„ONE SHOT HIP HOP” na PGE Arenie!

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-04-09 07:48:09
Ośmioro młodych ludzi z Gdańska, dzięki wsparciu Towarzystwa „Mrowisko” i Urzędu Miejskiego, nagrało hiphopowy teledysk. Zaśpiewali w nim m.in. o dziennikarzu Hirku Wronie. 8 kwietnia spotkali się z nim na PGE Arenie Gdańsk!
Znany m.in. z „Teleexpressu” dziennikarz muzyczny, publicysta i didżej, w latach 90. był także współwłaścicielem wytwórni hiphopowej B.E.A.T Records. Do Gdańska przyjechał spotkać się z młodymi ludźmi, którzy jego nazwisko wymienili w nagranym przez siebie teledysku. W spotkaniu uczestniczył też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Goście i młodzi artyści mogli obejrzeć wideoklip na stadionowych telebimach, co zrobiło duże wrażenie przede wszystkim na jego twórcach.

- Przed meczami i w trakcie przerw meczów Lechii Gdańsk ten teledysk oraz kolejne, które będą powstawać, będą emitowane na telebimach – zadeklarował prezydent Adamowicz. – W ten sposób chcemy promować twórczość naszych gdańskich artystów.

Do młodych ludzi zwrócił się także zaproszony przez nich dziennikarz i miłośnik hiphopu. – Wasz przykład pokazuje, że nie wolno rezygnować ze swoich marzeń – skomentował Hieronim Wrona. – Nie można się zniechęcać!

Od lipca 2013 roku Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” realizuje w czterech dzielnicach Gdańska środowiskowy program streetworkingowy o nazwie „Street Bus”. - Celem tego projektu jest między innymi aktywizacja społeczna i kulturalna młodych mieszkańców, a jego roczny budżet to około 100 tysięcy złotych – mówi Kaja Medowska-Bednarowicz z „Mrowiska”. – W ramach tego projektu, młodzież z okolic ul. Angielska Grobla wraz z realizatorami „Street Busa” zorganizowała w miejscowym parku w październiku ubiegłego roku plenerowy koncert „ONE SHOT HIP HOP”. Impreza okazała się na tyle udana, że młodzi twórcy postanowili kontynuować swoją działalność.

Za pośrednictwem „MROWISKA”, młodzi artyści złożyli w trybie pozakonkursowym wniosek grantowy od gdańskiego magistratu na nagranie wspólnego utworu oraz klipu wideo. Wniosek otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 000 zł., a efektem jego realizacji jest utwór „ONE SHOT HIP HOP” samodzielnie przygotowany i wykonany przez ośmiu młodych gdańskich artystów.

Nagrania dokonano 22 grudnia 2013 roku.
Udział w nagraniu wideoklipu wzięli:
Maciej „Piekarz” Piekarek
Michał „Burak” Burczyk
Jacek „Jankes” Polit
Mateusz „Pleban” Plebanek
Michał „Dyh” Dissarz
Piotr „Edzio” Bylina
Dawid „Chmiela” Chmielewski
Krzysztof „LX” Kowalczys
Piotr „Pejot” Jeż – producent podkładu
DJ Długi

Prace nad teledyskiem trwały kilka tygodni, a ich końcowy efekt można zobaczyć tu: http://www.youtube.com/watch?v=xg9q-EdQVMs.

Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” co roku otrzymuje wsparcie finansowe Miasta na realizację projektów aktywizujących lokalne społeczności i przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu. W 2012 roku było to ogółem 186 tysięcy złotych, w 2013 roku – 237 tysięcy, a w obecnym roku jest to 275 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że na programy aktywizujące społeczności lokalne (integrację, aktywizację, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu), miasto wydaje rokrocznie blisko 2,5 miliona złotych, w tym m.in.:
- Programy (granty) na aktywizacje lokalne społeczności – w 2013 roku wydano na ten cel 663 654 zł
- Programy aktywizujące społeczności lokalne w ramach rewitalizacji dzielnic – około 1 300 000 zł co roku! W tym jest mnóstwo aktywności: od klubów kobiet, przez naukę tańca, kluby seniorów itd.
- Program „Alternatywa dla zachowań ryzykownych” – 80 tysięcy złotych. W tym np. na sport, taniec i sztukę dla organizacji pozarządowych, takich jak Caritas czy Gedania.
- Programy aktywizujące prowadzone przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień – w tym streetworking: 130 tysięcy złotych

Wiele działań aktywizujących społeczności lokalne ma charakter bezkosztowy, a polega na wsparciu i partnerstwie z lokalnymi partnerami, takimi jak rady dzielnic, stowarzyszeniami itp. W takich przedsięwzięciach często uczestniczy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dlatego zaangażowane przez MOPR środki finansowe na ten cel są niewielkie, bo ok. 30 tysięcy złotych rocznie.

10 maja podczas Dni Otwartych Brzeźna, w lokalu przekazanym w zeszłym roku przez Miasto dla Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, młodzież z Brzeźna w ramach programu „Ulica” otworzy studio nagrań! Będzie się ono mieściło przy ul. Dworskiej 24, a nagrywać w nim będą mogli młodzi ludzie z Brzeźna i nie tylko.

Więcej wiadomości z Gdańska jest :TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u