Zdrowie i uroda



Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Podniesienie jakości świadczeń, postawienie na praktyczny wymiar studiów medycznych, usprawnienie systemu szkoleniowego, a przede wszystkim poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej dla pacjentów, to cele, które przyświecają pracom nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Podniesienie jakości świadczeń, postawienie na praktyczny wymiar studiów medycznych, usprawnienie systemu szkoleniowego, a przede wszystkim poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej dla pacjentów, to cele, które przyświecają pracom nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.


Krajowa Sieć Kardiologiczna

Choroby układu krążenia niezmiennie pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Stąd tak potrzebna jest Krajowa Sieć Kardiologiczna. Rok temu, 4 czerwca, została przyjęta ustawa o KSK, która rozpoczęła zmianę organizacyjną w opiece nad chorobami układu krążenia.

Krajowa Sieć Kardiologiczna

Choroby układu krążenia niezmiennie pozostają główną przyczyną zgonów w Polsce. Stąd tak potrzebna jest Krajowa Sieć Kardiologiczna. Rok temu, 4 czerwca, została przyjęta ustawa o KSK, która rozpoczęła zmianę organizacyjną w opiece nad chorobami układu krążenia.


Leczenie pacjentów onkologicznych priorytetem

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o poszerzeniu katalogu wskazań, dla których przy rozliczaniu nie będzie stosowany mechanizm degresji. Chodzi o pacjentów z rozpoznaniem nowotworu - zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu, w okresie obserwacji onkologicznej. Zmiany systemowe obejmują nie tylko badania TK i MRI, ale również gastroskopię oraz kolonoskopię. Oznacza to zapewnienie pełnego finansowania badań (TK, MRI, gastroskopia, kolonoskopia) wykonanych na rzecz osób, które nie są już objęte kartą DiLO, jednak nadal pozostają w procesie leczenia lub wymagają regularnej kontroli stanu zdrowia. Jest to m.in. grupa pacjentów poddawanych chemioterapii, radioterapii, leczeniu systemowemu oraz osób pozostających w długoterminowym nadzorze po zakończeniu terapii onkologicznej.

Leczenie pacjentów onkologicznych priorytetem

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o poszerzeniu katalogu wskazań, dla których przy rozliczaniu nie będzie stosowany mechanizm degresji. Chodzi o pacjentów z rozpoznaniem nowotworu - zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu, w okresie obserwacji onkologicznej. Zmiany systemowe obejmują nie tylko badania TK i MRI, ale również gastroskopię oraz kolonoskopię. Oznacza to zapewnienie pełnego finansowania badań (TK, MRI, gastroskopia, kolonoskopia) wykonanych na rzecz osób, które nie są już objęte kartą DiLO, jednak nadal pozostają w procesie leczenia lub wymagają regularnej kontroli stanu zdrowia. Jest to m.in. grupa pacjentów poddawanych chemioterapii, radioterapii, leczeniu systemowemu oraz osób pozostających w długoterminowym nadzorze po zakończeniu terapii onkologicznej.


Wizyta marszałka Sejmu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu ma nowy tomograf komputerowy. Urządzenie zakupiono ze środków Krajowego Planu Odbudowy. „Cieszę się, że ten wysokiej jakości sprzęt trafia w dobre ręce” – powiedział marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podczas prezentacji urządzenia.

Wizyta marszałka Sejmu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu ma nowy tomograf komputerowy. Urządzenie zakupiono ze środków Krajowego Planu Odbudowy. „Cieszę się, że ten wysokiej jakości sprzęt trafia w dobre ręce” – powiedział marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podczas prezentacji urządzenia.


80 proc. pacjentów chce rzucić palenie. Mamy o kogo walczyć

Palenie tytoniu nie jest atrakcyjne pod żadną postacią. Z takim przesłaniem WHO obchodzi 31 maja Dzień bez Tytoniu. Ideą jest „demaskowanie atrakcyjności” nowych na rynku produktów tytoniowych. WHO podkreśla jasno: wszystkie produkty nikotynowe są szkodliwe i uzależniające.

80 proc. pacjentów chce rzucić palenie. Mamy o kogo walczyć

Palenie tytoniu nie jest atrakcyjne pod żadną postacią. Z takim przesłaniem WHO obchodzi 31 maja Dzień bez Tytoniu. Ideą jest „demaskowanie atrakcyjności” nowych na rynku produktów tytoniowych. WHO podkreśla jasno: wszystkie produkty nikotynowe są szkodliwe i uzależniające.


