W Łodzi powstała pierwsza w Polsce Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności

Autor: Łódzki UW 2016-12-27 20:28:02
W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi – z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - otwarta została Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Jest to pierwszy z 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności w naszym kraju, które – jak zakłada „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” – powstaną w najbliższym czasie i będą finansowane z budżetu państwa.

Łódzka klinika jest także pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym z porad wysokiej klasy lekarzy specjalistów z różnych dziedzin korzystać będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zważywszy na to, że niepłodność staje się coraz poważniejszym problemem społecznym i zdrowotnym, powstanie „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” i jego realizację, którego pierwszym, znaczącym efektem jest utworzenie Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, trudno przecenić.

Jak podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, zadaniem specjalistów z łódzkiego ośrodka będzie rozpoznanie rzeczywistej przyczyny niepłodności konkretnej pary, a następnie rozpoczęcie leczenia. Chodzi o takie działania, które nie są oparte na intuicji i domysłach, lecz na aktualnej wiedzy medycznej. Zdaniem ministra zdrowia, znaczący obszar leczenia niepłodności był w ostatnim czasie zaniedbany i zapomniany, ponieważ prawie wszystkie siły i środki pochłaniała realizacja procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Jest to uproszczenie nie do końca zgodne z zasadami panującymi w medycynie. Leczenie bowiem, poprzedzone odpowiednim rozpoznaniem, powinno mieć charakter przyczynowy, a nie objawowy. Opinii publicznej usiłuje się natomiast wmówić, że in vitro jest najlepszym lekarstwem na niepłodność i dlatego nie warto tracić czasu na jej diagnozowanie.

Członek zespołu ds. projektu programu z zakresu zdrowia prokreacyjnego, powołanego przy Ministerstwie Zdrowia - profesor Krzysztof Szaflik z Kliniki Ginekologii i Rozrodczości ICZMP w Łodzi omówił czynniki ryzyka i przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn, a także zwrócił uwagę, że niepłodność staje się coraz większym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale i społecznym. Niemożność posiadania dzieci w znaczącym stopniu wpływa na funkcjonowanie w społeczeństwie par małżeńskich, dotkniętych tą przypadłością. Prokreacja ma wymiar nie tylko fizyczny, psychiczny i emocjonalny, ale także społeczny. Klinika stawia więc na kompleksowość – zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu niepłodnosci, świadcząc usługi z zakresu ginekologii, andrologii, urologii, endokrynologii, immunologii, psychologii i genetyki.

Przecięcia wstęgi – symbolicznego aktu otwarcia Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - dokonali minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i dyrektor ICZMP w Łodzi – profesor Maciej Banach, po czym pierwszy z 16 ośrodków leczenia niepłodności w Polsce poświęcił ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej – Marek Marczak. Działo się to w obecności licznie przybyłych zaproszonych gości, między innymi sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jarosława Pinkasa, posłanek na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Alicji Kaczorowskiej i Joanny Kopcińskiej oraz wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka.

W Klinice Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, która powstała w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi kosztem około 7 mln zł i jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i urządzenia, znajduje się 20 łóżek, 2 sale operacyjne, sale pooperacyjne, gabinety zabiegowe oraz poradnia dla pacjentów leczonych w tzw. trybie zewnętrznym. Pieniądze na utworzenie kliniki – ośrodka nie tylko usługowego, ale także naukowego – pochodziły z rezerwy ogólnej budżetu państwa (przydzieliła je premier Beata Szydło), a ponadto z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i były uzupełnione przez środki własne Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u