Dziecięce Strefy Wsparcia STONOGA w Warszawie

Autor: źródło - UM Warszawa 2014-03-20 09:33:04
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży na wybranych obszarach - to cel działań nowego projektu Dziecięce Strefy Wsparcia STONOGA
- Stołeczny ratusz wspólnie z organizacjami pozarządowymi opracował mapę problemów społecznych, dzięki czemu będzie można podjąć systemowe działania tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – mówi Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Co to są Dziecięce Strefy Wsparcia STONOGA?

Stołeczny ratusz wspólnie z organizacjami pozarządowymi opracował mapę kumulacji problemów społecznych na podstawie takich zmiennych, jak liczba:
- rodzin, w których występuje bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych,
- dzieci w rodzinach korzystających ze wsparcia ośrodków pomocy społecznej,
- dzieci w rodzinie, w których sporządzono Niebieską Kartę,
- skierowań do pieczy zastępczej,
- dzieci i młodzieży w wieku 5 – 18 lat, na które pobierane są świadczenia rodzinne
- osób uprawnionych do pobierania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

W obszarach, w których te wskaźniki są najwyższe, będą zorganizowane Dziecięce Strefy Wsparcia STONOGA. Będą to systemowe działania, polegające m.in. na stworzeniu zintegrowanej oferty zajęć pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży.

Co planujemy w Dziecięcych Strefach Wsparcia STONOGA?

Ratusz ogłosi konkursy dla organizacji pozarządowych na działania w Dziecięcych Strefach Wsparcia STONOGA oraz na modernizację i wyposażenie placówek wsparcia dziennego w tychże Strefach.

Do działań w Dziecięcych Strefach Wsparcia STONOGA, oprócz szkół będą włączone także poradnie psychologiczno – pedagogiczne, które pomagają dzieciom i nastolatkom o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Będą również realizowane projekty edukacji kulturalnej dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży. Ważnym obszarem będzie również praca doradców zawodowych z młodzieżą, dzięki czemu młodzi ludzie będą mogli dokonać dobrego wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

Jeszcze w tym roku miasto ogłosi konkurs dla organizacji pozarządowych na stworzenie ogólnomiejskiego systemu gromadzenia danych i ich analizy, który będzie wspomagał pracę placówek wsparcia dzieci i młodzieży. Dzięki systemowi będzie możliwość monitorowania efektywności pracy środowiskowej.

Miasto jest w trakcie realizacji badania potrzeb rozwojowych pracowników placówek wsparcia dziennego, które posłuży do opracowania kompleksowego programu szkoleń dla pracowników organizacji pozarządowych - Akademia LSW oraz przygotowuje standardy pracy pedagogów ulicy.

Co już się dzieje?

W 2013 roku stołeczny ratusz rozpoczął realizację nowego projektu - Lokalne Systemy Wsparcia na wybranych obszarach po prawej stronie Wisły. Ich zadaniem jest i będzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu młodych ludzi. Do tej pory na realizację Lokalnych Systemów Wsparcia w trzech dzielnicach do 2015 r. miasto przeznaczyło dla organizacji pozarządowych ponad 6 mln zł.

W ramach LSW działają już takie projekty, jak BAZA Akcja Zintegrowanej Animacji, „Tu Praga Waw PL”, „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe”, „My Targówek” oraz „Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym”. To inicjatywy skierowane do uczniów z Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka. Dzięki nim z dodatkowego wsparcia korzysta prawie 1800 uczniów z 12 szkół. Główne zadanie tych projektów to podniesienie wyników szkolnych i frekwencji dzieci i młodzieży.

Praca organizacji pozarządowych jest połączona z działalnością placówek wsparcia dziennego i streetworkingu oraz z lokalnymi instytucjami publicznymi. W ramach projektów odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, socjoterapeutyczne, rozwijające zainteresowania (m.in. capoeira, streetart, muzyczne, taneczne, teatralne, kulinarne, filmowe, profilaktyczne, sportowe). To także zajęcia wspierające dla rodziców. Ważnym elementem w projektach są inicjatywy integracyjne dla mieszkańców, takie jak pikniki sąsiedzkie czy festyn dla społeczności lokalnej.

Kolejny konkurs dotyczył placówek wsparcia dziennego, które prowadzą organizacje pozarządowe. Chodzi przede wszystkim o dodatkowe wyposażenie, aby rozszerzyć ofertę ich zajęć, niewielkie remonty i adaptacje, żeby poprawić warunki w tych miejscach i przystosować placówki do wymogów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Organizacje złożyły oferty na powyższe działania na łączną kwotę 1,3 mln zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u