Szczecin w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”

Autor: źródło - UM Szczecin 2014-03-14 09:04:41
Szczecin został objęty ogólnopolskim programem edukacyjnym „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dla miasta oznacza to uruchomienie skutecznego systemu zbierania elektrośmieci, dla lokalnych szkół – szansę na pozyskanie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. Urząd Miasta Szczecin sprawuje mecenat nad programem
Przepisy prawne regulują, że Polska musi zebrać 4 kg elektrośmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca, oznacza to, że Szczecin musi zebrać niemal 1 637 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Sprawna zbiórka takiej masy odpadów zależy nie tylko od wdrożenia efektywnego systemu zbierania, ale również od podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie postępowania z tymi niebezpiecznymi odpadami. Program „Moje miasto bez elektrośmieci”, łączący zarówno rzetelną zbiórkę jak i działania edukacyjne, jest więc kompleksową odpowiedzią na potrzeby gmin, wynikające z zapisów prawnych (nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawa o ZSEE) oraz potrzeb społeczeństwa.

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” ma rozwiązać problem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz ułatwić mieszkańcom Szczecina prawidłowe pozbycie się takich odpadów.

Dzięki współpracy Miasta z tą działającą na zasadach not-for-profit organizacją odzysku, zapewniony jest komfortowy system zbiórki elektrośmieci od mieszkańców. Aby pozbyć się zużytego sprzętu dużych rozmiarów, np. pralek, lodówek, wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 by zamówić bezpłatną usługę odbioru z domu. Dotychczas w ramach współpracy z ElektroEko odebrano sprzęt z niemal 500 gospodarstw domowych! Na terenie miasta działać będą również dwa punkty zbiórki, w którym również bezpłatnie przyjmowane będą elektrośmieci każdego typu i w każdej ilości. Współpraca wiąże się z korzyściami dla 55 szkół podstawowych z naszego miasta, które biorą udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”. W zamian za elektrośmieci oddawane do punktów zbierania wydawane będą kupony Funduszu Oświatowego. Te szkoły biorące aktywny udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci” będą mogły wymieniać na pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy i elementy wyposażenia sal. Co ważne – elektrośmieci mogą oddawać wszyscy mieszkańcy miasta, nie tylko ci związani z daną placówką

Co istotne, Szczecin nie będą ponosić żadnych kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Te bierze na siebie ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Wszelkie wydatki związane ze zbiórką, transportem oraz przetworzeniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bierze na siebie ElektroEko. Dlaczego? Wynika to z naszego statutu – działamy jako organizacja not – for – profit. Oznacza to, że wszystkie środki przeznaczamy na rozbudowę sytemu zarządzania ZSEE oraz na prowadzenie działań edukacyjnych związanych z prawidłowym postępowaniem z elektrośmieciami. Nasze doświadczenie i wiedza ekspertów ElektroEko przekują się na liczne korzyści zarówno dla samego miasta, jak i jego mieszkańców – zarówno dorosłych jak i uczęszczających do szkół – zaznacza Przemysław Kędzierski, Członek Zarządu ElektroEko.

Do dyspozycji mieszkańców Szczecina oddano dwa publiczne punkty zbierania. Przyniesiony przez mieszkańców zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przyjmowany jest w każdej ilości, bezpłatnie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u