KWESTA NA CMENTARZU ŚW. JERZEGO

Autor: www.torun.pl 2015-10-31 22:50:16
Po raz 13. na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu 1 listopada 2015 r. odbędzie się kwesta, z której dochód będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą z toruńskich nekropolii. Założony w 1811 roku, jednak historią sięga XIV wieku, kiedy to w pobliżu podmiejskiego kościoła św. Jerzego oraz leprozorium wyznaczono miejsce pochówków. To nekropolia niezwykła nie tylko ze względu na piękne, stare nagrobki i wyjątkową atmosferę, ale i dlatego, że to właśnie tutaj, tuż obok siebie, stoją pomniki katolików, i protestantów, co jest świadectwem odwiecznej wielokulturowości Torunia.

Od 2003 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują 1 listopada kwestę na ratowanie nagrobków należących do zasłużonych obywateli miasta lub szczególnie wartościowych artystycznie. W ubiegłym roku udało się zebrać 15.740,66 zł., a w ciągu minionych dwunastu lat kwestowania łącznie blisko 140 tys. zł. Umożliwiło odnowienie 21 nagrobków – pojedynczych pomników i kwater rodzinnych z kilkoma pomnikami.

- Torunianie i goście odwiedzający cmentarz są niezwykle hojni. Wspierają szczytny cel kwesty, ponieważ widzą jej efekty w postaci kolejnych odrestaurowanych nagrobków. A ten cel co roku się nie zmienia – jest nim dbałość o toruńskie dziedzictwo i pamięć o zasłużonych obywatelach Torunia - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zebranymi funduszami zarządza ToMiTo, które współpracuje przy renowacji nagrobków z Zakładem Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK. Prace przy pomnikach prowadzone są latem przez studentów i pracowników zakładu pod nadzorem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Ubiegłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Stefana Srebrnego i jego żony Małgorzaty. Wybitny filolog klasyczny, profesor trzech uczelni: Uniwersytetu Stefana Batorego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, był też aktywnym twórcą toruńskiego życia teatralnego. Kontynuowane są też prace przy kwaterze familii Raapke.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u