Zdrowie Polaków wspólną sprawą całego państwa

Ministrowie Zdrowia, Aktywów Państwowych i Infrastruktury podpisali 26 maja 2026 r. międzyresortowe porozumienie w sprawie współpracy na rzecz promocji profilaktyki, edukacji zdrowotnej i upowszechniania dobrych praktyk w tym zakresie.

Zdrowie Polaków wspólną sprawą całego państwa

Ministrowie Zdrowia, Aktywów Państwowych i Infrastruktury podpisali 26 maja 2026 r. międzyresortowe porozumienie w sprawie współpracy na rzecz promocji profilaktyki, edukacji zdrowotnej i upowszechniania dobrych praktyk w tym zakresie.


Senat przyjął ustawę zdrowotną

21 maja br. Senat przyjął rządowy projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz niektórych innych ustaw.

Senat przyjął ustawę zdrowotną

21 maja br. Senat przyjął rządowy projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz niektórych innych ustaw.


Polska pierwszy raz w historii znalazła się powyżej średniej Unii Europejskiej

Konsekwentne działania Ministerstwa Zdrowia podejmowane w ostatnich latach na rzecz poszerzania dostępu do refundowanych terapii przyczyniły się do osiągnięcia historycznie wysokiego poziomu dostępności w najnowszym raporcie W.A.I.T. Europejskiej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations).

Polska pierwszy raz w historii znalazła się powyżej średniej Unii Europejskiej

Konsekwentne działania Ministerstwa Zdrowia podejmowane w ostatnich latach na rzecz poszerzania dostępu do refundowanych terapii przyczyniły się do osiągnięcia historycznie wysokiego poziomu dostępności w najnowszym raporcie W.A.I.T. Europejskiej Federacji Przemysłu Farmaceutycznego EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations).


STOP OTYŁOŚCI

„Od deklaracji do czynów na rzecz profilaktyki otyłości i jej powikłań” – pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza konferencja w Sejmie pod honorowym patronatem wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej. Odbywające się corocznie wydarzenie poświęcone jest profilaktyce i leczeniu otyłości oraz budowaniu skutecznej komunikacji zdrowotnej.

STOP OTYŁOŚCI

„Od deklaracji do czynów na rzecz profilaktyki otyłości i jej powikłań” – pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza konferencja w Sejmie pod honorowym patronatem wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej. Odbywające się corocznie wydarzenie poświęcone jest profilaktyce i leczeniu otyłości oraz budowaniu skutecznej komunikacji zdrowotnej.


Większe możliwości zawodowe dla położnej i pielęgniarki

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w ustawie o zawodzie pielęgniarki i zawodzie położnej. Celem zmian jest poprawa dostępności świadczeń dla pacjentów, szczególnie w mniejszych miejscowościach, lepsze wykorzystanie kompetencji zawodów medycznych oraz wzmocnienie praktycznego wymiaru kształcenia.

Większe możliwości zawodowe dla położnej i pielęgniarki

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w ustawie o zawodzie pielęgniarki i zawodzie położnej. Celem zmian jest poprawa dostępności świadczeń dla pacjentów, szczególnie w mniejszych miejscowościach, lepsze wykorzystanie kompetencji zawodów medycznych oraz wzmocnienie praktycznego wymiaru kształcenia.


„Siła mediów w profilaktyce zdrowotnej”

Jak nowoczesne media mogą pomóc w promowaniu badań profilaktycznych? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy spotkania „Siła mediów w profilaktyce zdrowotnej”, które dziś odbyło się w Sejmie. Jednym z tematów dyskusji były przygotowania do kampanii trzeźwościowej „Na zdrowie”.

„Siła mediów w profilaktyce zdrowotnej”

Jak nowoczesne media mogą pomóc w promowaniu badań profilaktycznych? Na to pytanie odpowiadali uczestnicy spotkania „Siła mediów w profilaktyce zdrowotnej”, które dziś odbyło się w Sejmie. Jednym z tematów dyskusji były przygotowania do kampanii trzeźwościowej „Na zdrowie”.


„PTSR – 1000 twarzy stwardnienia rozsianego”

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, w Sejmie zainaugurowano wystawę „PTSR – 1000 twarzy stwardnienia rozsianego”. Prezentuje ona wyzwania, z którymi zmagają się chorzy na SM. Ukazane są potrzeby osób z SM i ich historie walki z chorobą.

