Wystawa o Armii Polskiej w ZSRR

Autor: mat. prasowe MON 2016-08-13 10:10:37
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarta została w czwartek nowa wystawa czasowa pt. ,,Na nieludzkiej ziemi… Armia Polska w ZSRR 1941-42”, którą honorowym patronatem objął podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

To jest wystawa, która upamiętnia (…) powstanie Wojska Polskiego na wschodnim froncie – powiedział wiceminister Fałkowski podczas otwarcia ekspozycji. Profesor Wojciech Fałkowski podkreślił, że ta wystawa jest symbolicznym przypomnieniem i hołdem dla generała Andersa (…) w rocznicę Jego urodzin, przypominająca Jego (…) zasługi i Jego dokonania. Wiceminister zaznaczył, iż ta wystawa (…) w pierwszym rzędzie musi przypomnieć fakty, musi je pokazać z całą złożonością i zobrazować bardzo wyraźnie to co się wydarzyło. Przez 70 lat było to zafałszowywane, zakłamywane, ale przede wszystkim spychane w niepamięć, przede wszystkim starano się nie dopuścić żeby pamięć trwała, a tam gdzie coś trzeba było powiedzieć, kłamano. Tak było przez cały PRL i mało co z tego zostało odbudowane, wyciągnięte na powierzchnię i pokazane później, przez następne 25 lat. Dlatego cały czas mamy obowiązek informować, pokazywać i przypominać – mówił wiceminister Wojciech Fałkowski.

Ta wystawa jednocześnie dobrze pokazuje rolę Muzeum Wojska Polskiego, które ma przypominać wielkie postacie, Władysława Andersa i Jego oficerów, ma przypominać czyny heroiczne (…) – zaznaczył wiceminister. Wojciech Fałkowski podkreślił, że takim heroicznym czynem, wymagającym ogromnego hartu ducha było aby z grupy ogromnej masy ludzi wyniszczonych, schorowanych, którym tak na prawdę pracowało tylko serce i dusza, pamiętające o Polsce i rwące się do Polski i służby Polsce (…) uczynić bitną, zdyscyplinowaną i gotową do ciężkich wyzwań armię i oni to zrobili, udowodnili to na froncie włoskim, wcześniej podczas organizacji w Iraku i w całej kampanii już na terenie Europy. (…) – kontynuował podsekretarz stanu.

Otwarcie wystawy nastąpiło w rocznicę urodzin gen. Władysława Andersa. Uczestnicząca w uroczystości córka generała - minister Anna Maria Anders ze wzruszeniem dziękowała za inicjatywę oraz stworzenie wystawy.

Prawie 5 lat temu byłam w Rosji, właśnie w 70 - lecie powstania armii w Rosji, wtedy byłam z przedstawicielami Urzędu do spraw kombatantów, z małą delegacją. Dla mnie to była bardzo ważna chwila, (…) to było takie moje spotkanie z rzeczywistością (…) i to dla mnie punkt specjalnie ważny dlatego, że się głęboko zaczęłam interesować tym co było, tym co się stało i w ogóle tym, żeby zacząć podtrzymywać pamięć o tym – podkreśliła minister Anders. Dziękuję Wam wszystkim, dziękuję za wsparcie i pracujemy dalej, aby o tych żołnierzach, o kombatantach, o generale Andersie nigdy nie zapomnieć – powiedziała sekretarz stanu w KPRM Anna Maria Anders.

Ta wystawa (…) jest wystawą ważną i cieszę się, że ona przy okazji tych symbolicznych dat przypomina o faktach i mam nadzieję, że będzie również prowokowała do myślenia o tym, co tak naprawdę się wydarzyło w tych latach poprzedzających II wojnę światową i w trakcie całej wojny na obu frontach, pod obiema okupacjami. W tym wypadku pod okupacją sowiecką, która była nieludzka, wyniszczająca i skierowana przeciwko istnieniu narodu polskiego – zakończył profesor Fałkowski.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał wiceminister prof. dr hab. Wojciech Fałkowski wraz z córką gen. Władysława Andersa minister Anną Marią Anders oraz dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniewem Wawrem i szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem.

Otwarcie wystawy uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Na wystawie prezentowane są dokumenty i zdjęcia dotyczące okresu od 1 września 1939r. do momentu utworzenia Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR pochodzące z obozów jenieckich i miejsc przymusowej pracy oraz osobiste pamiątki żołnierzy, z pobytu na terenie Rosji i ewakuacji do Iranu z marca 1942 i sierpnia 1942 roku. Prezentowane zbiory pochodzą z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa w Muzeum Wojska Polskiego będzie dostępna dla zwiedzających od 12 sierpnia.

17 września 1939r. na ziemie Polski wkroczyły wojska sowieckie biorąc do niewoli żołnierzy i rozpoczynając deportację ludności polskiej z zajętych przez siebie terenów. W tym okresie deportowano około 1,5 miliona Polaków. Oficerowie, żołnierze, ludność cywilna znaleźli się w obozach jenieckich i obozach przymusowej pracy.

22 czerwca 1941 roku rozpoczęła się agresja niemiecka na Związek Radziecki. Armia Sowiecka zaczęła ponosić klęski. 30 lipca 1941 w Londynie podpisano układ polsko – sowiecki, 14 sierpnia podpisano umowę wojskowa na mocy której na terenie ZSRR miały zostać Polskie Siły Zbrojne z ZSRR, które miały być częścią składową Polskich Sił Zbrojnych. Na dowódcę został wyznaczony generał Władysław Anders zwolniony 4 sierpnia z więzienia na Łubiance.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u