Minister Mariusz Błaszczak o poległych na służbie policjantach: to byli funkcjonariusze z powołania

Autor: mswia.gov.pl 2016-07-16 08:45:53
Funkcjonariusze polskiej Policji okazali się bohaterami – powiedział w piątek minister Mariusz Błaszczak. 15 lipca w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci i wpisaniem do Księgi Pamięci nazwisk policjantów poległych na służbie.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak spotkał się w sali generalskiej z przedstawicielami rodzin tragicznie zmarłych policjantów. W uroczystościach przed Tablicą Pamięci uczestniczyli również m.in. Biskup Polowy Wojska Polskiego - Józef Guzdek, Komendant Główny Policji - nadinsp. Jarosław Szymczyk oraz Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach – Irena Zając.

Wydarzenie to , jest szczególnym momentem w obchodach Święta Policji. Stanowi symbol uznania dla tych, którzy stracili podczas służby to, co mieli najcenniejszego – swoje życie. Służba w Policji to powołanie, które wymaga niezłomnego charakteru i wrażliwości na ludzką krzywdę. Policjanci w swojej rocie ślubowania zobowiązują się wiernie służyć Narodowi, chronić porządek i strzec bezpieczeństwa państwa nawet z narażeniem życia. Te słowa nabierają szczególnego wyrazu w momentach takich jak te.

Symbolem pamięci o zmarłych funkcjonariuszach jest wpisanie ich nazwisk do Księgi Pamięci i odczytanie kart pamięci prezentujących sylwetki poległych. Zgromadzonym rodzinom i przedstawicielom jednostek, w których pełnili służbę, przekazano karty pamięci oraz kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji. Rodziny odsłoniły również tabliczki epitafijne z nazwiskami funkcjonariuszy, którzy stracili życie służąc Ojczyźnie. W chwili obecnej w Księdze Pamięci znajduje się 108 nazwisk policjantów, którzy zginęli w czasie służby, w dniu 15 lipca wpięto kolejne 5 kart. Księga prowadzona jest w formie papierowej oraz w formie elektronicznej na stronie www.policja.pl.

Szef MSWiA podkreślił jak ważny jest szacunek wszystkim rodzinom poległych funkcjonariuszy za to, że codziennie dzieliły trudy i wyrzeczenia związane z ich odpowiedzialną służbą. Zmarli funkcjonariusze byli mężami i ojcami. Minister Mariusz Błaszczak wyraził słowa wsparcia rodzinom i przyjaciołom policjantów, podziękował również za obecność, tym którzy pragną oddać im cześć.

- Współczuję i bardzo dziękuję za to, że Państwa bliscy, funkcjonariusze polskiej Policji okazali się bohaterami - podkreślił szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W tym roku nadano również jedno, szczególne wyróżnienie. Pośmiertnie nagrodzono sierż. sztab. Karola Kurdelskiego, któremu przyznano odznakę ,,Zasłużonego policjanta”. Odznaka ta, może być nadana policjantowi w uznaniu jego szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Podczas uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wraz z delegacją złożył kwiaty pod Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, który znajduje się przed gmachem Komendy Głównej Policji.

Sylwetki poległych funkcjonariuszy, których nazwiska wpisano do Księgi Pamięci:

mł. insp. Krzysztof Tumiel - zmarł na służbie 7 maja 2015 r. w wypadku samochodowym podczas konwojowania osoby zatrzymanej;

asp. sztab. Cezary Mokrzewski – zmarł na służbie 7 maja 2015 r. w wypadku samochodowym podczas konwojowania osoby zatrzymanej;

asp. sztab. Marek Dziakowicz – zmarł 20 lipca 2015 r. Przebywał na urlopie i podczas spaceru po plaży zauważył tonącego mężczyznę. Wraz z grupą innych osób, funkcjonariusz podjął akcję ratunkową – tonącego uratowano, policjanta nie udało się uratować.

mł. asp. Tomasz Frąszczak – zmarł na służbie 17 sierpnia 2015 r. Jechał motocyklem na interwencję i stracił życie w wypadku drogowym.

sierż. sztab. Karol Kurdelski – zmarł na służbie 23 stycznia 2013 r. w wyniku wypadku samochodowego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u