„PTSR – 1000 twarzy stwardnienia rozsianego”

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, w Sejmie zainaugurowano wystawę „PTSR – 1000 twarzy stwardnienia rozsianego”. Prezentuje ona wyzwania, z którymi zmagają się chorzy na SM. Ukazane są potrzeby osób z SM i ich historie walki z chorobą.


Oszustwa w pseudomedycynie to ludzkie tragedie

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja dotycząca nowych i skutecznych rozwiązań prawnych chroniących pacjentów przed pseudomedycyną i dezinformacją. Udział w wydarzeniu wzięli udział: minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda, wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz eksperci: dr hab. n. med. M. Chlabicz, prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska, prof. dr hab. n. o zdr. Urszula Religioni oraz prof. dr hab. med. Jacek Jassem.

Oszustwa w pseudomedycynie to ludzkie tragedie

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja dotycząca nowych i skutecznych rozwiązań prawnych chroniących pacjentów przed pseudomedycyną i dezinformacją. Udział w wydarzeniu wzięli udział: minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda, wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz eksperci: dr hab. n. med. M. Chlabicz, prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska, prof. dr hab. n. o zdr. Urszula Religioni oraz prof. dr hab. med. Jacek Jassem.


13 maja - Ogólnopolski Dzień Profilaktyki

Polska stoi dziś przed jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Europie. System nadal skupia się głównie na leczeniu skutków chorób, choć ich przyczyny są dobrze znane i w dużej mierze możliwe do ograniczenia. Trzy najważniejsze towarzystwa naukowe w kraju – Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Neurologiczne – łączą siły, by przesunąć punkt ciężkości z leczenia na skuteczną profilaktykę. Wspólne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane podczas konferencji pod honorowym patronatem Wicemarszałek Sejmu Doroty Niedzieli i Przewodniczącej Sejmowej Komisji Zdrowia Marty Golbik.

13 maja - Ogólnopolski Dzień Profilaktyki

Polska stoi dziś przed jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych w Europie. System nadal skupia się głównie na leczeniu skutków chorób, choć ich przyczyny są dobrze znane i w dużej mierze możliwe do ograniczenia. Trzy najważniejsze towarzystwa naukowe w kraju – Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Neurologiczne – łączą siły, by przesunąć punkt ciężkości z leczenia na skuteczną profilaktykę. Wspólne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane podczas konferencji pod honorowym patronatem Wicemarszałek Sejmu Doroty Niedzieli i Przewodniczącej Sejmowej Komisji Zdrowia Marty Golbik.


Silniejsza ochrona pacjentów przed oszustwem

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowe przepisy będą skuteczniej chronić pacjentów przed pseudomedycyną, dezinformacją i działalnością osób podszywających się pod specjalistów medycznych.

Silniejsza ochrona pacjentów przed oszustwem

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowe przepisy będą skuteczniej chronić pacjentów przed pseudomedycyną, dezinformacją i działalnością osób podszywających się pod specjalistów medycznych.


Lepsza dostępność do terapii dla osób uzależnionych od opioidów

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania zwiększają dostęp do leczenia osób uzależnionych, upraszczają procedury dla instytucji publicznych oraz umożliwiają skuteczniejsze udzielanie pomocy medycznej.

Lepsza dostępność do terapii dla osób uzależnionych od opioidów

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania zwiększają dostęp do leczenia osób uzależnionych, upraszczają procedury dla instytucji publicznych oraz umożliwiają skuteczniejsze udzielanie pomocy medycznej.


Kolejny krok w kierunku rozbudowy Wojskowego Instytutu Medycznego

Pracujemy nad rozwojem Wojskowego Instytutu Medycznego. Przed nami decyzja o uruchomieniu wieloletniego programu inwestycyjnego, przyjmowanego przez Radę Ministrów - poinformował wiceminister Cezary Tomczyk.

Kolejny krok w kierunku rozbudowy Wojskowego Instytutu Medycznego

Pracujemy nad rozwojem Wojskowego Instytutu Medycznego. Przed nami decyzja o uruchomieniu wieloletniego programu inwestycyjnego, przyjmowanego przez Radę Ministrów - poinformował wiceminister Cezary Tomczyk.


Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dołącza

Dzisiaj mogliśmy dokonać uroczystego aktu poszerzenia grona niezwykłych szpitali w Polsce, które służą wojsku, żołnierzom, ale budują też potencjał obrony cywilnej - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Płocku.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dołącza

Dzisiaj mogliśmy dokonać uroczystego aktu poszerzenia grona niezwykłych szpitali w Polsce, które służą wojsku, żołnierzom, ale budują też potencjał obrony cywilnej - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Płocku.


Inwestujemy w bezpieczeństwo mieszkańców

Wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przedstawili pakiet strategicznych inwestycji w bezpieczeństwo Mazowsza. Kluczowymi elementami są: wejście płockiego szpitala do elitarnego programu „Szpitale Przyjazne Wojsku” oraz milionowe doposażenie służb ratowniczych w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (OLiOC).


 

Inwestujemy w bezpieczeństwo mieszkańców

Wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przedstawili pakiet strategicznych inwestycji w bezpieczeństwo Mazowsza. Kluczowymi elementami są: wejście płockiego szpitala do elitarnego programu „Szpitale Przyjazne Wojsku” oraz milionowe doposażenie służb ratowniczych w ramach Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej (OLiOC).


 


W Sejmie rozmawiano o profilaktyce zdrowotne

We wtorek 21 kwietnia w Sejmie odbyła się debata „Vaccine Meeting 2026”, współorganizowana przez wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską oraz przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka. – Państwa obecność pokazuje jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i jak szerokie grono środowisk chce o niej rozmawiać – mówiła do zgromadzonych w Sali Kolumnowej uczestników konferencji wicemarszałek Wielichowska.

W Sejmie rozmawiano o profilaktyce zdrowotne

We wtorek 21 kwietnia w Sejmie odbyła się debata „Vaccine Meeting 2026”, współorganizowana przez wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską oraz przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka. – Państwa obecność pokazuje jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i jak szerokie grono środowisk chce o niej rozmawiać – mówiła do zgromadzonych w Sali Kolumnowej uczestników konferencji wicemarszałek Wielichowska.


Uroczysta przysięga uczestników szkolenia

W piątek, 17 kwietnia 2026 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego (WCKMed) w Łodzi, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa pierwszej grupy ochotników realizujących szkolenie w ramach ścieżki „Nie tylko Hipokratesa”, dla potrzeb Legionu Medycznego. Blisko 20 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy wcześniej nie pełnili służby wojskowej, zakończyło intensywny, pięciodniowy kurs podstawowy. Po złożeniu przysięgi uczestnicy zostali formalnie zaklasyfikowani do zasobów rezerwy pasywnej Sił Zbrojnych RP, zyskując jednocześnie możliwość ubiegania się o służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, aktywnej rezerwie lub zawodowej służbie wojskowej.

Uroczysta przysięga uczestników szkolenia

W piątek, 17 kwietnia 2026 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego (WCKMed) w Łodzi, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa pierwszej grupy ochotników realizujących szkolenie w ramach ścieżki „Nie tylko Hipokratesa”, dla potrzeb Legionu Medycznego. Blisko 20 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy wcześniej nie pełnili służby wojskowej, zakończyło intensywny, pięciodniowy kurs podstawowy. Po złożeniu przysięgi uczestnicy zostali formalnie zaklasyfikowani do zasobów rezerwy pasywnej Sił Zbrojnych RP, zyskując jednocześnie możliwość ubiegania się o służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, aktywnej rezerwie lub zawodowej służbie wojskowej.


Miliardy na inwestycje w ochronę zdrowia

Blisko 18 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) zostało przeznaczonych m.in. na modernizację infrastruktury, rozwój cyfryzacji czy wsparcie kadr medycznych. To historyczna reforma sektora ochrony zdrowia, której beneficjentami są pacjenci.

Miliardy na inwestycje w ochronę zdrowia

Blisko 18 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) zostało przeznaczonych m.in. na modernizację infrastruktury, rozwój cyfryzacji czy wsparcie kadr medycznych. To historyczna reforma sektora ochrony zdrowia, której beneficjentami są pacjenci.


Kolejny krok w cyfrowej transformacji systemu ochrony zdrowia

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem usług e-zdrowia. Nowe przepisy to element szerszej reformy systemu ochrony zdrowia, który ma działać sprawniej, efektywniej i być bardziej dostępny dla pacjentów. Zmiany wpisują się w realizację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w obszarze cyfrowej transformacji ochrony zdrowia.

