Podstępny plan katów z UB i NKWD. Minęła 70. Rocznica mordu żołnierzy „Bartka”

Autor: Opolski UW 2016-09-28 08:53:47
Równo 70 lat temu na Polanie "Hubertus" pomiędzy Barutem, a Dąbrówką zbrodniarze UB zamordowali ponad 140 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame, ps. Bartek. Do dziś na polanie nie znaleziono szczątków ciał ofiar tej okrutnej zbrodni, którą okrzyknięto mianem „Śląskiego Katynia”.

Rozległy las, mieniący się kolorami jesieni. Dziś jest tu spokojnie i ciepło. Aż trudno uwierzyć, że w tym samym miejscu 70 lat temu na Polanie „Hubertus” w miejscowości Barut doszło do okrutnej zbrodni, w której zginęło 140 żołnierzy „Bartka”. Mieli opuścić Polskę w obawie przed komunistami. Nie zdążyli, nowa władza nie dała im uciec. Około 25 września 1946 r. funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa – z premedytacją – zamordowali tych, dla których walka o niepodległą Polskę była zawsze moralnym obowiązkiem.

Kaci z UB podstępem zawabili wycieńczonych żołnierzy do zaminowanej stodoły. Mieli oni odpocząć przed dalszą podróżą na Zachód. Kilka chwil później stodołę wysadzono, najprawdopodobniej za pomocą min przeciwczołgowych, które wcześniej ulokowano w podłodze budynku. Według doniesień historyków szczątki pogrzebano w dwóch mogiłach zbiorowych. Jak na razie IPN oddział w Katowicach natrafił na ślad mordu na żołnierzach „Bartka” w pobliskim Starym Grodkowie, gdzie – kilka dni wcześniej, w ten sam sposób odebrano życie kilkudziesięciu żołnierzom.

Przełom w odsłanianiu prawdy?

25 września 2016 r. w miejscu kaźni na Polanie „Hubertus” odbyły się uroczystości, upamiętniające masową zbrodnię dokonaną we wrześniu 1946 r. przez NKW i UB na żołnierzach Narodowych Siły Zbrojnych. W wydarzeniu tym udział wzięli m.in.: Adrian Czubak - wojewoda opolski, Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, prof. Krzysztof Szwagrzyk – IPN Katowice, rodziny żołnierzy oddziału „Bartka”, przedstawiciele Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz wszyscy Ci, dla których los żołnierzy nie jest obojętny.

- Ten rok jest przełomowy – mówił podczas uroczystości prof. Szwagrzyk z IPN w Katowicach. – W kwietniu na terenie dawnego lotniska wojskowego w Starym Grodkowie odnaleźliśmy szczątki około 30 mężczyzn. Wówczas mieliśmy możliwość zobaczyć kim byli sprawcy tego okrutnego mordu. Tego, w jaki sposób działali i jak pochowali żołnierzy „Bartka” – dodał.

Niedawne odkrycie w Starym Grodkowie odsłoniło przed historykami nowe tło zbrodni. Dotąd sądzono, że szczątki ciał pogrzebano w niedalekim sąsiedztwie od miejsca zbrodni, w zbiorowej mogile nieprzekraczającej wymiarów 4 na 5 metrów. Nowe fakty ujawniły jednak, że plan pochówku był dobrze przemyślany. – Utworzono jedną linię w ziemi o długości 7 metrów i szerokość 70 cm. Szczątki zwęglonych ciał układano na 3 lub 4 warstwach. A wszystko po to, by po śladzie zbrodni nie było śladu – wyjaśniał profesor Szwagrzyk.

- Zbrodniarze – zdrajcy, którzy dopuścili się mordu na polskich żołnierzach tej największej grupy zbrojnej podziemia antykomunistycznego na Górnym Śląsku oraz w Beskidach, mieli plan. Nie tylko plan mordu kilkuset dzielnych mężczyzn, co plan ukrycia prawdy i zatracenia pamięci o naszych Bohaterach – mówił podczas uroczystości w Barucie Adrian Czubak, wojewoda opolski który od lat bierze czynny udział w kolejnych rocznicach, upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1946 r.

Wojewoda opolski odczytał również list Prezydent RP do organizatorów i uczestników obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych. - Żołnierze Wyklęci-Niezłomni, którzy zapisaliście piękne karty w księdze chwały oręża polskiego! Niechaj Wasza postawa będzie przykładem dla nas, dzisiejszych Polaków, i naszych potomnych. Niech Wasze imiona, nazwiska, pseudonimy będą chlubą Waszych rodzinnych miast i wsi. Niech zdobią sztandary wojskowe, patronują ulicom i szkołom. Bo to z Waszej ofiary odrodziła się niepodległa Polska – czytamy w jednym z fragmentów listu.

Głównym punktem programu uroczystości była Msza Polowa, Apel Pamięci oraz sala honorowa. Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda oraz wojewodowie – opolski Adrian Czubak i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u