Ślubowanie w Rzeszowie

Autor: mat. prasowe MON 2017-05-23 08:59:35
Przysięga wojskowa kształtuje duszę człowieka, nadaje sens całemu ludzkiemu życiu - mówił minister obrony narodowej w Rzeszowie, gdzie grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyła w niedzielę przysięgę.

159 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej ślubowało w Rzeszowie na sztandar Inspektoratu Rzeszów AK „Rtęć Rzemiosło”. To kolejni ochotnicy zaprzysiężeni tego dnia do WOT. Podobne uroczystości, odbyły się kilka godzin wcześniej w Białymstoku i w Lublinie. W tych trzech regionach powstały pierwsze brygady WOT. Łącznie tego dnia przysięgę złożyło blisko 400 osób.

Żołnierze brygady noszącej imię pułkownika Łukasza Cieplińskiego, najwspanialsze imię w historii walki Polski o niepodległość z niemieckim i sowieckim zaborcą. Imię, które trwa i którego siła, po dzień dzisiejszy napawa nas dumą i pewnością, że Polska nigdy nie zginie, że ten duch który prowadził do służby Polsce, obecny jest wśród Was, obecny jest wśród kolejnych pokoleń Polaków. Towarzyszy nam i kształtuje młodzież polską, która tak szeroko garnie się dziś do armii. Wy jesteście tego najlepszym dowodem. (...) – Gratuluję wszystkim tym, którzy składali dziś przysięgę. Dziękuję generałowi Kukule za to, co zrobił do tej pory. Armia polska będzie z wami nie do pokonania. Wojska Obrony Terytorialnej są fundamentem polskiej armii – mówił szef MON.

W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza MON, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy, mieszkańcy Podkarpacia.

DO POBRANIA: Jednodniówka Polski Zbrojnej poświęcona Wojskom Obrony Terytorialnej

*****

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Już niespełna po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami.

W etapie pierwszym sformowane zostały także struktury trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. W tym etapie zostało również utworzone Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie trwa drugi etap budowy WOT, w którym formowane są kolejne trzy brygady OT, dwie w województwie mazowieckim oraz jedna w województwie warmińsko – mazurskim. Równolegle prowadzone jest szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w brygadach już utworzonych. W kolejnych etapach rozwoju WOT, w roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodniej ścianie naszego kraju.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT będą silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Odciążą od tych zadań jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych kierunkach obrony. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie będzie oczywiście, zastępować służb ratowniczych, ale wspierać i uzupełniać ich działania.

Najważniejszy podmiotem Wojsk Obrony Terytorialnej są żołnierze – ochotnicy, którym bliskie są kwestie związane z patriotyzmem i umiłowaniem ojczyzny. WOT pozwala tym osobom zbalansować kwestie służby dla kraju czy społeczności z życiem rodzinnym i zawodowym. Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest w polskich realiach pod wieloma względami nowatorskie. Z jednej strony bardzo intensywne, bo ograniczone czasowo w zakresie szkolenia na placach ćwiczeń w składzie pododdziału z drugiej zaś ukierunkowane na zbudowanie w terytorialsach motywacji i umiejętności do samodzielnego rozwijania siebie.

Wyszkolenie żołnierza TSW będzie trwało trzy lata. Okres ten będzie podzielony na trzy fazy, każda po 12 miesięcy. W pierwszym roku tematyką szkolenia będą podstawy walki i przetrwania na polu walki. Drugi rok służby obejmie szkolenie specjalistyczne wynikające z przypisanej do żołnierza specjalności wojskowej. Trzeci rok przeznaczony będzie na zgrywanie plutonu, kompanii i batalionu. System wartości Wojsk Obrony Terytorialnej budowany jest na tradycjach Armii Krajowej i powojennych antykomunistycznych organizacji niepodległościowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u