Studenci z Politechniki Warszawskiej budują podwodnego robota

Autor: mat. prasowe PW 2016-03-11 08:33:38
Studenckie Koło Naukowe Robotyki Podwodnej z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej buduje podwodnego robota na zawody MATE 2016.

Maszyna, nad którą pracuje SKN Robotyki Podwodnej to robot typu ROV (Remotely Operated Vehicles), bezzałogowy pojazd głębinowy połączony ze stacją naziemną i sterowany znad powierzchni wody przy pomocy joysticków. Robot zaopatrzony jest w kamerkę, dzięki której osoba nim sterująca widzi, co dzieje się pod wodą. Robot poruszać się będzie na głębokości nawet 12 metrów – Im głębiej ma pracować maszyna, tym wszelkie uszczelnienia muszą być lepsze, tym cięższa musi być konstrukcja – podkreśla Marek Głuchowski, wiceprezes koła, student kierunku Mechaniki i Budowy Maszyn na Wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej.

Konstrukcja studentów jest już prawie gotowa. Pierwsze testy pomyślnie przeszedł kadłub robota, w którym zamieszczona będzie cała elektronika. Konstruktorzy szukają miejsca, w którym mogliby przetestować swojego robota w całości pod wodą, na głębokości 10 metrów. – Musimy go rzucić na głęboką wodę i sprawdzić, czy pójdzie na dno – śmieje się Marek Głuchowski.

Studenci zamierzają zgłosić swój innowacyjny projekt do międzynarodowego konkursu. W tym roku odbywa się on w laboratorium wyporności NASA Johnson Space Center w Houston w Stanach Zjednoczonych. Formuła konkursu wymaga od studentów myślenia o sobie, jako o przedsiębiorcach. Oprócz zaprojektowania i wykonania robota studenci muszą również przygotować sprawozdania i prezentacje techniczne oraz materiały promocyjne, które ocenia jury.

Jury konkursu ocenia umiejętności robota w zakresie m.in. zmierzenia ciśnienia i temperatury pod wodą, zmierzenia grubości lodu metodami ciśnieniowymi czy pobranie próbki oleju. Robot musi też umieć rozpoznawać kształty.

Zawody MATE 2016 odbywają się w dniach 23-25 czerwca 2016 roku. Aby zakwalifikować się do turnieju członkowie koła muszą nagrać film, na którym widać robota wykonującego jedno z zadań konkursowych. Na ukończenie robota SKN Robotyki Podwodnej potrzebuje jeszcze ok. 10 tys. złotych. Udział 7-osobowej drużyny w zawodach to z kolei koszt rzędu 50 tys. zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u