Kolejny krok w cyfrowej transformacji systemu ochrony zdrowia

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem usług e-zdrowia. Nowe przepisy to element szerszej reformy systemu ochrony zdrowia, który ma działać sprawniej, efektywniej i być bardziej dostępny dla pacjentów. Zmiany wpisują się w realizację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w obszarze cyfrowej transformacji ochrony zdrowia.


W Łodzi powstanie Wojskowa Akademia Medyczna

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący odtworzenia i utworzenia na nowo Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Utworzenie planowane jest na 1 lipca 2026 roku. Ministerstwo Obrony Narodowej zrobi wszystko, aby proces ten przebiegał sprawnie - poinformował po posiedzeniu rządu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

W Łodzi powstanie Wojskowa Akademia Medyczna

- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący odtworzenia i utworzenia na nowo Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Utworzenie planowane jest na 1 lipca 2026 roku. Ministerstwo Obrony Narodowej zrobi wszystko, aby proces ten przebiegał sprawnie - poinformował po posiedzeniu rządu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.


Nowe przepisy będą lepiej chronić pacjenta

Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Nowe przepisy będą lepiej chronić przed pseudomedycznymi praktykami, narażającymi zdrowie i życie pacjentów.

Nowe przepisy będą lepiej chronić pacjenta

Projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Nowe przepisy będą lepiej chronić przed pseudomedycznymi praktykami, narażającymi zdrowie i życie pacjentów.


Ponad miliard złotych na konsolidację szpitali.

Dokładnie 1,149 mld zł trafi do szpitali na procesy konsolidacyjne - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. To pierwszy tak duży program finansowego wsparcia dla placówek, które chcą łączyć siły i zmieniać sposób organizacji leczenia.

Ponad miliard złotych na konsolidację szpitali.

Dokładnie 1,149 mld zł trafi do szpitali na procesy konsolidacyjne - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. To pierwszy tak duży program finansowego wsparcia dla placówek, które chcą łączyć siły i zmieniać sposób organizacji leczenia.


Szybsza diagnoza i światowe standardy leczenia

Krótsza droga od pierwszych objawów do skutecznego leczenia, wyższa jakość opieki oraz realna poprawa rokowań dla chorych na nowotwory krwi - to cele, które przyświecają projektowi „Opracowanie standardu zabezpieczenia zdrowotnego w zakresie opieki hematologicznej w Polsce”. Projekt ma też otwierać drogę do stworzenia Krajowej Sieci Hematologicznej.

Szybsza diagnoza i światowe standardy leczenia

Krótsza droga od pierwszych objawów do skutecznego leczenia, wyższa jakość opieki oraz realna poprawa rokowań dla chorych na nowotwory krwi - to cele, które przyświecają projektowi „Opracowanie standardu zabezpieczenia zdrowotnego w zakresie opieki hematologicznej w Polsce”. Projekt ma też otwierać drogę do stworzenia Krajowej Sieci Hematologicznej.


To bulwersujące.

Pieniądze, które będziemy musieli zapłacić po wyroku mogłyby zostać przeznaczone dla pacjentów

To bulwersujące.

Pieniądze, które będziemy musieli zapłacić po wyroku mogłyby zostać przeznaczone dla pacjentów


KPO zmienia ochronę zdrowia w Polsce

Podlasie pokazuje, jak inwestycje przekładają się na rozwój opieki i kształcenia kadr

KPO zmienia ochronę zdrowia w Polsce

Podlasie pokazuje, jak inwestycje przekładają się na rozwój opieki i kształcenia kadr


Europejski Dzień Mózgu

Dziś w Sejmie odbywają się obchody Europejskiego Dnia Mózgu. Organizatorzy przygotowali wystawę o życiu osób ze stwardnieniem rozsianym, debatę na temat profilaktyki zdrowotnej oraz trening slow joggingu. Honorowy patronat nad inicjatywą objęła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.

Europejski Dzień Mózgu

Dziś w Sejmie odbywają się obchody Europejskiego Dnia Mózgu. Organizatorzy przygotowali wystawę o życiu osób ze stwardnieniem rozsianym, debatę na temat profilaktyki zdrowotnej oraz trening slow joggingu. Honorowy patronat nad inicjatywą objęła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.


