1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor: www.bydgoszcz.pl 2016-03-02 08:56:51
Po raz szósty w całym kraju w pierwszym dniu marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęły się od mszy świętej. Msza odprawiona została w kościele parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Jaskółczej. Po niej hołd Żołnierzom Wyklętym oddano przy ścianie poświęconej ich pamięci na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyła zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Ściana na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej odsłonięta została we wrześniu 2012 r. Na murze wraz z napisem „Żołnierze Wyklęci” powieszono 47 imiennych tablic upamiętniających ofiary komunistycznego reżimu. Inicjatorem zidentyfikowania ich była dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Tablica powstała dzięki Miejskiemu Komitetowi Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy.

W ramach obchodów przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowana „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu”. Po otwarciu wystawy uczestnicy obchodów wzięli udział w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w prelekcji dr. Marka Szymaniaka „Żołnierze naszej Wolności. Polskie podziemie niepodległościowe po 1944 r.”.

W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w poniedziałek 29 lutego, w Gimnazjum nr 24 im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego otwarta została wystawy zatytułowana „Milcząc, wołają”, również przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Jej tematem przewodnim jest ukazanie prac poszukiwawczych szczątków zamordowanych przez władze komunistyczne Żołnierzy Wyklętych, jakie prowadzone były na warszawskich Powązkach wojskowych (kwatera „Ł” - tzw. łączka) w latach 2012-2014. Wystawę można oglądać w budynku szkoły przy ul. Kościuszki 37a.

Z kolei w czwartek, 3 marca, wokół obelisku ppor. Leszka Białego (w sąsiedztwie ul. Markwarta) odbędzie się całodzienna akcja społeczna „Przywróćmy Ich Pamięci!”. Bydgoska delegatura IPN apeluje do mieszkańców miasta i zorganizowane grupy szkolne o zapalanie zniczy pod obeliskiem. O godz. 12.00 zaplanowano na skwerze uroczyste przemówienia z udziałem władz wojewódzkich, samorządowych i stowarzyszeń kombatanckich. Wartę pełnić będą harcerze. Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, w sali sesyjnej Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 1 odbędzie się wykład dr. Krzysztofa Osińskiego „Ppor. Leszek Biały – bydgoski „Żołnierz Wyklęty”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.30 i jest organizowane w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy.

Rekonstrukcja skradzionej tablicy upamiętniającej ppor. Leszka Białego została w 2013 r. sfinansowana ze środków Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy. Nowe tablice wykonane zostały z granitu (wcześniejsze były odlewem mosiężnym). Leszek Biały ps. „Jakub” urodził się 18 stycznia 1919 r. Przed wojną studiował na Politechnice Lwowskiej. Był szefem łączności Okręgu Pomorskiego AK. Wieczorem 27 lutego 1945 r. został aresztowany w mieszkaniu przy ul. Garbary 17/4 w Bydgoszczy razem z por. NN ps. „Bolesław” – kurierem Komendy Głównej. Zostali zamordowani w budynku Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. ks. Markwarta 4. Ich zwłoki znaleziono w podwórzu tej samej posesji. Skwer ppor. Leszka Białego (w pobliżu VI LO) znajduje się dokładnie naprzeciwko miejsca kaźni podporucznika.

Warto wiedzieć:
3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie strzałem w tył głowy komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy terytorium naszego kraju do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Walczyli o odzyskanie niepodległości i sprzeciwiali się sowietyzacji. Szacuje się, że łącznie ponad pół miliona ludzi tworzyło społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN, Józef Franczak ps. „Laluś”, zginął w walce w październiku 1963 roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u