ORP "Poznań" ma już 25 lat!

Autor: www.poznan.pl 2016-03-12 10:07:24
Przepłynął prawie 60 tysięcy mil morskich, brał udział w największych manerwach wojskowych na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku, dwukrotnie zdobywał miano najlepszej jednostki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - 8 marca minęło 25 lat od chwili, gdy na ORP "Poznań" po raz pierwszy podniesiono banderę.

Uroczyste obchody tego wyjątkowego dla okrętu święta zaplanowano na 11 marca. W uroczystościach organizowanych na okręcie udział biorą: matka chrzestna okrętu pani Maria Łbik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 im. ORP "Poznań" pani Dorota Urbanowicz i przedstawiciele kadry szkoły (aktualnie okrętem dowodzi kmdr ppor. Mariusz Pioś). Władze Poznania reprezentuje Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Robert Pękala, przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.

ORP "Poznań", wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Torunia, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Jest okrętem transportowo - minowym, pełni służbę w 2 Dywizjonie Okrętów Transportowo-Minowych, wchodzącym w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Oficjalne rozpoczęcie budowy ORP "Poznań", czyli położenie stępki, nastąpiło 22 maja 1989 r. w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Okręt zwodowano 5 stycznia 1990 r. a oficjalne przekazanie Marynarce Wojennej RP miało miejsce prawie rok później. Banderę podniesiono 8 marca 1991 r. W marcu 2004 roku, w (szczęśliwą) 13. rocznicę podniesienia bandery, na burcie ORP "Poznań" umieszczono herb, ufundowany przez miasto Poznań. W 2006 roku, z okazji jubileuszu 15-lecia miasto przekazało Okrętowi imiennikowi odznaki, oficjalnie zatwierdzone przez MON jako odznaki okrętowe.

Niespełna rok później, 28 lutego 2005 r w Gnieźnie, prezydenci miast imienników okrętów: Poznania, Lublina, Krakowa, Torunia, Gniezna zawarli porozumienie pomiędzy swoimi miastami a Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie projektu "Miasta Okręty". Założeniem projektu jest promocja idei Polski jako państwa morskiego, między innymi poprzez organizowanie konkursów, wystaw wyjazdowych, ekspozycji zabytków czy wycieczek dla dzieci i młodzieży połączonych ze zwiedzaniem okrętów noszących imiona 5 miast. Co roku odbywa się też w Świnoujściu Wielobój Morski o Kotwicę Marynarki Wojennej, organizowany dla młodzieży gimnazjalnej z miast, których nazwy noszą okręty.

Warto dodać, że Poznań ma szczególny powód do dumy: od 2007 roku Szkoła Podstawowa nr 45 nosi imię ORP "Poznań", cementując jeszcze bardziej związki miasta z okrętem. Uczniowie odwiedzają okręt przy różnych okazjach, a pasowanie pierwszoklasistów na ucznia odbywa się zawsze w asyście marynarzy z ORP "Poznań" z użyciem marynarskiego kordzika. Jest to jedyna w Polsce szkoła nosząca imię "swojego" okrętu.

Warto dodać, że ORP "Poznań, gdy nie jest na morzu, można podziwiać przy nabrzeżu w porcie wojennym Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu. Raz do roku w w porcie organizowane są dni otwarte dla zwiedzających i wówczas wybrane okręty cumują do nabrzeży ogólnodostępnych. Warto w tym czasie wybrać się do Świnoujścia i odwiedzić "Poznań" - mieszkańcy stolicy Wielkopolski zawsze mogą podczas zwiedzania liczyć na szczególną sympatię marynarzy...

© 2018 Super-Polska.pl stat4u