Dialog Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

19 marca br. wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka i zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Edyta Gadomska wzięły udział w obradach Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Spotkanie miało charakter roboczego dialogu. Rozmowy, oparte na doświadczeniu środowiska i konkretnych sytuacjach z codziennej praktyki, dotyczyły m.in. projektu ustawy o zawodzie pielęgniarki i zawodzie położnej oraz zmian w świadczeniach koszykowych realizowanych przez pielęgniarki i położne.

Dialog Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

19 marca br. wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka i zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Edyta Gadomska wzięły udział w obradach Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Spotkanie miało charakter roboczego dialogu. Rozmowy, oparte na doświadczeniu środowiska i konkretnych sytuacjach z codziennej praktyki, dotyczyły m.in. projektu ustawy o zawodzie pielęgniarki i zawodzie położnej oraz zmian w świadczeniach koszykowych realizowanych przez pielęgniarki i położne.


To rozwiązanie, którego potrzebowaliśmy”

Ponad 1,7 mln zrealizowanych wizyt, kolejne 1,2 mln zaplanowanych. Do tego aż 465 tysięcy terminów odzyskanych dla innych pacjentów, bo dzięki centralnej e-rejestracji zmiana terminu lub odwołanie wizyty jest znacznie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia podsumowały pierwsze miesiące oficjalnego funkcjonowania e-rejestracji oraz przedstawiły wyniki badania satysfakcji osób, które z niej skorzystały.

To rozwiązanie, którego potrzebowaliśmy”

Ponad 1,7 mln zrealizowanych wizyt, kolejne 1,2 mln zaplanowanych. Do tego aż 465 tysięcy terminów odzyskanych dla innych pacjentów, bo dzięki centralnej e-rejestracji zmiana terminu lub odwołanie wizyty jest znacznie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia podsumowały pierwsze miesiące oficjalnego funkcjonowania e-rejestracji oraz przedstawiły wyniki badania satysfakcji osób, które z niej skorzystały.


Brak porozumienia w rozmowach Zespołu Trójstronnego

16 marca 2026 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, podczas którego nie doszło do porozumienia w kwesti zmian tzw. ustawy podwyżkowej.

Brak porozumienia w rozmowach Zespołu Trójstronnego

16 marca 2026 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, podczas którego nie doszło do porozumienia w kwesti zmian tzw. ustawy podwyżkowej.


Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Ochrony Zdrowia

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się po raz pierwszy Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Ochrony Zdrowia.

Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Ochrony Zdrowia

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się po raz pierwszy Wojewódzkie Obchody Dnia Pracownika Ochrony Zdrowia.


Oddali krew, by pomóc innym

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu miała miejsce kolejna akcja honorowego krwiodawstwa. Na zaproszenie wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk odpowiedziało wielu chętnych — pierwsi krwiodawcy pojawili się jeszcze przed otwarciem urzędu. Łącznie udało się zebrać prawie 23 litry krwi!

Oddali krew, by pomóc innym

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu miała miejsce kolejna akcja honorowego krwiodawstwa. Na zaproszenie wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk odpowiedziało wielu chętnych — pierwsi krwiodawcy pojawili się jeszcze przed otwarciem urzędu. Łącznie udało się zebrać prawie 23 litry krwi!


Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia 2026 r.

Na drugiej w tym roku liście leków refundowanych znalazło się 16 nowych terapii. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło również nowe rozwiązania, które pojawiły się w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o refundacji.

Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia 2026 r.

Na drugiej w tym roku liście leków refundowanych znalazło się 16 nowych terapii. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło również nowe rozwiązania, które pojawiły się w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o refundacji.


Rada Ministrów zdecydowała ws. jednorazowych e-papierosów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, przedłożony przez Ministra Zdrowia. Na posiedzeniu Rady Ministrów Ministerstwo Zdrowia reprezentowała wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka.

Rada Ministrów zdecydowała ws. jednorazowych e-papierosów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, przedłożony przez Ministra Zdrowia. Na posiedzeniu Rady Ministrów Ministerstwo Zdrowia reprezentowała wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka.


Informacja na temat finansowania programu wsparcia in vitro

Rządowy program in vitro to jeden z najważniejszych projektów wsparcia rodzin w Polsce. Już ponad 10 000 dzieci przyszło na świat dzięki państwowemu finansowaniu leczenia niepłodności, a program jest konsekwentnie realizowany. Ministerstwo Zdrowia przekazało podmiotom realizującym procedurę in vitro informację o podziale środków na realizację programu w 2026 r.

