Zakup Stoczni MW

Autor: mat. prasowe MON 2017-05-31 09:04:29
W poniedziałek 29 maja 2017 roku w czasie wizyty w Stoczni MW w Gdyni, sekretarz stanu w MON, Bartosz Kownacki wspólnie z sekretarzem stanu w KPRM, Maciejem Małeckim ogłosił podpisanie umowy przedwstępnej nabycia Stoczni MW przez PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. na warunkach wynegocjowanych we wcześniejszych etapach procesu sprzedaży przedsiębiorstwa

Etap ten zamyka wielomiesięczny proces negocjacji umowy i pozwala rozpocząć audyt stoczni w celu określenia faktycznego stanu spółki.

Jak zaznaczył wiceminister Bartosz Kownacki - chcieliśmy zrobić wszystko, żeby przemysł stoczniowy w Polsce odbudować i skonsolidować. To jest ogromna praca całego polskiego rządu, która zmierza do tego, aby Stocznię Marynarki Wojennej uratować, tak byśmy mogli po tym okresie przejęcia podjąć bardzo trudne wyzwanie związane z restrukturyzacją tej stoczni. Drugi krok – kontynuował podsekretarz stanu - to jest restrukturyzacja tej stoczni, włączenie jej w Polską Grupę Zbrojeniową i trzeci krok, to już jest realizowanie zamówień, które będą kierowane w najbliższych latach do tych stoczni, zarówno do stoczni Marynarki Wojennej jak i stoczni Nauta, i stoczni Gryfa.

(...) Tym pierwszym najważniejszym projektem, o którym już dużo się mówi od ostatnich dni, po Strategicznym Przeglądzie Wojskowym to jest projekt budowy okrętów podwodnych, przedsięwzięcie warte miliardów złotych. Później będą kolejne projekty, które muszą być realizowane, które może są mniej szumne, ale nie mniej ważne, opiewające również na setki milionów, a może i miliardy złotych – zaznaczył wiceminister.

Dziękując za dobrą współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej, sekretarz stanu w KPRM Maciej Małecki zaznaczył, iż to zaszczyt, że Ministerstwo Skarbu Państwa mogło wziąć udział w udanej akcji ratunkowej ocalenia stoczni Marynarki Wojennej. Najstarszego zakładu w Gdyni, zakładu, który od 95 lat wspierał technicznie nie tylko polską Marynarkę Wojenną, ale polskie Siły Zbrojne. Jestem przekonany - kontynuował - że umowa wsparcia dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej z końcem grudnia przez ministra Kowalczyka, to jest bardzo dobra inwestycja dla bezpieczeństwa Polski, bardzo dobra inwestycja dla rozwoju Marynarki Wojennej polskich Sił Zbrojnych. Nie ma i nie będzie przyzwolenia na niszczenie polskich przedsiębiorstw. Nie ma zgody na niszczenie majątku narodowego. My chcemy pomnażać majątek narodowy a nie wyprzedawać go – zakończył podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

***

W dniu 29 grudnia 2016 roku została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A. dotyczącą podwyższenia kapitału zakładowego PGZ S.A. w związku z realizacja projektu zwiększającego potencjał produkcyjny i remontowy spółek z Grupy PGZ w zakresie specjalistycznych okrętów i innych uradzeń wojskowych. W dniu 09 lutego 2017 roku, wyniku rozstrzygniętego przetargu, Syndyk podpisała umowę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. na sprzedaż Stoczni MW.

Utworzona w maju 1922 roku Stocznia MW (jako Warsztaty Portowe Marynarki Wojennej) od 2011 roku znajduje się w stanie upadłości obejmującą likwidację majątku upadłego. Na dzień dzisiejszy stocznia zatrudnia ponad 600 osób i realizuje m.in. budowę okrętu patrolowego typu ŚLĄZAK oraz szereg remontów okrętów Marynarki Wojennej.

Nabycie stoczni przez krajowy podmiot przemysłowy wchodzący w skład Grupy PGZ zapewni konsolidację zdolności do budowy jednostek pływających oraz przyczyni się do budowy silnego ośrodka stoczniowego co zapewni zdolność do zabezpieczenia potrzeb modernizacyjnych i remontowych SZ RP.

***

Przed wizytą w Stoczni MW, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosz Kownacki przebywał w 3. Flotylli Okrętów . Celem wizyty było zapoznanie się z zadaniami realizowanymi przez morski Rodzaj Sił Zbrojnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u