Spalarnia w Poznaniu ma pozwolenie na budowę

Autor: źródło - UM Poznań 2014-02-13 12:15:29
Miasto Poznań i SITA uzyskały ostateczne pozwolenie na budowę dla Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Powołany został także zespół monitorujący inwestycje związane z budową Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) oraz układu drogowego.
6 lutego 2014, Miasto Poznań i SITA Zielona Energia osiągnęły kolejny etap realizacji umowy Partnerstwa Publiczno Prywatnego (PPP) na sfinansowanie, zaprojektowanie, budowę i eksploatację Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) podpisanej w kwietniu 2013 roku.

Zgodnie z umową PPP, SITA Zielona Energia zrealizuje nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 210 000 ton odpadów rocznie, która powstanie w sąsiedztwie elektrociepłowni Karolin, w północno-wschodniej części miasta. Koszt budowy instalacji szacowany jest na ponad 725 milionów złotych i będzie sfinansowany przez kapitał SITA Zielona Energia oraz kredyty z konsorcjum trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego, a także środki z unijnego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ok. 300 mln zł.

"Prawomocne pozwolenie na budowę jest zwieńczeniem intensywnych prac prowadzonych pod nadzorem Miasta przez SITA Zielona Energia i jej partnerów - Hitachi Zosen Inova i Hochtief - którzy w tej inwestycji dostarczają technologię i roboty budowlane. Prace te miały na celu przygotowanie projektu budowlanego ściśle według zapisów umowy PPP oraz w poszanowaniu wymagań zawartych w decyzji środowiskowej. Wszystkie te etapy były realizowane w oparciu o ściśle określony harmonogram stanowiący załącznik do Umowy PPP" - mówi Stephane Heddesheimer, Członek Zarządu SITA Zielona Energia.

Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę nastąpiło na dwa miesiące przed terminem przewidzianym w harmonogramie. Pozwoli to rozpocząć prace budowlane wcześniej niż planowano, co z kolei korzystnie wpłynie na absorpcje środków unijnych przeznaczonych dla projektu System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania, w ramach którego realizowany jest ITPOK.

Bożena Przewoźna - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zaznacza, że "ITPOK zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2016 r. i będzie eksploatowana przez następne 25 lat przez SITA Zielona Energia. Projekt pozwoli Miastu spełnić wymagania dotyczące ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska, wynikające z polskiego i europejskiego prawa.

W wyniku prowadzonych rozmów pomiędzy władzami miasta Poznania i gminy Czerwonak, w dniu 24 grudnia 2013 roku Prezydent Miasta Poznania powołał zarządzeniem Zespół ds. monitorowania inwestycji związanych z budową Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych oraz układu drogowego dla potrzeb funkcjonowania ITPOK. W skład przedmiotowego Zespołu weszli przedstawiciele Gminy Czerwonak, Miasta Poznania, Zarządu Dróg Miejskich oraz Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Jak podkreśla zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński "zespół ma za zadanie monitorowanie procesu inwestycyjnego związanego z budową układu drogowego i ITPOK oraz informowanie mieszkańców gminy Czerwonak i miasta Poznania o postępach prac. Pierwsze spotkanie powołanego Zespołu odbyło się w dniu 31 stycznia 2014 roku, na którym omówiono projektowany układ drogowy wraz z planowanym harmonogramem prac i zasady realizacji inwestycji związanej z budową ITPOK. Rozpoczęcie prac związanych z budową ITPOK planowane jest na kwiecień br."

Opisy partnerów działających w związku z inwestycją ITPOK.

Miasto Poznań Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce (552,4 tys. mieszkańców) i siódme pod względem powierzchni (262 km²). Poznań jest powiązany ekonomicznie i komunikacyjnie z otaczającym go powiatem poznańskim oraz gminami Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem, tworząc razem z nimi aglomerację poznańską zamieszkałą przez ponad 1 mln osób. Miasto jest ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki i turystyki. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie – największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce. Poznań to ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny.
www.poznan.pl, www.ekokonsultacje.pl

SITA Zielona Energia
SITA Zielona Energia została utworzona przez SITA Polska (należącą do Suez Environnement), i Marguerite Waste Polska (należącą do Funduszu Marguerite) w celu wzięcia udziału w pierwszym w Polsce projekcie PPP z sektora gospodarki odpadami. W dniu 8 kwietnia 2013 SITA Zielona Energia zawarła z Miastem Poznań Umowę o PPP dla realizacji ITPOK w Poznaniu.
www.sita-zielonaenergia.pl

SITA Polska
Od 1992 roku, SITA Polska oferuje kompleksowe usługi samorządom lokalnym oraz przedsiębiorcom w zakresie gospodarki odpadami i utrzymania czystości w miastach. SITA Polska zatrudnia 2600 osób i zagospodarowuje ponad 960 000 ton odpadów rocznie, stawiając sobie za cel stały wzrost poziomu recyklingu i odzysku.
www.sitapolska.pl

SUEZ ENVIRONNEMENT
Zasoby naturalne nie są nieskończone. SUEZ ENVIRONNEMENT (Paryż: SEV, Bruksela: SEVB), wraz ze swoimi spółkami, uczestniczy na co dzień w ochronie zasobów naturalnych, dostarczając innowacyjne rozwiązania dla mieszkańców i przemysłu. SUEZ ENVIRONNEMENT zaopatruje w wodę pitną 97 milionów osób, usługami asenizacyjnymi obejmuje 66 milionów osób oraz zagospodaruje odpady odebrane od blisko 57 milionów mieszkańców. SUEZ ENVIRONNEMENT zatrudnia 80 410 pracowników i jest światowym liderem w dziedzinie gospodarki wodnej i odpadowej. Grupa jest obecna na pięciu kontynentach. SUEZ ENVIRONNEMENT, w której GDF-SUEZ posiada 35,7% udziałów, osiągnął w 2011 r. obroty w wysokości 14,8 mld EUR.
www.suez-environnement.com

MARGUERITE FUND
The 2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure („Marguerite Fund”) został utworzony przy wsparciu sześciu wiodących w Europie publicznych instytucji finansowych (Caisse des Dépôts et consignations, Cassa Depositi e Prestiti, Europejski Bank Inwestycyjny, Instituto de Crédito Oficial, KfW, PKO Bank Polski) w celu realizacji kapitałochłonnych inwestycji w infrastrukturę. Funduszowi doradza niezależna firma doradcza, Marguerite Adviser S.A. Fundusz przeznaczył dotychczas około 300 mln euro na projekty należące do sektorów infrastruktury transportowej i energii odnawialnej o łącznej wartości przekraczającej 4 mld euro. Spośród 9 projektów finansowanych przez Fundusz Marguerite, zlokalizowanych w 7 krajach Unii Europejskiej, dwa znajdują się w Polsce.
www.margueritefund.eu

© 2018 Super-Polska.pl stat4u