Informacja na temat finansowania programu wsparcia in vitro

Rządowy program in vitro to jeden z najważniejszych projektów wsparcia rodzin w Polsce. Już ponad 10 000 dzieci przyszło na świat dzięki państwowemu finansowaniu leczenia niepłodności, a program jest konsekwentnie realizowany. Ministerstwo Zdrowia przekazało podmiotom realizującym procedurę in vitro informację o podziale środków na realizację programu w 2026 r.


Wyzwanie profilaktyki onkologicznej 2026

Z udziałem i z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej we wtorek, 17 lutego w Sejmie odbyło się wydarzenie, którego celem było wypracowanie możliwych do wdrożenia w 2026 r. rozwiązań zwiększających zgłaszalność do programów profilaktyki onkologicznej. Konferencja „Wyzwanie profilaktyki onkologicznej 2026 – zwiększamy zgłaszalność, generujemy zyski” organizowana była we współpracy z Instytutem Rozwoju Onkologii „OncoFuture”.

Wyzwanie profilaktyki onkologicznej 2026

Z udziałem i z inicjatywy wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej we wtorek, 17 lutego w Sejmie odbyło się wydarzenie, którego celem było wypracowanie możliwych do wdrożenia w 2026 r. rozwiązań zwiększających zgłaszalność do programów profilaktyki onkologicznej. Konferencja „Wyzwanie profilaktyki onkologicznej 2026 – zwiększamy zgłaszalność, generujemy zyski” organizowana była we współpracy z Instytutem Rozwoju Onkologii „OncoFuture”.


Miliony z KPO dla gliwickich szpitali

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk odwiedziła 12 lutego gliwickie placówki, które otrzymały niebagatelne środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 123 mln dla Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz ponad 75 mln zł dla Szpitala Miejskiego w Gliwicach.

Miliony z KPO dla gliwickich szpitali

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk odwiedziła 12 lutego gliwickie placówki, które otrzymały niebagatelne środki finansowe z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 123 mln dla Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz ponad 75 mln zł dla Szpitala Miejskiego w Gliwicach.


Reforma zawodu lekarza

O zmianach w projekcie nowelizacji ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, w tym dotyczących kształcenia studentów medycyny, rozmawiali przedstawiciele ministerstwa zdrowia z prezesami okręgowych izb lekarskich, przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Rezydentów OZZL oraz środowisk studenckich.

Reforma zawodu lekarza

O zmianach w projekcie nowelizacji ustawy o wykonywaniu zawodu lekarza i lekarza dentysty, w tym dotyczących kształcenia studentów medycyny, rozmawiali przedstawiciele ministerstwa zdrowia z prezesami okręgowych izb lekarskich, przedstawicielami Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Rezydentów OZZL oraz środowisk studenckich.


Kolej na miłość. Kolej na serce

Rusza ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Zdrowia i PKP Intercity

Kolej na miłość. Kolej na serce

Rusza ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Zdrowia i PKP Intercity


„Onkologia – razem możemy więcej”

Dziś w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona wyzwaniom współczesnej onkologii, zorganizowana w Światowym Dniu Walki z Rakiem pod hasłem „Onkologia – razem możemy więcej”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wicemarszałek Sejmu RP Moniki Wielichowskiej, która w swoim wystąpieniu podkreśliła konieczność ścisłej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, środowiskiem medycznym, ekspertami oraz organizacjami pacjenckimi.

„Onkologia – razem możemy więcej”

Dziś w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona wyzwaniom współczesnej onkologii, zorganizowana w Światowym Dniu Walki z Rakiem pod hasłem „Onkologia – razem możemy więcej”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wicemarszałek Sejmu RP Moniki Wielichowskiej, która w swoim wystąpieniu podkreśliła konieczność ścisłej współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, środowiskiem medycznym, ekspertami oraz organizacjami pacjenckimi.


Narodowa Strategia Redukcji Otyłości

3 lutego 2026 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie robocze poświęcone rozpoczęciu skoordynowanych, międzyresortowych działań państwa na rzecz redukcji otyłości w Polsce. Spotkanie, zainicjowane i prowadzone przez Minister Zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę, stanowi punkt wyjścia do prac nad Narodową Strategią Redukcji Otyłości.

Narodowa Strategia Redukcji Otyłości

3 lutego 2026 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie robocze poświęcone rozpoczęciu skoordynowanych, międzyresortowych działań państwa na rzecz redukcji otyłości w Polsce. Spotkanie, zainicjowane i prowadzone przez Minister Zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę, stanowi punkt wyjścia do prac nad Narodową Strategią Redukcji Otyłości.


