25 lat "Poznania" pod biało-czerwoną banderą

Autor: www.poznan.pl 2016-02-12 09:04:05
Wkrótce minie 25 lat odkąd okręt bojowy "Poznań" służy w polskiej flocie wojennej. I będzie służył nadal. Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podpisał w Świnoujściu porozumienie w sprawie przedłużenia na czas nieokreślony umowy o współpracy z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej.

Banderę na ORP "Poznań" podniesiono 8 marca 1991 roku. Jego matką chrzestną została artystka Maria Łbik. Okręt, któremu patronuje stolica Wielkopolski, ma na swoim koncie kilkadziesiąt tysięcy mil morskich żeglugi oraz udział w największych manewrach krajowych i NATO na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku. W czasie 25 lat służby na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 1000 oficerów, podoficerów i marynarzy. Dwukrotnie zdobywał też miano najlepszej jednostki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

- To zaszczyt dla naszego miasta, że pod dumną biało-czerwoną banderą pływa ORP "Poznań" - powiedział zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski - ORP "Poznań" to oczywiście w pewnym sensie promocja naszego miasta, ale przede wszystkim podtrzymywanie więzi wychowawczych i patriotycznych, albowiem SP nr 45 na os. Główna w Poznaniu nosi imię naszego okrętu - dodał prezydent, który po podpisaniu umowy zwiedził pokład i spotkał się z załogą jednostki.

Okręt wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Od 2004 roku na burcie ORP "Poznań" oprócz nazwy widnieje ufundowany przez miasto herb.

ORP "Poznań" jest jednostką transportowo-minową przeznaczoną do transportu żołnierzy, desantu wraz ze sprzętem i pojazdami, stawiania min morskich oraz ewakuacji ludzi. Okręt nie potrzebuje portów do załadunku i wyładunku. Może to robić nawet na nieprzygotowanych wybrzeżach. Jego płaskie dno, małe zanurzenie i specjalne wyposażenie pozwala mu podejść bardzo blisko, a nawet wejść na brzeg co znacznie ułatwia i przyśpiesza załadunek, wyładunek lub ewakuację ludzi. Na ORP "POZNAŃ" można także zainstalować tory i zrzutnie min - wówczas okręt wykonuje zadania typowego stawiacza min morskich. Może transportować i postawić jednorazowo ponad 130 min morskich.

Wraz z Miastem Poznań swoje porozumienia patronackie przedłużali też prezydenci Krakowa i Torunia. Uroczystość odbyła się na pokładzie ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u