede wszystkim w zakresie wdrażania międzynarodowych projektów z ukraińskimi firmami, miastami i regionami. Kampania informacyjna zostanie skierowana także do przedsiębiorców ukraińskich zainteresowanych inwestycjami na Lubelszczyźnie.

- Współpraca ze Wschodem zajmuje ważne miejsce w strategiach rozwoju miasta i regionu. Dla Lublina, jako Centrum Kompetencji Wschodnich, istotne jest budowanie efektywnych mechanizmów partnerstwa i trwałych sieci współpracy oraz stymulowanie wymiany gospodarczej między Lubelszczyzną, a Ukrainą - przekonuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Działania w ramach umowy będą opierały się również na promocji gospodarczej Lublina oraz województwa lubelskiego, organizacji misji handlowych, targów, wystaw, czy konferencji integrujących przedsiębiorców. Jednym z elementów współpracy ma być także wydanie informatorów i broszur dla inwestorów z Lubelszczyzny i Ukrainy.

Od wielu lat zarówno region lubelski jak i miasto Lublin realizują aktywnie współpracuję ze swoimi ukraińskimi partnerami – miastami i regionami partnerskimi i zaprzyjaźnionymi. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, zrealizowano kilkadziesiąt międzynarodowych projektów współfinansowanych z różnych źródeł zewnętrznych (funduszy europejskich, programu Polska Pomoc MSZ RP, Funduszu Norweskiego). Podejmowane obszary współpracy to przede wszystkim: wymiana kulturalna, dobre rządzenie, rozwój przedsiębiorczości, turystyka, poprawa sprawności i efektywności działania administracji lokalnej, wzrost jakości usług publicznych a także wzmocnienie mechanizmów partnerstwa..

- Do całego systemu współpracy z Ukraina, który od kilku lat realizujemy wspólnie z Prezydentem Żukiem, pozyskaliśmy najbardziej wiarygodnego dla przedsiębiorców partnera – Polsko Ukraińską Izbę Gospodarczą. Jestem przekonany, ze ta współpraca wzmocni wizerunek Lublina i Lubelszczyzny jako partnera w budowie relacji biznesowych - powiedział Marszałek Krzysztof Hetman.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, jest jedną z najstarszych bilateralnych izb gospodarczych w Polsce, już od dwudziestu lat z sukcesami działającą na rzecz rozwoju polsko–ukraińskich stosunków gospodarczych i kulturalnych. Swoje cele realizuje poprzez: promocję i wspomaganie działalności biznesowej Firm Członkowskich; reprezentowanie ukraińskich inwestorów w Polsce i polskich na Ukrainie; współpracę z polskimi, ukraińskimi i międzynarodowymi organizacjami biznesowymi oraz kulturalnymi; kształtowanie pozytywnego wizerunku Ukrainy w Polsce i Polski na Ukrainie.

- Mamy w Polsce około 270 porozumień samorządów z Ukrainą. W większości są one martwe, bądź ograniczają się do spotkań władz przy okazji świąt albo wymian międzyszkolnych. W Lublinie sytuacja jest wyjątkowa o tyle, że tu Prezydent współpracuje z Marszałkiem, a to nie jest takie oczywiste. Jeśli połączymy siły, możemy bardzo wiele osiągnąć – powiedział Jacek Piechota, Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Doświadczenie oraz profesjonalne podejście do partnerów biznesowych, jakie reprezentuje Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w połączeniu z wieloletnią współpracą na poziomie samorządów oraz bogatą praktyką realizacji międzynarodowych projektów z ukraińskimi miastami i regionami, pozwolą osiągnąć pożądaną synergię i zwiększenie skali wspólnych działań.

Porozumienie określa m. in. następujące obszary i zakres współpracy wspomagające rozwój gospodarczy Gminy oraz Województwa:
zaspokajanie i realizacja zidentyfikowanych potrzeb i planów rozwoju Gminy oraz Województwa między innymi w zakresie realizacji Strategii Rozwoju Lublina oraz Województwa Lubelskiego;
prowadzenie polityki informacyjno-edukacyjnej dotyczącej funkcjonowania środowiska gospodarczego, w szczególności, w zakresie organizowanych konferencji oraz wydarzeń biznesowych;
realizacja inicjatyw mających na celu wspieranie przedsiębiorców lubelskich w zawieraniu umów międzynarodowych z przedsiębiorcami ukraińskimi oraz przedstawicielami władz administracyjnych i samorządowych Ukrainy zmierzających do uzyskania wzrostu wymiany gospodarczej.
promocja gospodarcza Gminy oraz Województwa zmierzająca do pozyskiwania inwestycji ukraińskich;
przygotowywanie informatorów, broszur informacyjnych dla przedsiębiorców regionu Lublina oraz inwestorów ukraińskich zainteresowanych inwestycjami na obszarze Gminy oraz Województwa, a także współpracą z lokalnymi przedsiębiorcami.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u