Ujednolicone zasady żywienia w całej Polsce

Nowy standard żywienia pacjentów zapewnia dodatkowe finansowanie, które uzupełnia dotychczasowe środki przeznaczane na wyżywienie pacjentów. Tym samym zobowiązuje placówki medyczne do zapewnienia wyższej i jednolitej w skali całego kraju jakości posiłków. Standard wprowadzono rozporządzeniem Ministra Zdrowia jako rozwiązanie systemowe, które 1 stycznia 2026 roku zastąpiło program pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalu”.

Ujednolicone zasady żywienia w całej Polsce

Nowy standard żywienia pacjentów zapewnia dodatkowe finansowanie, które uzupełnia dotychczasowe środki przeznaczane na wyżywienie pacjentów. Tym samym zobowiązuje placówki medyczne do zapewnienia wyższej i jednolitej w skali całego kraju jakości posiłków. Standard wprowadzono rozporządzeniem Ministra Zdrowia jako rozwiązanie systemowe, które 1 stycznia 2026 roku zastąpiło program pilotażowy „Dobry posiłek w szpitalu”.


2404 uratowanych żyć

rekord w 2025 roku. Obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji

2404 uratowanych żyć

rekord w 2025 roku. Obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji


Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent

Praca medyka ratuje życie, ale to jego bezpieczeństwo decyduje o tym, czy może ratować je skutecznie i bez przerwy. W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się kolejne spotkanie Zespołu do spraw systemowych działań mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa osób wykonujących zawód medyczny. To następny krok w kierunku wypracowania konkretnych rozwiązań budujących bezpieczeństwo personelu medycznego w całym systemie ochrony zdrowia.

Bezpieczny medyk to bezpieczny pacjent

Praca medyka ratuje życie, ale to jego bezpieczeństwo decyduje o tym, czy może ratować je skutecznie i bez przerwy. W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się kolejne spotkanie Zespołu do spraw systemowych działań mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa osób wykonujących zawód medyczny. To następny krok w kierunku wypracowania konkretnych rozwiązań budujących bezpieczeństwo personelu medycznego w całym systemie ochrony zdrowia.


Edukacja i profilaktyka są fundamentem ochrony zdrowia

Senat RP ustanowił rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Dziś w Izbie Wyższej parlamentu odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, którą podsumowano obchody. „Zdrowie publiczne nie zaczyna się w gabinecie lekarskim, dlatego edukacja zdrowotna i profilaktyka nie są dodatkiem, a fundamentem ochrony zdrowia” – powiedziała wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, która uczestniczyła w wydarzeniu.

Edukacja i profilaktyka są fundamentem ochrony zdrowia

Senat RP ustanowił rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Dziś w Izbie Wyższej parlamentu odbyła się konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, którą podsumowano obchody. „Zdrowie publiczne nie zaczyna się w gabinecie lekarskim, dlatego edukacja zdrowotna i profilaktyka nie są dodatkiem, a fundamentem ochrony zdrowia” – powiedziała wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, która uczestniczyła w wydarzeniu.


Wzmocnienie bezpieczeństwa kobiet w ciąży

Nowe rozwiązanie systemowe, które przewiduje projekt rozporządzenia „Opieka nad kobietą w ciąży i kobietą rodzącą realizowana przez położną” ma zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji nieplanowanego porodu. Projekt jasno określa kompetencje zespołu i wyrównuje dostęp do opieki położniczej. Polki nie będą rodziły na SOR-ach.

Wzmocnienie bezpieczeństwa kobiet w ciąży

Nowe rozwiązanie systemowe, które przewiduje projekt rozporządzenia „Opieka nad kobietą w ciąży i kobietą rodzącą realizowana przez położną” ma zapewnić bezpieczeństwo w sytuacji nieplanowanego porodu. Projekt jasno określa kompetencje zespołu i wyrównuje dostęp do opieki położniczej. Polki nie będą rodziły na SOR-ach.


Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia

7 stycznia 2026 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Podczas spotkania ustalono, że plenarne posiedzenie Zespołu odbędzie się 18 lutego 2026 r.

Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia

7 stycznia 2026 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie Prezydium Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Podczas spotkania ustalono, że plenarne posiedzenie Zespołu odbędzie się 18 lutego 2026 r.