Szef MSWiA o bezpieczeństwie podczas ŚDM: wyciągamy wnioski z tego, co dzieje się na świecie

Autor: mswia.gov.pl 2016-07-27 09:14:43
Przyjęliśmy model dowodzenia, który sprawdził się podczas szczytu NATO w Warszawie, chodzi o koordynacje działalności wszystkich służb – powiedział dzisiaj (26 LIPCA) w mediach minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA podkreślił, że służby są postawione w stan gotowości. Funkcjonariusze są w pracy, a ich urlopy zostały zawieszone do czasu zakończenia Światowych Dniach Młodzieży.

Zmobilizowaliśmy wszystkie rezerwy jakie są w policji, współdziałamy również z innym służbami - dodał szef resortu.

Minister uspokoił, że w Polsce nie ma zagrożenia terrorystycznego. Wprowadzony został stan ALFA, codziennie 7500 policjantów patroluje dworce kolejowe, porty lotnicze i centra handlowe w całej Polsce. Minister wyjaśnił, że pomimo przyjazdu tak ogromnej ilości osób, przyjeżdżają to głównie grupy zorganizowane, pod opieką duchownych.

- Jesteśmy przygotowani na 2 mln pielgrzymów – dodał.

25 lipca Minister Mariusz Błaszczak uczestniczył również w odprawach policjantów przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się w Wieliczce i Częstochowie. Szef MSWiA przekazał dowódcom policyjnym, by nie lekceważyli żadnego zgłoszenia.

- Wymagam od policjantów stanowczości w działaniu. Chodzi o życie ludzkie. – podkreślił minister.

Szef MSWiA wyjaśnił również zasady działania systemu ostrzegania przed zagrożeniem terrorystycznym.

- Informacje, które posiadają służby są analizowane w Centrum Antyterrorystycznym, które jest skoncentrowane w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, tam wyciągane są wnioski do dalszych działań – powiedział minister.

Tematem rozmów było również zatrzymanie 48-letniego Irakijczyka, przy którym znaleziono materiały wybuchowe. Podejrzany mężczyzna usłyszał już zarzut, który nie dotyczy próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego, a sprawę rozstrzygnie teraz sąd.

- Zatrzymanie Irakijczyka, było dowodem skuteczności działania służb – podkreślił szef MSWiA.

Minister przypomniał także, że od 4 lipca przeprowadzono ponad 300 000 kontroli na przywróconych granicach Strefy Schengen, w konsekwencji których zatrzymano ponad 200 osób.

- W większości były to osoby poszukiwane – wyjaśnił szef resortu.

Podczas wywiadów minister stwierdził również, że problem radykalizacji młodych ludzi i przechodzenia na islam w Polsce nie istnieje, zaś dyktat poprawności politycznej nie pozwala na reakcję wobec tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu obywateli.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u